• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

energy-balls-2897663_19
 • Beğen
  Loading...

21 gün şekersiz diyeti şeker kullanılmadan yapılan diyetler arasındadır. Bu diyet 21 günlük bir süre zarfı boyunca uygulanmaktadır. Diyet süresince herhangi bir şeker barındıran ve karbonhidrat barındıran besin tüketilmemelidir.

Diyete başlamadan önce kesin kararlı ve psikolojik olarak hazır olmanız diyetin uygulanmasını kolaylaştıracaktır. Dünyada ve Türkiye’de git gide artmakta olan kilo problemleri insanları farklı türlerde diyet programlarına yönlendirmektedir. Kişiler tercih edeceği diyet programını kendi vücut yapılarına göre tercih etmektedirler.

21 gün şekersiz diyet

Tercih edilen diyetlerde olumlu sonuç alabilmek için alanında uzman kişilerin önermiş olduğu temel nokta diyette sürekliliktir. Eğer ki süreklilik sağlanmazsa diyet herhangi bir anlam kazanmayacaktır. Diyetteki amaçbesinleri sınırlandırmak yerine öğünlere düzen kazandırmak ve sağlıklı beslenmektir.

Diyetisyen tarafından belirlenen metabolizma hızınıza ve yaşam tarzınıza uygun diyetleri seçerek beslenme alışkanlığınızı düzenli hale getirmeniz mümkündür.

21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? 21 Günlük Detoks Programı Nasıl Uygulanır?

 21 gün şekersiz diyeti son zamanlarda gündemde olan ve olumlu sonuçlar doğuran diyetler arasında yerini almıştır. Bu diyet aynı zamanda bedene dinçlik kazandırıp diyet yapan kişiyi psikolojik olarak da iyileştirmektedir.

Her diyette olduğu bu diyette de süreklilik önemlidir. İsminden anlaşıldığı üzere 21 günlük bir süre dilimi içermektedir. 21 gün içerisinde şeker tüketmediğiniz takdirde vücut kendini zararlı şekerden tamamen arındırmaktadır.

Bu diyet sadece beyaz şekeri kapsamamaktadır. Esmer şeker vb diğer şeker rafinelerini de içine almaktadır. Ancak doğal yollardan içerisinde şeker barındıran besinleri almanızda herhangi bir sorun yoktur. Meyveler doğal şekerler kategorisindedir. İçerisinde ek madde bulunmayan ballarda doğal şekerler arasında yerini korumaktadır.

Diyete başlamadan önce muhakkak sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Vücuttaki şeker oranı azalacağından dolayı rahatsızlığınız varsa bu diyetin sizi olumsuz yönde etkileme ihtimali vardır.

21 gün şekersiz diyeti sadece şekerden değil aynı zamanda karbonhidrat içerikli besinlerden de uzak durmak gerekmektedir. Eğer ki tamamen şekeri bırakamıyorsanız farklı diyetlerde şekersiz diyete uygulanabilmektedir.

Neden 21 Gün?

Şekersiz diyette ve diğer diyetlerde altın gün olarak bilinen sayı 21 gündür. Dilerseniz 3 günlük şeker detoksu ya da 40 gün şeker diyeti de yapabilirsiniz. Fakat vücut bir şeyi alışkanlık haline getirebilmesi için o işlemi 21 gün düzenli bir biçimde tekrarlaması gerekmektedir. Minimum olarak tüm diyetlerin süresi 21 gün olarak bilinmektedir. 21 gün şekersiz diyeti de ismini buradan almaktadır.

21 Gün Şekersiz Diyeti Nasıl Yapılır?

21 gün şekersiz diyeti nasıl yapılır sorusu bu diyeti uygulayacak kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Yapım ve uygulama aşaması oldukça basit olan bu diyet tatlı severleri bir nebze zorlamaktadır.

Çünkü bu diyet ile şeker ve içinde şeker barındıran her türlü gıda hayatınızdan tamamen çıkmaktadır. Buna kafein içeren çay, kahve ve asitli içeceklerde dahildir. Ancak içerisinde şeker barındırmayan bitki çayları diyet aşamasında tüketilebilmektedir.

Şekersiz 21 Gün Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayrıca ekmek, patates, makarna gibi içerisinde şeker ve karbonhidrat barındıran yiyeceklerde tüketilmemelidir. Ekmek yeme ihtiyacı duyduğunuz takdirde kinoalı, karabuğdaylı, çavdarlı ve tam buğday unlu besinler tercih edilebilmektedir. Diyetin gidişatı ve pozitif yönde sonuç alabilmek için bu oldukça önemlidir.

Şekersiz 21 Gün Diyeti Nasıl Yapılır?

Şekersiz diyet uygulama aşamasında bol su tüketimi oldukça önemlidir. Vücudunuzda fazla bulunan şeker su ile daha kolay dışarı atılacaktır. Günde en az 2.5 L su tüketilmesi gerekmektedir.

21 Gün Şekersiz Diyeti Kimler Yapabilir?

Şekersiz 21 Gün Diyetini Kimler Yapabilir?

21 gün şekersiz diyeti kilo problemi olan ve sağlıklı bir biçimde zayıflamak isteyen kişiler uygulayabilmektedir. Ancak şeker tüketmediği takdirde rahatsızlanacak kişiler bu durumdan istisnadır.

Şekersiz 21 Gün Diyetini Kimler Yapabilir?

Kilo artık bizi hem bedenen hem de psikolojik olarak yoran etmenler arasına girmiştir. İnsanlar bu duruma sağlıklı yollardan çözüm bulabilmek için birçok farklı yöntemler denemektedirler. Şekersiz diyette bu yöntemler arasındadır.

Yaklaşık 5-11 kg arası zayıflatmaya yarayan bu diyet sağlık problemi olmayan herkes tarafından uygulanabilmektedir. Bu vermiş olacağınız kilolar siz de geçici olarak kalıcı olarak gitmektedir. Çünkü kaybetmiş olacağınız kilolar vücudunuzda bulunan yağlardan gitmektedir.

21 Gün Şekersiz Diyeti Kimler Yapmamalı?

21 gün şekersiz diyeti ne kadar sağlığınızı olumlu yönde etkilese de bazen bazı kişilerin bu diyeti uygulaması beraberinde olumsuzluklar getirebilmektedir. Bu yüzden bu diyet herkes tarafından uygulanabilen bir diyet olmamaktadır.

Şekersiz 21 Gün Diyetini Kimler Yapmamalı?

Bu diyeti özellikle şeker hastası olan kişilerin uygulamaması gerekmektedir. Zira kan şekeri düzeylerinde düşüşler meydana gelmektedir. Bu nedenler diyetin şeker hastasından uzak tutulması önemlidir. Kan değerleri düşük olan kişiler bu diyete başlamadan önce mutlaka diyetisyen onayı almalıdır.

21 Gün Şekersiz Diyeti Uygulanırken Neler Yenilmeli ve Yapılmalıdır?

Şekersiz 21 Gün Diyetinde Neler Yenilmeli ve Yapılmalıdır?

21 gün şekersiz diyeti uygulanırken bu besinler tüketildiğinde diyetiniz gayet güzel biçimde ilerleyecektir. Sadece beslenme olarak değil ayrıca egzersizlerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Tatlı ihtiyacınızı bal ya da pekmez ile giderebilmektedir. Ancak bu günde bir kaşığı kesinlikle geçmemelidir.
 • Öğünlerinizde az yağlı etler, baklagiller, tahıllar ve sebzeler yenilmelidir. Sebzeler mevsim sebzeleri olmalıdır. Balık, kırmızı et ve beyaz et tüketilebilmektedir.
 • Baharatların ve bitki çaylarının tüketilmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Ancak bitki çaylarında şeker tüketilmemelidir.
 • Zeytin, avokado ve Hindistan cevizi de diyet boyunca tercih edilebilir.
 • Günde en az 2,5-3 L su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Düzenli uyku bu aşamada önemlidir. En az 7-8 saat uyumalısınızdır.
 • En az 30 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

21 Gün Şekersiz Diyeti Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şekersiz 21 Gün Diyetinde Nelere Dikkat Edilmeli?

21 gün şekersiz diyeti uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Diyetin ilk gününden itibaren bunların uygulanması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

 • Asitli içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü o içeceklerin içerisinde de şeker bulunmaktadır.
 • Paketli ürünler ve abur çubur diyet süreci boyunca kullanılmamalıdır.
 • Dondurma, meyveli yoğurt ve sütlü tatlılar tüketilmemelidir. Ayrıca kahve ve çay tüketimine de son verilmelidir.
 • Hamur işlerinden, beyaz ekmekten ve unlu gıdalardan uzak durulmalı içinde nişasta bulunan besinlerde tercih edilmemelidir.
 • Beyaz ve esmer olmak üzere tüm şeker türlerinden uzak durulmalıdır. Buna yapay şekerlerde dahildir.
 • Sigaradan da uzak durulmalıdır. Eğer tamamen uzaklaştırılmıyorsa en azından azaltılmalıdır.

1 Günlük Diyet Örneği

1 Günlük Diyet Örneği

Kahvaltı

Yumurta tercih edilebilir. İsterseniz haşlanmış, ister omlet isterseniz de menemen yaparak tüketebilirsiniz. 1 dilim ekmek, domates, salatalık ve yeşillikte yanına konulabilir. Ama üzerine nar ekşisi dökülmemelidir.

Ara öğün

Kuru yemiş yenebilir. Badem, fındık ve badem tercih edilebilir.

Öğlen

Mantar yemeği, bulgur pilavı ve salata tüketilebilir. Kesinlikle pirinç pilavı tüketilmemelidir. Salatada ise mevsim sebzeleri tüketilmelidir.

Ara öğün

Kuru meyve veya meyve tüketilebilir. Meyvelerde bulunan şeker diyetinizi olumsuz olarak etkilemeyecektir.

Akşam

Etli sebze yemeği, yoğurt ve çavdar ekmeği akşam öğününde yenebilir. Çavdar ekmeği 21 günlük şekersiz diyette tüketilebilmektedir. Herhangi bir sakınca yoktur.

21 Gün Şekersiz Diyeti Hayatınızı Nasıl Etkilemektedir?

21 Günlük Şeker Diyeti Hayatımızı Nasıl Etkilemektedir?

21 gün şekersiz diyeti yaparken şeker tüketmeyerek hayatınızda olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Peki bu olumlu yönler nelerdir? Bize bu diyetin katkıları var mıdır? Elbette vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikle en az 5 kilo zayıflama ve 3 cm bacaklarda 2 cm ise kollarda incelme gözlemleyebilirsiniz. Kalçalarda ise 1 cm incelme görülmektedir.
 • Solunumunuz bir düzen kazanmakta ve kalitesi artmaktadır.
 • Dengeli beslenme alışkanlığı ve uyku alışkanlığı kazanmaktasınızdır.
 • Düzenli su içme alışkanlığı edinilmektedir.
 • Vücudunuz daha dinç ve canlı olmaktadır.

Şekersiz 21 Gün Diyetini Kimler Yapmamalı?

Sizde 21 günlük şekersiz diyete başlayarak kendiniz için ilk adımı atabilirsiniz. Diyette ilk 21 günün önemi unutulmamalıdır. Sağlık yaşamın yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Ayrıca diyet listesi hazırlarken sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

21 Gün Şekersiz Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Son günlerin moda diyetlerinden biri olan 21 gün şekersiz diyeti ile çok kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Gün boyunca yapacağınız şekersiz beslenme düzeniyle birlikte diyet sonunda en az 5 kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken diyet listesine harfiyen uymak. Ayrıca şekersiz 21 gün diyeti kişileri sadece zayıflatmaz. Aynı zamanda vücudunuzun dinç ve canlı olmasına olanak sağlar.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Sağlıklı Diyet Yaparken Açlık Hissine Son!
  3 ay önce

  […] sizler için faydalı olduysa keyifle okuyacağınız 21 gün şekersiz diyeti tavsiye […]

  7
 • İngiliz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?
  5 ay önce

  […] İlginizi Çekebilir: 21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? […]

  8
 • Yeni Doğum Yapmış Kadın Ne Yemeli
  5 ay önce

  […] İlginizi Çekebilir: 21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? […]

  9
 • Sağlıklı Diyet Listesi İçinde Bulunması Gereken 10 Besin
  6 ay önce

  […] Sağlıklı diyet listesi içerisinde az da olsa ekmek tüketimi de bulunmalıdır. Ekmek tercihlerinde beyaz undan yapılan beyaz ekmekten ziyade kepek ekmeği tercih edilmelidir. Sabah kahvaltısı sırasında 2 ince dilim olarak tüketilebilir. Kepek ekmeğinin kalorisi oldukça azdır. Ayrıca protein ve vitamin bakımından da kepek ekmeği önemli bir kaynaktır. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olarak bağırsak kanseri oluşumlarını önlemektedir. […]

  7
 • Ayran Aşı Detoksu İle Zayıflama Yolları
  6 ay önce

  […] İlginizi Çekebilir: 21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? […]

  11