«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. 2. El Hasta Karyolası Alınır mı?

2. El Hasta Karyolası Alınır mı?

hasta-karyolasi8

Hasta yatakları hasta karyolası olarak evlerde ve yaşam alanlarında kullanılıyor. Bazı durumlarda hasta karyolası alınır mı? İkinci el hasta karyolası alınır mı? gibi soruların oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Uzmanlar hasta karyolasının ikinci el alınmasında herhangi bir sakınca görmüyor. Fakat mekanizmasının sağlam çalışması gerektiğini de belirtiyor.

YouTube video

İkinci el hasta karyolasının temizliğinin düzgün yapılması hijyenik bir ortam oluşmasında önemli etkendir. Hastanın dezenfektanlı bir yatakta yatması, virüslerin o ortamda bulunmaması demektir. Hastaların bağışıklık sistemi düşük olur. Vücut direnci düşük olan hastada yorgunluk, çok fazla uyuma, nefes alamama gibi durumlar olması söz konusudur. İkinci el hasta yatağı ve hasta karyolası alırken temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

 

Hasta Karyolası Alınmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir

Hasta Yatağı satın alınırken hastanın yaşı, sağlık durumu vücut kitle endeksi gibi etkenler göz önünde bulundurularak hastaya uygun hasta yatağı seçimi yapılmalıdır. Hasta yataklarının su geçirmeyen kılıflardan, kir tutmayıp yıpranmayan kumaşlardan üretilmesi hasta için avantaj sağlayan bir durumdur. Bunun nedeni yatan hastanın tuvaletini kaçırma ihtimali olduğu için yatağın kalitesiz olması hem hastanın hem de bakıcı için olumsuz bir sonuç doğurur.

Havalı hasta yatağı alınırken yatağın kullanışlı olması kadar, kiralama fiyatı da önemlidir. Şayet Türkiye’de ne yazık ki cebinizi yakacak rakamlardan oluşan hasta yatakları satışı ve kiralama hizmeti veren firmalar bulunuyor. Firmamız hasta yatağı kiralama konusunda piyasada bulunan hasta yatakları arasında en uygun modellere sahiptir. Her hastanın sağlık durumuna göre hasta yatakları bulunuyor.

 

1 – Hasta Karyolası Özellikleri

Tedavi sürecinde hastaların olması elbette önemli bir durumdur. Hasta karyolasının konforlu olması hastaya ayrı bir motive vererek, iyileşme hızının artmasını sağlar. Hastanın temek ihtiyaçları dışında ona ilaç niteliğinde bir enerji verdiği görülüyor. Hasta yatağının içi hava ile doludur. Hastanın rahat olması için tasarlanarak özelliklere sahip hale getirildi. Hastalığın derecesine göre bu yataklar değişkendir.

Hasta gereksinimlerinin karşılanacağı türden farklı özelliklere sahip olması hastalar için büyük önem taşıyor. Hasta karyolasının eğilip kalkma özelliği sayesinde hastayı istenildiği gibi doğrultulabilir. Hasta karyolası tekerlekli olduğu için, istenilen yere kolayca götürülür.  Ayaklarında bulunan mandal sayesinde fren mandalı sabit konuma getirilerek sabitlenir.

 

2 – Hasta Karyolası Neden Tercih Edilir

Hastanelerde bulunan ilaç kokusu hastanın psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine sebep oluyor. Hastada endişe, korku ve hastalığın arttığını söylemek mümkündür. Günümüzde hasta yatakları hasta karyolası adı altında yaşam alanlarında kullanılıyor. Hasta karyolası hastanın kendi evinde rahat etmesini sağlıyor. Bu sayede hasta daha huzurlu bir ortamda tedavi görüşmüş oluyor.

Pek çok hasta yakını hastalarının evde tedavi olmasını ve bakılmasını ister. Hastanelerde ve sağlık kurumlarında rutin tedavi harici evlerde bakımının yapılması güzel sonuçlar ortaya koyuyor. Örnek verecek olursak genetik bir rahtsızlığı bulunan hasta ya da herhangi bir kazadan dolayı felç kalmış bir hastanın bakımının evde yapılması imkansızdı. Fakat günümüzde hasta yatağı karyolası sayesinde bu mümkün bir durumdur. Hastanın huzurlu bir ortam sağlamasına ve pozisyon olarak kaldırılıp, yatırılmasını sağlayan hasta karyolasının işlev özelliği oldukça fazladır. Bu nedenden dolayı da tercih ediliyor.

 

3 – Hasta Karyolasının Avantajları

Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan hasta karyolası %100 hastanın konforlu bir yaşam yaşamasını sağlıyor. Hasta yatağının kumandalı olarak çalışması hasta bakıcısı açısından da önemlidir. Hasta bazı durumlarda yataktan kaldırılmayacak kadar ağır olabiliyor. İlaç saati ve yemek saati gibi eylemlerin gerçekleştirilmesi için hasta karyolasının üst modelinin kullanılması hem hasta hem de hasta bakıcısı için avantaj sağlayan bir durumdur. Hasta karyolasının avantajları şu şekildedir.

 • Hastanın konforlu bir yaşam alanı oluşmasını sağlar
 • Evde her odaya kolaylıkla girerek fren mandalı sabitlenebilir
 • Hastanın sırt bölgesinde yara oluşmaz
 • Hastanın serum ihtiyacı askı aparatı sayesinde giderilir
 • WC ihtiyacı kolay yapılır
 • Motorlu ve motorsuz olarak tercih edilen hasta karyolası rahatsız edici motor sesi bulunmaz

4 – Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yatağı modelleri hastanın sağlık durumuna göre değişken özelliklere sahiptir. Hastanın sağlık durumu nasılsa ona uygun hasta yatağı seçilmelidir. Bunun nedeni için uzmanlar hastanın türüne göre yatak seçiminin önemli olduğunun altını çiziyor. Çünkü iyileşme süreci daha hızlı olur. En önemlisi de huzurlu bir ortamda tedavi görmüş olur.

Hasta yatağı modelleri şu şekildedir.

 • 2 motorlu hasta yatağı modeli: Hastanın baş, gövde ve ayak kısmının yükseltip ve alçaltılmasına olanak sağlayan bir yataktır
 • 3 motorlu hasta yatağı modeli: 2 motorlu hasta yatağında ki bulunan özelliklere sahiptir. Tek önemli fark yukarı aşağı asansör hareket kabiliyeti bulunur. Hasta bakıcısı bu özellik sayesinde daha rahat hastaya bakar
 • 4 motorlu hasta yatağı modeli: 4 motorlu hasta yatağının diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise ‘’trendelenburg’’ hareket kabiliyetinin bulunmasıdır. Bu hasta yatağını yoğun bakımda yatan hastalar kullanır

5 – Hasta Yatağı Fiyatları

Hasta yatağı fiyatları hasta yatağının işlevsel özellik derecesine göre değişir. Özelikle 4 motorlu hasta yatağı 2 motorlu hasta yatağından daha pahalıdır. Çünkü özellik olarak daha kapsamlıdır. Hasta yatağı fiyatları kiralık ve satılık olarak değişir. En önemlisi de gündelik yaşantımızda her şeyin pahalı olduğu bu dönemde fiyat pahalı gelebilir. Fakat firmamız bu husus hakkında oldukça dikkatli davranıyor. Evlerde kullanılan hasta karyolası mobilyalara uygun şekilde dizayn edilebiliyor. Bu durumda fiyat aralığının artmasına sebep olabilir. Hasta yatağı fiyatları firmamızda oldukça uygun şekildedir.

6 – Hasta Yatağı Neden Kullanılmalıdır

Hastalar hafif hasta ve yatağa bağlı olarak yaşamını sürdürebilir. Özellikle yaşlı ve felçli hastalarda bu durum daha önemlidir. Bu tür hastalar dikkatli şekilde bakılması gerekir. Bu tür hastalar yeni doğmuş bir bebek gibi algılanmalıdır. Bakımları güzel yapılmalıdır.  Uzmanlar hasta yatağı kullanan hastaların iyileşme oranlarının oldukça fazla olduğunu söylüyor.

Ülkemizde evlerde hasta yatağı kullanan sayısının oranı %30’dür. Bu oranın günden güne arttığını söylemek mümkündür. Hasta yatağının kullanılmasının asıl amacı, hastanın daha konforlu bir yaşam alanı olmasını sağlamak ve hastanın iyileşme hızının artmasını sağlanmasıdır. Evlerde kullanılan hasta karyolasının özellikleri sayesinde hastanın sırt bölgesinde yaraların oluşmasını ortada kalkar. Hasta yatağı kullanarak hastanın %100 oranında huzurlu bir ortam yaratmasını sağlayabilirsiniz.

 

7 – Hasta Yatağını Firmamızdan Alabilirsiniz

Hasta yataklarıyla ilgili uzun yıllar hizmet veren büyük bir firmayız. Şuana kadar binlerce hasta yatağı kiralayan ve satışını yapan firmamız profesyonel olarak hizmet veriyor. Firmamız ile iletişime geçmeniz durumunda firma yetkilimiz sizi arar. Hastanın hastalık derecesi bilgisini alır. Bu doğrultu da size hasta yatağı seçeneğini sunar. Hasta yatağının hakkında bilgiler vererek, özelliklerinden bahseder.

Hasta yatağı kiralama ya da satışı yapıldığı andan itibaren, bulunduğunuz yere servisimiz gelir. Hasta yatağını kurar. Size hasta yatağının nasıl kullanılması gerektiği anlatılır. Oldukça kolay kullanılan hasta yataklarının bakımın da yapılması oldukça önemlidir. Özellikle felçli hastaların uzun yıllar hasta yatağını kullandığı durumunda hasta yatağının bakımın yapılması hem hasta için hem de hasta bakıcısı için önemlidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *