Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Beslenme ve Diyet
 4. »
 5. 21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bilgece Bilgece - - 15 dk okuma süresi
9 5
energy-balls-2897663_19

21 gün şekersiz diyeti şeker kullanılmadan yapılan diyetler arasındadır. Bu diyet 21 günlük bir süre zarfı boyunca uygulanmaktadır. Diyet süresince herhangi bir şeker barındıran ve karbonhidrat barındıran besin tüketilmemelidir. 21 gün şekersiz diyet uygulamasında özellikle gün üzerinde durulmaktadır. Durulmasının sebebi 21 gün sonunda sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanmaktan dolayıdır.

Diyete başlamadan önce kesin kararlı ve psikolojik olarak hazır olmanız diyetin uygulanmasını kolaylaştıracaktır. Dünyada ve Türkiye’de git gide artmakta olan kilo problemleri insanları farklı türlerde diyet programlarına yönlendirmektedir. Kişiler tercih edeceği diyet programını kendi vücut yapılarına göre tercih etmektedirler.

Tercih edilen 21 gün şekersiz diyet olumlu sonuç alabilmek için alanında uzman kişilerin önermiş olduğu temel nokta diyette sürekliliktir. Eğer ki süreklilik sağlanmazsa diyet herhangi bir anlam kazanmayacaktır. Diyetteki amaçbesinleri sınırlandırmak yerine öğünlere düzen kazandırmak ve sağlıklı beslenmektir. Her şeyin yasaklanması ile zayıflamaktan ziyade 21 gün sonunda hayat boyu uygulanacak bir düzeni elde etmek bulunur.

Diyetisyen tarafından belirlenen metabolizma hızınıza ve yaşam tarzınıza uygun diyetleri seçerek beslenme alışkanlığınızı düzenli hale getirmeniz mümkündür.

21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? 21 Günlük Detoks Programı Nasıl Uygulanır?

 21 gün şekersiz diyeti son zamanlarda gündemde olan ve olumlu sonuçlar doğuran diyetler arasında yerini almıştır. Bu diyet aynı zamanda bedene dinçlik kazandırıp diyet yapan kişiyi psikolojik olarak da iyileştirmektedir. Fazla şekerin kişilere etkisi bilinmektedir. Olumsuz ilk durum ise kilo olarak dönmektedir. 21 gün şekersiz diyet sayesinde istenmeyen durumlara son vermek mümkündür.

Her diyette olduğu bu diyette de süreklilik önemlidir.21 gün şekersiz diyet isminden anlaşıldığı üzere 21 günlük bir süre dilimi içermektedir. 21 gün içerisinde şeker üremediğiniz takdirde vücut kendini zararlı şekerden tamamen arındırmaktadır.

YouTube video

Bu diyet sadece beyaz şekeri kapsamamaktadır. Esmer şeker vb diğer şeker rafinelerini de içine almaktadır. Ancak doğal yollardan içerisinde şeker barındıran besinleri almanızda herhangi bir sorun yoktur. Meyveler doğal şekerler kategorisindedir. İçerisinde ek madde bulunmayan ballarda doğal şekerler arasında yerini korumaktadır.

Diyete başlamadan önce muhakkak sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Vücuttaki şeker oranı azalacağından dolayı rahatsızlığınız varsa bu diyetin sizi olumsuz yönde etkileme ihtimali vardır. Aynı zamanda bol bol su tüketimi önemlidir.

21 gün şekersiz diyeti sadece şekerden değil aynı zamanda karbonhidrat içerikli besinlerden de uzak durmak gerekmektedir. Eğer ki tamamen şekeri bırakamıyorsanız farklı diyetlerde şekersiz diyete uygulanabilmektedir.

1 – Neden 21 Gün Diyeti?

Şekersiz diyette ve diğer diyetlerde altın gün olarak bilinen sayı 21 gündür. Dilerseniz 3 günlük şeker detoksu ya da 40 gün şeker diyeti de yapabilirsiniz. Fakat vücut bir şeyi alışkanlık haline getirebilmesi için o işlemi 21 gün düzenli bir biçimde tekrarlaması gerekmektedir. Minimum olarak tüm diyetlerin süresi 21 gün olarak bilinmektedir. 21 gün şekersiz diyeti de ismini buradan almaktadır.

2 – 21 Gün Şekersiz Diyeti Nasıl Yapılır?

21 gün şekersiz diyeti nasıl yapılır sorusu bu diyeti uygulayacak kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Yapım ve uygulama aşaması oldukça basit olan bu diyet tatlı severleri bir nebze zorlamaktadır.

Çünkü bu diyet ile şeker ve içinde şeker barındıran her türlü gıda hayatınızdan tamamen çıkmaktadır. Buna kafein içeren çay, kahve ve asitli içeceklerde dahildir. Ancak içerisinde şeker barındırmayan bitki çayları diyet aşamasında tüketilebilmektedir.

