«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 2021 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

2021 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

kyk-burs-basvurulari-ne-zaman

20 Ağustos itibari ile tercihlerin tamamlanması ile KYK burs başvuruları ne zaman merak edilmeye başlandı. Burslar öğrencilerin hayatını kolaylaştırmak adına devlet tarafından verilen para yardımıdır. Burslar farklı vakıf ve dernekler tarafından öğrencilere koşulları sağlamak şartıyla verilmektedir. Her öğrenciye burs çıkmama ihtimali bulunduğundan devlet tarafından geri ödemeli krediler de verilmektedir. Eğitim alanında öğrencilerin okuma imkânını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

YouTube video

2021 – 2022 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yüksek öğrenim gören öğrencilerin yerleşme, barınma ve maddi yardım kısmıyla ilgilenen resmi kuruluştur. Bu kuruluş devlete bağlı olarak gerçekleştirilen aşamaların takipçisi ve duyurucusu olmaktadır. Kısada KYK olarak adlandırılan kuruluşa KYK burs başvuruları ne zaman 2021 sorusu çok sık iletilmektedir. Peki gerçekten KYK bursları başvurusu ne zaman başlayacak? Duyurulan KYK burs tarihi ne zaman?

Burs Başvuruları Ne Zaman 2021| 2021 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK burs başvuruları genellikle üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile birlikte başlamaktadır. Günümüz itibari ile tercih sonuçları henüz açıklanmadığından dolayı burs için duyurulmuş tarih bulunmamaktadır. Sadece devlet bursu değil aynı zamanda özel vakıf ve derneklerin verdiği burslar da üniversiteye kayıtların oluşması ile birlikte gerçekleşir.

kyk-burs-basvurulari-ne-zaman

Geçmişte KYK burs başvurusu ne zaman 2020 yılında sorulduğunda da cevaplar Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından açıklanan takvim neticesinde netliğe kavuşmuştur. 2021 yılında da bir değişiklik olması beklenmiyor keza burs başvuruları yine KYK tarafından yönetiliyor. İnternet sitesini takip ederek üniversite yerleştirme sonuçları sonrası burs başvurularının ne zaman başladığını görebilirsiniz.

Burs Başvuruları Ne Zaman? KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burs başvurusunun ne zaman başladığı kadar burs başvurusunun da nasıl yapıldığı oldukça önemlidir. Burs başvurusu e-devlet üzerinden burs başvurusu olarak yapılmaktadır. E-devlet girişi yapmanız için şifreniz yoksa öncelikle PTT aracılığı ile şifre alıp kayıt oluşturmanız gerekir. Üniversite boyuna ve sonrasında da birçok işlemi e-devlet üzerinden halledeceğiniz için en kısa zamanda şifreyi almanızı öneririz.

Peki KYK burs başvuruları ne zaman ve KYK burs başvurusu nasıl yapılır? E-devlet profili oluşturduktan sonra gerekli sayfaya erişin. Burada kişisel bilgileriniz sorulacaktır. Aile durumu, gelir durumu, vergi mükellefi olup olmadığınıza dair bilgiler edinilir. Bilgilerinizi eksiksiz ve tam doldurduğunuza emin olmalısınız. Aksi takdirde doğru bilgilerin girilmemesinden ötürü burs durumu çıkmayabilir.

KYK Burs Kimlere Verilir?

Yüksek öğrenim öğrencilerine oluşturulan burs imkanını alabilmek için öncelikle üniversiteye kaydınızın bulunması gerekiyor. Daha sonra öncelikli duruma sahipseniz burs çıkma olasılığı da fazladır. Öncelikli grup arasında:

  • Şehit çocuğu olmak,
  • Şehit kişinin çocuğu yoksa bekar kardeşi,
  • 25 yaşın altında hiç çalışmamış bireyler,

kyk-burs-basvurulari-ne-zaman

  • Yetiştirme yurtlarında büyümüş öğrenciler,
  • Annesi ve babasını kaybetmiş kişiler,
  • Gazi çocuğu ya da bekar kardeşi,
  • Maddi durumu iyi olmayanlar bulunuyor.

Burs Ne Kadar 2021? 2021 KYK Burs Miktarı

2021 burs miktarı 650 TL olarak belirlenmiştir. Lisans ve önlisans düzeyinde fiyatlandırma bu şekilde güncellenmiştir. Yüksek lisans burs miktarı ise 1300 TL, Doktora fiyatları 1650 TL olarak belirlenmiştir. Yalnız bu fiyatları sadece burs olarak değil kredi olarak da almanız mümkündür. Kredi her öğrenciye çıkabilmektedir. Eğer burs kazanamazsanız, kredi alarak geri ödemeli olarak alabilirsiniz. Geri ödemeli fiyatı o yıl imzaladığınız fiyat kadar olmayacaktır. Örneğin 4 senelik borcunuz 25.000 TL olarak saptansa da 4 sene sonunda enflasyon oranına göre borcunuz artacak 25 bin TL den fazla ödemeniz gerekecektir.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman 2022?

kyk-burs-basvurulari-ne-zaman

Henüz 2021 KYK burs başvuruları ne zaman sorusu yanıt bulmamışken kimi öğrenciler tarafından 2021-2022 dönemi olarak adlandırıldığından dolayı 2022 yılının bursu araştırılmaktadır. 2021 yılı itibari ile eğitim dönemi başlayacağından 2022 başvuruları bir sonraki yıl alınacaktır. Benzer sıralama ile  üniversite tercihleri ve kayıtları tamamlandıktan sonra 2022 Eylül ayı gibi başvuruların yapılması bekleniyor.

2022 Burs Ne Kadar?

Yeni eğitim ve öğretim dönemi 2021 Eylül ile başlayarak 2022 Haziran – Temmuz ayına kadar uzaması bekleniyor. 2022 yılına girilmesi ile birlikte zam durumu merak ediliyor. Genellikle Ocak ayı itibari ile çoğu zaman bir burs zammı oluşturulabilmektedir. Fakat bu durumun garantisi bulunmamaktadır. Eğer zam durumu oluşacaksa KYK tarafından bu açıklama yapılmaktadır. Eğer yılbaşında zam verilmezse çoğu zaman yeni yıl dönemi başlamadan yani 2022 Eylül ayına doğru zam duyurulması bekleniyor. Güncel burs fiyatı ise aylık 650 TL olmaktadır.

kyk-burs-basvurulari-ne-zaman
KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

Üniversitelilerin yeni bir bölüm kazanması ile en çok dert yaşadığı iki alan bulunmaktadır. Bunların ilki geçinmek adına burs olmaktadır. Devlet tarafından KYK bursu verilmesi ile birlikte ikinci alan yerleşim gelmektedir. Yerleşim alanı olarak yurtlar yine aynı kurumdan karşılanmaktadır. Peki yurt başvuruları ne zaman? KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman 2021 Son Dakika Bilgisi yazımıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *