«
  1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. 9 Adımda Eskişehir’ de Gezilecek Yerler

9 Adımda Eskişehir’ de Gezilecek Yerler

Eskişehir De Gezilecek Yerler

Eskişehir’de gezilecek yerler, çoğu kişi tarafından merak konusudur. Çünkü hem gelişmiş bir yer olması hem de ulaşımının oldukça gelişmiş olmasından dolayı oldukça cazip bir yer haline gelmekte ve bu yüzden de gezi listelerinde her zaman yer almıştır.

Eskişehir De Gezilecek Yerler

Belirli tatillerde veya fırsat bulunduğu zaman, insanlar yeni yerler gezmek ve farklı kültürler ile tanışmak istemektedir. Eskişehir de bu yerlerden birisidir. Eskişehir, birçok uygarlığa  ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bu nedenle şehirde birçok kalıntı bulunmaktadır. Frigya’lılara dayanan bu geçmiş ile birçok arkeolojik kalıntılar  ve müzeler bulunmaktadır.

YouTube video

Ulaşım olanaklarının gelişmişliği ile Frigya’lılardan kalan bu zengin kültür bir araya gelince, Eskişehir daha da cazip hale gelmektedir. Eskişehir’de gezilecek yerler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır.

Eskişehir’ de Gezilecek Yerler

Eskişehir tarihi Odunpazarı ve porsuk Çayı ‘ nın dışında bilim sanat konusunda da pek çok faaliyete ev sahipliği yapmaktadır. Yılmaz Büyükerşen balmumu heykeller müzesi , cam sanatları müzesi, haller gençlik merkezi, battal gazi külliyesi, tarihi odunpazarı evleri, Eskişehir’ de yer alan en güzel yerler arasındadır.

Eskiş ehir gezilecek yerler 2000 yılından beri hizmet konusunda oldukça gelişmiştir. Yunus Emre hatıraları ile eskiye götüren, korsan gemisi ile gelen misafirleri şaşırtmaktadır. Butik oteller ile de gelen misafirleri için konaklama konusunda iyi bir konumda yer alıyor.

1- Eskişehir Sazova Parkı

YouTube video

Şehrin sazova mahallesine kurulan bu park yaklaşık olarak 400 bin metrekarelik bir alan kaplamaktadır.  Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde, gezilmesi gereken en önemli yerlerin başında gelir Eskişehir sazova parkı.  2008 senesinde hizmet açılan bu park Disneyland Eskişehir olarak da adlandırılır. Peki bu parkta neler bulunmakta kısaca bunları anlatalım.

Bu park Nuh’un gemisini, kocaman bir göleti , parkın etrafında dolaşan küçük trenleri, çocuklar için oyun alanları bulunmaktadır.  Aklınıza daha çok  çocukların ilgi alanlarına uygun yerler olduğu geldiyse, gelmesin. Yetişkinler içinde keyifli zaman geçirecek birçok alan bulunmaktadır.

Eskişehir De Gezilecek Yerler

Birçok hayvanın bulunduğu hayvanat bahçesi, bilim ile buluşacağınız bilim ve deney müzesi, kulağınızın pası silinecek konser alanları ve amfileri bunların başında gelir. Daha  önce de belirttiğim gibi Sazova Parkı’nın bu kadar kısa sürede Eskişehir’in en ünlü, gösterişli merkezlerine dönüşmesinde her yaş grubuna hitap eden bölümleri içermesinin payı oldukça fazladır. Eskişehir’e gelip de burayı görmeden geri dönmek olmaz.

2- Odun Pazarı Evleri

YouTube video

Sazova parkında eşsiz güzel vakit geçirdikten sonra sıra, odun pazarı evleri eşliğinde, mükemmel fotoğraflar çekinmeye geldi. Osmanlı tarihinin buram buram kokuları bu evlere sinmiştir adeta. Bu evlerin adları Eskişehir’in ilk iskan yerlerinden olan odun pazarından gelir. Kerpiçten ahşap çatılarıyla yapılan bu evler, Osmanlı tarihi yansıttığı için gelen turistlerin her zaman büyük ilgi odağı olmuştur. Bu önemli tarihi nedeniyle, Eskişehir’de gezilecek yerler listesindeki yerini hep korumuştur.

3- Eskişehir Porsuk Çayı

YouTube video

Sıcak bir yaz günü havanın sıcaklığından bunaldınız ve serin bir yer arıyorsunuz. Doğru yerdesiniz, Eskişehir porsuk çayı size serinlik verirken, bir yandan da verdiği huzurla büyük bir rahatlama yaşayacaksınız. Balçık deresi ve Kızıltaş suyundan faydalanan bu çay, Sakarya nehrinin en uzun parçasıdır. Etrafında ise birçok kafe ve restoran barındırmaktadır.

4- Balıkdamı Kuş Cenneti

YouTube video

Porsuk çayının eşsiz manzarasında çayınızı yudumladıktan sonra sıra, doğal bir harika olan Balıkdamı kuş cennetine geldi. Adından da anlaşılacağı gibi cennet gibi bir yer. 300 bin dönümlük alana kurulu olan bu alan, içinde birçok gölet ve sazlıklar bulundurur. Bu nedenle üç kıtanın kuşlarının uğrak yeridir. Eğer bu muhteşem kuşların birlikteliğini canlı olarak görmek istiyorsanız, Eskişehir’de gezilecek yerler listesinde Balıkdamı kuş cenneti mutlaka yer almalıdır.

5- Lüle Taşı Müzesi

https://www.youtube.com/watch?v=oHosKzCREM0

Dünya’nın ilk lüle taşı müzesi olma özelliğini Eskişehir de bulunan bu müze üstlenmiştir. 1989 yılında kurulan bu müzede bazen ney dinletileri de yapılmaktadır. 60 sanatçının hazırladığı ve 400’den fazla eser, bu müzede sergilenmektedir. Hem bu eşsiz müzik şöleni ve dünyanın ilk lüle taşı müzesini görmek isteyenler, Eskişehir’e gelip de buraya uğramadan  gitmemelidir.

6- Atlıhan El Sanatları Çarşısı

YouTube video

Lüle taşı müzesinden bahsettikten sonra 2005 yılında kurulan Atlıhan El Sanatları Çarşısı için de bir kaç söz söylemeden geçmek tabi ki de olmaz. Eskişehir deyince akla gelen lüle taşını sergilemek, tanıtmak ve satmak için Odun pazarı belediyesi tarafından bu çarşı kurulmuştur.

7- Şelale Park

YouTube video

Eskişehir’de gezilecek yerler içerisinde etkileyici bir yerdir şelale park. Eskişehir’in en büyük şelalesi barındıran bu park, yemyeşil doğallığıyla içinizi büyüleyecektir. Güne yeni başladıysanız ve kahvaltı yapmak için güzel bir yer arıyorsanız, kendinizi boşuna yormanıza hiç gerek yok. Şelale park , Eskişehir manzarasına karşı mükemmel bir kahvaltı yapmanıza yeter de arar bile. Çocuklarınızın oynayacağı yerler, ahşap küçük değirmenler ve amfi tiyatrolar da bulunmaktadır.

8- Haller Gençlik Parkı

YouTube video

Artık gezmekten yoruldunuz ve arkadaşlarınızla bir kahve içip hoş sohbet etmek için mekan mı arıyorsunuz? Tam size uygun bir yer o zaman Haller gençlik parkı. Sebze ve meyve hali olarak kullanılan bu bina, 2000 yılında gençlik merkezine dönüştürülmüştür. İçinde birçok kafe ve yemek yemek için restoran gibi yerler bulunmaktadır. Çok hoş nostaljik bir havasının olduğunu söylemeden de geçmemek gerekir.

9- Kent Park

YouTube video

Artık gitme zamanına az kalmış ve yakınlarda bir yer daha görüp şehirden o şekilde ayrılmak istiyorsanız, Kent park tam size göre. Eskişehir otobüs terminalinin hemen karşısında bulunan bu parkta otobüs saatinizin gelmesini keyifli bir zamana çevirebilirsiniz. Türkiye’nin ilk yapay plajı olan bu parkta birçok havuz, at binme eğitimi, yemek yenecek salonlar ve çocuklar için oyun alanları bulunmaktadır. Bu nedenle şehirden ayrılmaya yakın, bu denli güzel ve oldukça yakın olan yeri Eskişehir’de gezilecek yerler listenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Eskişehir’ de Gezilecek Yerler Ararken Eskişehir’de Ne Yenir?

YouTube video

Tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle oldukça zengin olan bu şehir gezilirken, acaba burada ne yiyebiliriz? Eskişehir’de ne yenir ? gibi sorular çok sorulur.  Muhteşem olan bu şehri gezerken, kaybedilen enerjinin geri kazanılması ve tekrar şehrin keşfedilmeye başlanması için yemek arayışına girer insanlar. Ancak endişelenmeye gerek yok. Çünkü birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu şehirde yemek kültürü oldukça geniştir. Eskişehir’de gezilecek yerler birer birer keşfedilirken, şehrin eşsiz yemeklerini de birer birer keşfetmek gerekir. Zengin yemek kültüründen kısaca bahsedecek olursak, aşağıdaki başlıkları sıralayabiliriz.

1- Kıygaşa

YouTube video

Kırım tatar kökenli olan bu tarif pişi severler için kahvaltıda olmazsa olmazlarından biri olacaktır Kıygaşa. Eski zamanlarda Arife ve kandil gibi özel günlerde yapılan bu tarif komşuluğun da simgesi haline gelmiştir. O zamanlar her evde yapılan bu yemeği bütün komşulara dağıtılırmış. Sizce de  unutulmuş ama yaşatılması gereken bir gelenek değil mi?

2- Cevizli Haşhaşlı Ekmek

YouTube video

Kıygaşanın tadına baktıktan sonra bu güzel ekmeğin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Haşhaş ve ceviz normalde kek ve çeşitli tatlılarda kullanılır. Ancak haşhaş ve ceviz, Eskişehir’de bir araya gelmiş ve nefis bir Cevizli haşhaşlı ekmek ortaya çıkmıştır. Ceviz ve haşhaşın birleşimiyle oluşan bu lezzetin kesinlikle ustasından tarifini almalısınız.

3- Kuzu Sorpa

YouTube video

Adından sanki bir kebap türüymüş gibi gelebilir. Ancak öyle değildir. Kırmızı et sevenler için harika bir çorbada türüdür Kuzu sorpa. Kırımda hayatını sürdüren kişilerin yeni yılın gelişini kutlamak için yaptıkları bir çorbadır.

4- Balaban Köfte

YouTube video

Kırmızı etten yapılan bu çorbadan bahsettikten sonra Balaban köfteden bahsetmeden olmaz. Kare kare kesilmiş et, kemik suyuna batırılır ve tabağa yerleştirildikten sonra yoğurt, sos ve tereyağı eklendikten sonra servis yapılır. Şimdiden tadınızı merak edenler olmuştur. Eskişehir’de gezilecek yerler arasında mola verirken, bu lezzetin tadına bakabilirsiniz.

5-  Çibörek

YouTube video

Tabi ki çiböreği unutmamak gerekir. Eskişehir deyince aklımıza ilk gelen yemeklerden biri olan Çibörek, Kırım Tatar böreğidir. Az yağlı, kavrulmuş kıyma ve ince ince doğranmış soğanın birleşimi ile buluşan bu börek, enfes lezzettedir. Kıyma yemiyorsanız, sakın üzülmeyin, Çiböreğin peynirlisi de yapılabiliyor. Yanında bol köpüklü ayran da içmeyi unutmayın.

Eskişehir’de Çay İçilecek Güzel Yerler

YouTube video

Yaz kış fark etmez, sıcakta harareti alsın diye; soğukta ise iç ısıtmak için çay, olmazsa olmazlardandır. Bu nedenle Eskişehir’de çay içilecek güzel yerler, Eskişehir’de gezilecek yerler kadar olmasa da, önemlidir.

Eskişehir De Gezilecek Yerler

Güzel gezinin ardından, Eskişehir’in eşsiz yemekleriyle kaybedilen enerji geri alınır. Artık bu yemekten sonra yapılacak tek şey, muhteşem manzaralar eşliğinde güzel bir keyif çayı içmektir. Eskişehir’de çay içilecek güzel yerler şu şekildedir;

  • Hacıbaba aile çay bahçesi,
  • Odun pazarı serbest evi,
  • Sukha cafe,
  • Kronotrop Eskişehir vb. birçok mekan vardır. Bu mekanların birinde çayınızı keyifle içebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Osmaniye'de Gezilecek 10 Yer!