«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. 2021 Akut Başkanı Kimdir? Recep Şalcı Nereli?

2021 Akut Başkanı Kimdir? Recep Şalcı Nereli?

2021-akut-baskani-kimdir-recep-salci-nereli (1)

AKUT Vakfı, Akut başkanı ve yardımcıları ile birlikte bünyesinde bulundurduğu gönüllü katılımcıları ile senelerdir yardımlarına devam ediyor. Ülke genelinde oluşması muhtemel kazalar, depremler ve diğer tüm doğal afetlere karşı özel olarak yetiştirilmiş katılımcılar birçok kazazedenin hayatını kurtarmıştır. Sadece insan değil, canlı her varlığa karşı yardımsever tavırları ile uluslararası alanda da adını duyurmuş vaziyettedir.

YouTube video

Vakıflar gönüllü olarak kurulan yardım kuruluşlarıdır. Kurulan bu vakıfların bir başkan, yardımcı ve gerekli diğer çalışanları ile birlikte yapılaştığı bilinmektedir. AKUT başkanı, vakfın genel ihtiyaçlarını saptamak ya da diğer illerde bulunan acil durumları organize etmek için seçilmiş kişidir. Vakfın genel başkanı günümüzde Recep Şalcı’dır. Peki Recep Şalcı kimdir, AKUT ne iş yapar?

AKUT Başkanı Kim? AKUT Genel Başkanı Nereli?

AKUT görevleri hakkında bilgilere geçmeden önce günümüzde güncel olarak vakfın başkanlığı yapan kişiden bahsetmek gerekir. AKUT başkanı kimdir sorusunun cevabı Recep Şalcı olmaktadır. Şalcı, vakfın genel başkanı olarak senelerdir görev sürmekle birlikte aslında vakfa katılımı daha da eski senelere tekabül etmektedir.

Akut yönetim kurulu başkanı Recep Şalcı, 1971 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Bir müddet Erzurum’da yaşayıp zorunlu eğitim hayatını tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. Ankara Gazi Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği bölümüne kaydını yaptırdıktan 4 sene sonra mezun oldu. Öğretmenlik mesleğini farklı şehirlerde sürdürdü. 2016 senesine kadar öğretmenlik mesleğini başkanlığının yanı sıra sürdürdü.

2021-akut-baskani-kimdir-recep-salci-nereli

AKUT başkanı Recep Şalcı, son olarak Kocaeli’de mesleğini icra etmeye devam etti. Kendisinin Arama Kurtarma Derneği yani AKUT ile tanışması ise 1999 Kocaeli depremi ile başlamış. Şalcı verdiği bir söyleyişi sırasında 1999 depreminde Kocaeli başta olmak üzere belirli noktalarda profesyonel olmasa da arkadaşı ile birlikte arama kurtarma ekiplerine yardımcı olmuş. Yaptığı yardımlar neticesinde bu durumu ilerletmek isterken yaşadığı bölgede bir kurtarma ekibi kuruldu.

Kocaeli bünyesinde oluşturulan kurtarma ekibi SAKAY, Recep Şalcı’nın AKUT öncesi 2002 senesinde katıldığı ilk profesyonel yardım ekibidir. 2003 yılında mevcut kurtarma ekibi resmi olarak AKUT ile birleşince Şalcı da doğrudan günümüzde başkanlığını yaptığı arama kurtarma alanı ile tanıştı. 2003 senesinde girdiği AKUT bünyesinde sırasıyla:

 • 2003 AKUT katılımı,
 • 2007 AKUT Kocaeli ekip liderliği,
 • 2011 AKUT eğitim bölüm sorumlusu,
 • 2015 AKUT operasyon bölüm sorumlusu ve
 • 2017 AKUT genel başkanı olarak görev aldı.

AKUT Kurucusu Kimdir? AKUT Hakkında Bilgi

İlk AKUT başkanı hatta başkanlarının ortaya çıkma hikayesi malesef üzücü bir olaya dayanmaktadır. 1994 yılında Bolkar Dağlarında kaybolan iki genç dağcının 14 gün süren arama kurtarma çalışmaları sonuçlanmayınca bir araya gelen arkadaş grubu yardım grubu adı altında 1995 yılında AKUT’u kurmuştur.

2021-akut-baskani-kimdir-recep-salci-nereli
2021 AKUT Başkanı Kimdir? Recep Şanlı Nereli?

AKUT kurucuları arasında yer alan isimler:

 • Nasuh Mahruki,
 • Feridun Çelikmen,
 • Kuvvet Lordoğlu,
 • Memet Tanrısever,
 • Alper Sesli,
 • Oral Ülkümen,
 • Nevzat Çetin bulunmaktadır.