Ayrıca ekmek, patates, makarna gibi içerisinde şeker ve karbonhidrat barındıran yiyeceklerde tüketilmemelidir. Ekmek yeme ihtiyacı duyduğunuz takdirde kinoalı, karabuğdaylı, çavdarlı ve tam buğday unlu besinler tercih edilebilmektedir. Diyetin gidişatı ve pozitif yönde sonuç alabilmek için bu oldukça önemlidir. Birkaç dilim tam çavdarlı ekmek kahvaltı da tercih edilebilir.

Şekersiz diyet uygulama aşamasında bol su tüketimi oldukça önemlidir. Vücudunuzda fazla bulunan şeker su ile daha kolay dışarı atılacaktır. Günde en az 2.5 L su tüketilmesi gerekmektedir.

3 – 21 Gün Şekersiz Diyeti Kimler Yapabilir?

21 gün şekersiz diyeti kilo problemi olan ve sağlıklı bir biçimde zayıflamak isteyen kişiler uygulayabilmektedir. Ancak şeker tüketmediği takdirde rahatsızlanacak kişiler bu durumdan istisnadır.

Kilo artık bizi hem bedenen hem de psikolojik olarak yoran etmenler arasına girmiştir. İnsanlar bu duruma sağlıklı yollardan çözüm bulabilmek için birçok farklı yöntemler denemektedirler. Şekersiz diyette bu yöntemler arasındadır.

Yaklaşık 5-11 kg arası zayıflatmaya yarayan bu diyet sağlık problemi olmayan herkes tarafından uygulanabilmektedir. Bu vermiş olacağınız kilolar siz de geçici olarak kalıcı olarak gitmektedir. Çünkü kaybetmiş olacağınız kilolar vücudunuzda bulunan yağlardan gitmektedir.

4 – 21 Gün Şekersiz Diyeti Kimler Yapmamalı?

21 gün şekersiz diyeti ne kadar sağlığınızı olumlu yönde etkilese de bazen bazı kişilerin bu diyeti uygulaması beraberinde olumsuzluklar getirebilmektedir. Bu yüzden bu diyet herkes tarafından uygulanabilen bir diyet olmamaktadır.

Bu diyeti özellikle şeker hastası olan kişilerin uygulamaması gerekmektedir. Zira kan şekeri düzeylerinde düşüşler meydana gelmektedir. Bu nedenler diyetin şeker hastasından uzak tutulması önemlidir. Kan değerleri düşük olan kişiler bu diyete başlamadan önce mutlaka diyetisyen onayı almalıdır.

5 – 21 Gün Şekersiz Diyeti Uygulanırken Neler Yenilmeli ve Yapılmalıdır?

21 gün şekersiz diyeti uygulanırken bu besinler tüketildiğinde diyetiniz gayet güzel biçimde ilerleyecektir. Sadece beslenme olarak değil ayrıca egzersizlerinize de dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Tatlı ihtiyacınızı bal ya da pekmez ile giderebilmektedir. Ancak bu günde bir kaşığı kesinlikle geçmemelidir.
 • Öğünlerinizde az yağlı etler, baklagiller, tahıllar ve sebzeler yenilmelidir. Sebzeler mevsim sebzeleri olmalıdır. Balık, kırmızı et ve beyaz et tüketilebilmektedir.
 • Baharatların ve bitki çaylarının tüketilmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Ancak bitki çaylarında şeker tüketilmemelidir.
 • Zeytin, avokado ve Hindistan cevizi de diyet boyunca tercih edilebilir.
 • Günde en az 2,5-3 L su tüketilmesi gerekmektedir.
 • Düzenli uyku bu aşamada önemlidir. En az 7-8 saat uyumalısınızdır.
 • En az 30 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

6 – Şekersiz 21 Gün Meyve Yenir mi?

21 gün şekersiz diyet uygulanırken hazır refine şeker tüketilmemektedir. Ancak vücut içerisinde organların çalışabilmesi için enerji kaynağı olarak doğal şeker alması gerekir. Özellikle beynin çalışması ve nöronların hareket imkânı sağlaması adına gereklidir. Rafine şekerin yasak olduğu bu durumda enerji kaynağı oluşturmak adına farklı besinler tüketilmelidir.

21-gun-sekersiz-diyeti-nedir

Meyve tüketimi bu konuda en doğru tercih olacaktır. Meyveler hem lif açısınan zengindir hem de doğal şeker değeri bulunur. Kişiler yeme taleplerine göre meyve tercihinde bulunabilir, öğünlerine ekleyebilir. Dikkatli olunması gereken durum porsiyonlamayı iyi ayarlamaktan geçmektedir. 1 porsiyon meyve üzerine geçilmemelidir.

7 – 21 Gün Şekersiz Diyeti Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

21 gün şekersiz diyeti uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Diyetin ilk gününden itibaren bunların uygulanması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

 • Asitli içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü o içeceklerin içerisinde de şeker bulunmaktadır.
 • Paketli ürünler ve abur çubur diyet süreci boyunca kullanılmamalıdır.
 • Dondurma, meyveli yoğurt ve sütlü tatlılar tüketilmemelidir. Ayrıca kahve ve çay tüketimine de son verilmelidir.
 • Hamur işlerinden, beyaz ekmekten ve unlu gıdalardan uzak durulmalı içinde nişasta bulunan besinlerde tercih edilmemelidir.
 • Beyaz ve esmer olmak üzere tüm şeker türlerinden uzak durulmalıdır. Buna yapay şekerlerde dahildir.
 • Sigaradan da uzak durulmalıdır. Eğer tamamen uzaklaştırılmıyorsa en azından azaltılmalıdır.

8 – 1 Günlük Diyet Örneği

Kahvaltı

Yumurta tercih edilebilir. İsterseniz haşlanmış, ister omlet isterseniz de menemen yaparak tüketebilirsiniz. 1 dilim ekmek, domates, salatalık ve yeşillikte yanına konulabilir. Ama üzerine nar ekşisi dökülmemelidir. Geleneksel kahvaltıların dışında meyveli yulaf ezmesi de tüketilebilir.

Ara öğün

Kuru yemiş yenebilir. Badem, fındık ve badem tercih edilebilir. Yeşil çaylar da tüketilebilir ancak şekersiz olmalıdır.

Öğlen

Mantar yemeği, bulgur pilavı ve salata tüketilebilir. Kesinlikle pirinç pilavı tüketilmemelidir. Salatada ise mevsim sebzeleri tüketilmelidir.

Ara öğün

Kuru meyve veya meyve tüketilebilir. Meyvelerde bulunan şeker diyetinizi olumsuz olarak etkilemeyecektir.

Akşam

Etli sebze yemeği ya da zeytinyağlı sebze yemeğ yoğurt ve çavdar ekmeği akşam öğününde yenebilir. Çavdar ekmeği 21 günlük şekersiz diyette tüketilebilmektedir. Herhangi bir sakınca yoktur.

9 – 21 Gün Şekersiz Diyeti Hayatınızı Nasıl Etkilemektedir?

21 gün şekersiz diyeti yaparken şeker tüketmeyerek hayatınızda olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Peki bu olumlu yönler nelerdir? Bize bu diyetin katkıları var mıdır? Elbette vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikle en az 5 kilo zayıflama ve 3 cm bacaklarda 2 cm ise kollarda incelme gözlemleyebilirsiniz. Kalçalarda ise 1 cm incelme görülmektedir.
 • Solunumunuz bir düzen kazanmakta ve kalitesi artmaktadır.
 • Dengeli beslenme alışkanlığı ve uyku alışkanlığı kazanmaktasınızdır.
 • Düzenli su içme alışkanlığı edinilmektedir.
 • Vücudunuz daha dinç ve canlı olmaktadır.

Sizde 21 günlük şekersiz diyete başlayarak kendiniz için ilk adımı atabilirsiniz. Diyette ilk 21 günün önemi unutulmamalıdır. Sağlık yaşamın yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Ayrıca diyet listesi hazırlarken sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

10 – 21 Gün Şekersiz Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Son günlerin moda diyetlerinden biri olan 21 gün şekersiz diyeti ile çok kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Gün boyunca yapacağınız şekersiz beslenme düzeniyle birlikte diyet sonunda en az 5 kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken diyet listesine harfiyen uymak. Ayrıca şekersiz 21 gün diyeti kişileri sadece zayıflatmaz. Aynı zamanda vücudunuzun dinç ve canlı olmasına olanak sağlar.

21 gün şekersiz diyet sonucunda her bireyin elde edeceği kilo kaybı değişiklik gösterecektir. Metabolizması hızlı çalışan bireylerde verilen kilo miktarı giderek artacaktır. Bunun yanı sıra şeker gibi zararlı maddelerin miktarında oluşacak azalma vücut içerisinde organların asıl çalışması gereken alanlara yoğunlaşmasını sağlayacaktır. Yüksek kilolu bireylerin diyet başında daha hızlı kilo verdiği bilinmektedir.

11 – Şeker Diyeti Faydaları

21-gun-sekersiz-diyeti-nedir

21 gün şekersiz diyet uygulayan bireylerin elde edebileceği durumlar oldukça fazladır. Diyet neticesinde kişiler:

 • Fazla kilolardan kurtulmak,
 • Güzel görünüm elde etmek,
 • Fazla gluten ve şekerin vücuttan atılması,
 • Şeker azaldığı için organların fazla çalışmasını durdurmak,
 • Hayat içerisinde çabuk yorulmanın sonlanması,
 • Sürekli uyku halinin azalması durumlarını elde edebilmektedir.

Kısa sürede sağlıklı şekilde kilo verebilmek mümkündür. 21 gün şekersiz diyet türünün yanı sıra Kefir diyeti de kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu konu hakkında bilgi almak isterseniz Kefir Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? yazımıza bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.