Acı Biber Turşu Nasıl Yapılır?

burcu-alem-aci-biber-tursu-nasil-yapilir
  • Beğen
    Loading...

Acı biber turşu tarifleri her evin vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Kahvaltı sofraları, hamur işi yanında ikramlık ya da akşam yemeklerinin yanında müthiş bir lezzet olarak karşımıza çıkarlar.

Acı biber turşusu yapmak aslında oldukça kolaydır. Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra kışlık turşunuzu hazırlayabilir hatta en soğuk havalarda suyunu da içebilirsiniz. Hem sağlık açısından turşu ve suyu oldukça önemli bir yere sahiptirler. C vitamini deposu olan bu güzel tarifi hazırlamak için yapılması gerekenler de oldukça basit.

Hangi turşu çeşidini yapacaksanız o çeşit biberi hazır etmelisiniz. Turşunuz için mutlaka sarımsak, kaya tuzu ve sirkeyi de yanınızda bulundurmalısınız.

Acı Biber Turşusu Çeşitleri Nelerdir? Acı Biber Turşu Yapımı Nasıldır?

burcu-alem-aci-biber-tursu-nasil-yapilir

Acı biber turşusu öyle güzel bir tada sahiptir ki bazıları yemek beklemeden sadece turşu yer. Bazıları da yemek yanına da gider hamur işi yanına da diyerek bulduğu her şeye biber turşusu ekler. Aslında acı biber turşu çeşitleri ile oldukça şık ve lezzetli ikramlıklar da hazırlamanız mümkün! Peki acı biber turşu yapımı nasıldır? Hangi çeşit biber kullanılırsa turşu daha lezzetli olur?

1- Tombul Biber Turşusu

https://www.youtube.com/watch?v=pmtBYqHxsIk

Tombul biberi bilmeyen yoktur. Öylesine zehir gibi acısı vardır ki yanmamak imkansız. Ancak sevimli görüntüsü her evde bir büyük kavanoz tombul acı biber turşusunu şart koşmakta😋

2- Cin Biber Turşusu

Cin biberler sivri sivri küçük yapılarına bakmadan kocaman insanları yakan bir lezzete sahiptirler. Hele ki turşusu inanılmaz bir lezzete sahiptir. Minik cin biber turşusunu her yemeğin yanında ikram edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=VXmKBqfqRs0

Tombul ve cin biberlerin turşu yapımı aynı usulledir. Biberleri güzelce yıkarsınız. Ufak ya da orta boy kavanozlara biberleri yerleştirirsiniz. Bir kase içinde kavanozun büyüklüğüne göre tuz miktarını ayarlayarak su hazır etmelisiniz. Bu suya bir yemek kaşığı da sirke ilave etmelisiniz. 1 baş sarımsağı tanelerine bölerek biberlerin yanına şişeye atmalısınız. Son olarak da suyu biberlerin üzerine dökün ve şişenin ağzını güzelce kapatarak ters çevirin. Turşunuzu birkaç gün sonra tekrar kontrol edin. Yaklaşık 20 gün sonra hazır olmaya başlayacaktır. Ara ara suyu kapaktan sızabilir. Açıp kontrol etmenizde fayda olacaktır.

3- Yağlı Biber Turşusu

Gelelim yağlı biber turşusuna. Burada bir tık uğraşmanız gereken bir tarif mevcut. Biberleriniz yeşil uzun biber olmalıdır. Yanına yeşil acı biberlerden de atmalısınız ki acı kıvamı yakalayasınız. Öncelikle 1 su bardağı sirke, 1 su bardağı yağı ve tuzu bir tencereye alın. Biberleri kafa kısmını keserek üçe dörde bölün. Kızmaya başlayınca yağlı sirkeli suya biberleri ilave edin. Biberlerin iyice rengi değişene kadar ara çevirin. Yeşil biberler sarı olana kadar çevirdikten sonra biberleri şişelere alın ve kalan suyu şişelere bölün. Sonra şişeleri ters çevirin. Bu şekilde uzun kış ayları boyunca lezzetli şekilde yiyeceğiniz turşunuz hazır!

4- Sos Acı Biber Turşusu

Sos acı biber turşusu yapımı için de yağlı biber turşusu gibi hazırlık yaparak içerisinde rendelenmiş domates ekleyebilirsiniz. Bu sos turşuyu da kahvaltılarda kullanabilirsiniz.

Acı Biber Turşusu Nasıl Yapılır? Acı Biber Turşusu Tarifleri

burcu-alem-aci-biber-tursu-nasil-yapilir

Acı biber turşusu tarifleri birçok ayrı yöntemle yapılabilir. Hafif pişirme usulü de yapılabildiği gibi çiğ şekilde de şişeye basılabilir.

Acı Biber Turşusu Faydaları Nelerdir?

burcu-alem-aci-biber-tursu-nasil-yapilir

Acı biber turşusu dahil bütün turşuların faydası yüksektir. Gribal enfeksiyonlara karşın kesinlikle koruyu kalkan etkisi vardır. Acı aynı zamanda midenin direncini arttırır. C vitamini, A vitamini, folik asit, demir vitaminleri açısından kesinlikle zengin bir besindir.

Acı Biber Turşusu Kalori Hesabı

burcu-alem-aci-biber-tursu-nasil-yapilir

Acı biber kilo aldırır mı?100 gr acı biber turşusu için 24 kcal hesabı yapılabilir. Tabi bu porsiyona göre de belirlenebilir. Rejimde olan kişilerin menülerinde turşuya yer vermesi vücut dirençlerini arttırmalarına yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kışlık Menemen Nasıl Yapılır?

Acı Biber Turşusu Nasıl Korunulur? Acı Biber Turşu Çeşitleri Hangi Koşulda Saklanmalıdır?

burcu-alem-aci-biber-tursu-nasil-yapilir

Acı biber turşusunu korumak için özel bir yöntem yoktur. Serin bir yer de saklanması daha uygundur. Serin, kuru ve çok güneş görmeyen bir alanda saklanması uzun vadede tazeliğini koruyacaktır. Şişeyi kapatmadan önce kavanoz kapağının kaynatılması ve kaynayan sudan alınarak kapatılması 1 seneye kadar taze kalmasını sağlar.

 

escort mersin

OKUYUCU YORUMLARI
  • Sirke Faydaları Nelerdir?
    3 ay önce

    […] kokan bu meyve suyu aslında açık bir şifa deposudur. Sofralarımızda salatalarımızı ya da turşu salamurasını yaparken kullandığımız bu su vücudumuzu birçok yönü ile […]

    22