1996 yılında AKUT adını alan yardımlaşma derneği ilk olarak yine aynı yıl Uludağ içinde arama kurtarma faaliyetleri göstermiştir. İlk büyük yardımını ise 1999 Marmara depreminde yaparak devlet bünyesinde ‘Kamu Yararına Dernek’ unvanını ele almıştır.

AKUT Vakfı Nerelerde Görev Alır? AKUT Görevleri Nelerdir?

Derneklerin kuruluş anından itibaren oluşturduğu yönetim kurulu başta olmak üzere tüm katılımcılarının belirli bir görevi olmaktadır. Görevleri her kişinin sahip olduğu unvana göre değişiklik göstermektedir. AKUT başkanı, gönüllü katılımcıları her birinini farklı görevleri bulunmakla birlikte derneğin de temel görevleri vardır.

1- AKUT Başkanı Görevleri Nelerdir?

2021-akut-baskani-kimdir-recep-salci-nereli

AKUT genel başkanı; tüm derneğin sahip olması gereken ulusal ve uluslararası özellikleri bulunduran, gerekli evrak ve yazışmaları düzenleyen, ülke genelinde mevcut birimlerin eksiklerini tamamlayan, ülke içi ya da ülke dışı yardım durumlarında hareket planını düzenleyen kişidir. Derneğin resmi olarak tüm işlemlerinde söz sahibi olan genel başkanının yanı sıra bir de yardımcı başkanı bulunmaktadır.

2- AKUT Görevleri Nelerdir?

AKUT başkanı belirli koşulları oluşturduktan sonra derneğin içerisinde yer alan gönüllü çalışanların da dernek adına yapacağı bazı işlemler bulunmaktadır. Arama Kurtarma Ekibi adını alması ile birlikte temel amaçları az çok belli olur. Ülke sınırları içerisinde ya da ülke dışında oluşmuş doğal afetler, canlı yaralanması, kazalar gibi ekstrem durumlar karşısında yetiştirilmiş profesyonel kurtarma ekipleri müdahalelerde bulunur.

YouTube video

AKUT her ne kadar Türkiye sınırlarında başta 1999 Marmara depremi olmak üzere adını duyursa da uluslararası alanda da aktif olarak rol oynar. Birleşmiş Milletler bünyesinde bağlı olarak çalışır ve yurt dışından eğitimler de alınır. Dernek; Atina depremi, 2001 Hindistan, 2003 İran, 2005 Pakistan, 2010 Haiti gibi birçok ülke ve şehirde yardımlarını oluşturmuştur.

AKUT Organizasyon Şeması İçerisinde Kimler Yer Alabilir?

1994 yılında kurulma düşüncesi ile birlikte hayata geçen dernek, günümüzde profesyonel eğitimleren geçmiş birçok gönüllüyle çalışmalarına devam etmektedir. Özellikle fay hatlarının birçok bölgemizden geçtiği ülkemiz sınırlarında çok deprem vakasının yaşanması, insanların acil durumlarda istekli ve faydalı olabilme ihtiyacını arttırmaktadır. 18 yaşını geçmiş ve gerekli eğitimleri tamamlamış kişiler bu dernekte bulunabilir.

AKUT Birimleri Eğitimleri Nasıl Düzenlenir?

AKUT başkanı Recep Şalcı verdiği ropörtajlar sırasında kişilerin nasıl eğitimlere tabi tutulduğu konusunda bilgiler vermektedir. Öncelikle bireyin yer almak istediği arama kurtarma bölümü yapılacak eğitimi değiştirecektir. Örneğin, deprem gibi yıkıcı durumlarda arama kurtarma çalışmalarında yer almak istiyorsanız öncelikle temel bilgiler verilir. Sonrasında dar alanda hareket kabiliyeti, kırma ve yük kaldırma için belirli aletler öğretilmektedir.

2021-akut-baskani-kimdir-recep-salci-nereli

Deniz içerisinde arama kurtarma çalışmalarını sergilemek isteyenlerin ise çok iyi yüzme bilmesi gerekiyor. Yüzmeye yönelik yapılan dersler ve sonrasında sınavlar bulunmaktadır. Kişilerin bulunacağı alana göre fiziki yeterlilikleri de ölçülmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde yapılan inceleme ve çalışmalar sonucunda 2 sene sonunda kişilerin aktif olarak sahada yer alabildikleri görülmektedir.

Belirli alanlarda iş yapmış bireyler ülke ve dünya genelinde merak edilmektedir. Her biri sosyal yardım kuruluşu olmasa da oluşturduğu şirketleri ile birlikte adını duyurmaktadır. Mesele dünyanın en zengin kadınlarını hiç merak etmiş miydiniz? Dünyanın En Zengin Kadınları Kimdir? En Zengin 10 Kadın yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *