Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Çalışma Hayatı
  4. »
  5. 2021 Güncel Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

2021 Güncel Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
2 0
2021-goz-doktoru-maasi

Sık sık hastanelerde ziyaret edilen göz doktoru maaşı ne kadar? Göz doktoru maaşları kimi zaman hastaların kimi zaman ise bu bölümü okuyup meslek olarak yapmak isteyenlerin merak konusu olmaktadır. Gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde her geçen yıl artan göz hastalarının sayısı bu bölümün yıllar boyu devam edeceğini gösteriyor. Özellikle küçük yaşlara kadar düşen hasta sayısının artmasıyla göz doktorluğuna yönelik ilgi de artmış bulunmaktadır. Göz doktoru maaşları bu yüzden merak konusu olmaya devam etmektedir.

YouTube video

Göz Doktoru Ne Kadar Maaş Alır? Göz Doktoru Maaşları 2020 – 2021 Bilgileri

Göz doktoru, farklı unvanlarla ve farklı alanlarda mesleki olarak sürdürülen bir iş olanağına sahiptir. Gerekli üniversite bölümlerinden mezun olup bu alanda devam eden kişilerin meslekte ilerleyiş serüveni olacaktır. Aynı zamanda çalıştıkları kurumlar da devlet ve özel olarak değişiklik gösterir. Kişilerin göz doktoru maaşı konusu bu yüzden farklılık göstermektedir. Gelin 2021 yılı itibari ile göz doktoru maaşı bilgilerine birlikte göz atalım.

1- Devlette Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

2021-goz-doktoru-maasi
Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Devlet hastaneleri göz doktorlarının en çok çalışma gösterdiği alanların başında yer almaktadır. Çoğu hastanın da tercih ettiği doktorların büyük bir kısmı devlet bünyesinde memur olarak görev alır. Göz doktoru maaşları devlette kamu görevlisi olmalarından dolayı her sene değişiklik göstermektedir. Ancak aynı unvana sahip bireylerin maaşlarında farklılık olmayacağı da kesin olarak belirlenir. Devlet hastanesinde bulunan göz doktorları maaşları ortalama olarak 8.500- 11.000 TL arasında başlangıç göstermektedir. Net bilgi verilmemesinin sebebi hastanelerinin döner sermayeye göre maaşlara ek olarak para ödemesi yapmasından dolayıdır.

2- Özel Hastanede Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Özel hastanelerde göz doktoru maaşları çok farklılık gösterir. Hastanenin sergilediği çalışma prensibi, doktor ile yaptığı anlaşma, yıllık kazanç tablosu ve hatta görülen hasta sayısına bağlı olarak göz doktoru maaşı değişiklik gösterecektir. Ancak genel olarak özel hastanelerde bulunan göz doktorlarının ortalama olarak 15.000- 25.000 TL arasında maaş alabildiklerini söylemek mümkün. Uzmanlık derecesinin artmasıyla birlikte maaşların da arttığı görülebilmektedir.

3- Asistan Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Asistan doktorlar üniversitelerin Tıp bölümünden mezun olduktan sonra TUS ile direkt olarak devlette atanan ya da özel hastanelerde çalışmaya başlayan kişilerdir. Asistan doktor olarak adlandırılma sebepleri belirli bir alanda uzmanlığa yönelmemelerinden kaynaklanmaktadır. Tıp bölümünden mezun olmuş tüm doktorlar bu unvanla anılır. Asistan göz doktoru maaşı uzmanlık alanı olmadığından daha düşük maaş almaktadır. Ortalama olarak asistan göz doktoru maaşları 5.000- 5.500 TL arasında değişiklik gösterir.

4- Göz Cerrahi Maaşı Ne Kadar? Uzman Göz Doktoru Maaşı 2021

2021-goz-doktoru-maasi
Uzman Göz Doktoru Maaşları Ne Kadar?

Asistan doktor olmaktan ziyade, göz alanında uzmanlaşarak ilerleyen bir doktorun maaşı normal doktora göre daha fazla olmaktadır. Göz cerrahi ya da uzman göz doktoru maaşı ortalama olarak 25 bin TL olmaktadır. En düşük rakam olarak 17 bin TL ile başlangıç yapabilmektedirler. Özel hastanelerde çalışma durumu ya da devlet hastanesinde ek gelirler ile birlikte uzman doktoru maaşları 35 bin TL kadar maaş alabildikleri de bilinmektedir.

Göz Doktoru Olmak için Kaç Yıl Okunur?

Göz doktoru maaşı konusunda bilgi aldıktan sonra nasıl göz doktoru alınır sorusuna cevap aranmaktadır. Göz doktoru olabilmek için herhangi bir üniversiteden Tıp bölümü okuyup başarılı bir şekilde mezun olmak gerekiyor. Eğitim süreci 6 yıl sürmektedir. İlk 3 yılında teorik eğitim, 4 ve 5. sınıfta stajyer doktor son yani 6. sene ise intörn doktor olunur. Lisans eğitimi sonrası TUS yani uzmanlık sınavına girilir yüksek bir puanla göz hastalıkları bölümü seçilir. Uzmanlık eğitimi 4 sene sürer ve 4 sene sonunda göz doktoru olunabilir.

Göz Doktoru Maaşı| Onkoloji Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Göz doktoru maaşları kadar onkoloji doktoru maaşları merak edilmektedir. Onkoloji doktorları da göz doktorları gibi hem devlet hem özelde çalışma alanı bulabilirler. Bu yüzden göz doktoru maaşları için bahsedilen tüm değişkenler burada da geçerliliğini sürdürür. Devlet hastanesinde çalışan bir onkoloji doktoru ortalama olarak 10 bin TL maaş almaktadır. Özel sektörde bu maaşların artış gösterdiği bilinmektedir.

2021-goz-doktoru-maasi

Göz doktorları maaşları sadece bu mesleği yapmak isteyenler tarafından değil, hastalar yani vatandaşlar tarafından da merak edilmektedir. Hastaların en çok zorlandığı konulardan birisi de randevu almaktır. Gerek daha önce randevu alınmamış olması gerekse yoğunluktan ötürü farklı yollardan randevu almak isteyenler mevcuttur. 5 Adımda Göz Doktoru Randevu Nasıl Alınır yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.