«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? 3 Farklı Adetliyken Hamile Kalma Sorusu!

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? 3 Farklı Adetliyken Hamile Kalma Sorusu!

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Hamile kalmak için çabalayan ya da tersi durumda hamile kalmak istemeyen kişilerin başlıca sorusu adet döneminde hamile kalınır mı olmaktadır. Adet döngünüzü takip ederek bu zaman dilimi içerisinde hamile kalıp kalmayacağınızı biliyor musunuz? Eğer adetliyken hamile kalmak konusunda bilgileriniz eksik ise yazı sizler için yol gösterici olacaktır.

YouTube video

Adetliyken hamile kalma olasılığı var mıdır konusu kişilerin gelecek yaşam dilimi içerisinde çocuk sahibi olup olmama durumuna göre dikkat ettikleri konulardandır. Adetliyken hamile kalınırmı sorusu istenen amaç doğrultusunda önemini katlayarak ilerlemektedir. Toplum arasında adet döneminde cinsel ilişki konusuna dair belirli görüş ve önyargılar bulunmaktadır. Ancak bilinenin tam aksine durumlar da mevcuttur.

Kadınların Aklını Kurcalayan Soru: Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusunda önce hamile kalma olayının nasıl ilerlediği sürecini bilmek gerekir. Kadınlar ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar her ay regl kanaması görmektedir. Bu kanama kadınların hamile kalma durumlarının mevcut olduğuna yönelik bir kanıttır. Yumurtalıkların yenilenme süreci sırasında bu kanamalar oluşur.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi
Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Kadın bir bireyin hamile kalabilmesi için yumurtalıkları oluştuğu andan itibaren ilişki sonrası spermin yumurtaya ulaşması gerekir. Yumurtaya başarılı bir şekilde ulaşan sperm hücresinin döllenmesi sonrası hamilelik meydana gelir. Adetliyken hamile kalma olasılığı ise farklılık gösterir. Kadınların doğurganlık dönemi periyotlar içerisinde değişken bir rol oynar. Adet döneminde cinsel ilişkiye giren kadın ertesi gün hapı kullansa dahi kişiden kişiye ihtimaller değişecektir.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Özellikle kadınların kafasını sıklıkla kurcalayan adet döneminde hamile kalinirmi sorusu ilişki öncesi belirleyici olmaktadır. Hamile kalmak isteyen kişiler buna göre takvim oluştururken tam tersi bir durumda da korunma yöntemlerini sıklaştırmak gerekir. Korumasız cinsel ilişkiye girmek hamile riski oranını doğrudan arttıracaktır. Korunarak cinsel ilişki yaşanabilir. Planlamalar doğrultusunda istenen hamilelik aşamasına geçiş daha kolay olacaktır. Dilerseniz, adetliyken hamile kalmak ile ilgili sorulara geçebilirsiniz.

3 Farklı Hamilelik Sorusu: Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Kadınlar tarafından sorulan üç farklı adet döneminde hamile kalınır mı sorusu sizler için yanıtlanmaktadır. Adetliyken hamile kalınırmı konusunda eksik bilgiye sahipseniz bu aşamada sizler için rehber olacak bilgiler olacaktır. Adet döngünüz neticesince cinsel ilişki takviminizi ve korunma yöntemlerinizi oluşturabilirsiniz.

1- Adetin 4. Günü Hamile Kalınır mı?

Adetliyken hamile kalma olasılığı kadın kişinin yumurtlama dönemi periyot gün sayısına göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak bir kadının yumurtlama dönemi 28 günde bir tekrar eder. Bu adet olduktan 28 gün sonra tekrar adet olacağınızı ve sperm ile döllenmeyen yumurtalığınızın düşmesi anlamına gelir. Adet dönemi sonrası ise yumurtlama dönemi tekrar başlar ve bu döngü devam eder.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Adetin ilk günlerinde bebeğin tutunmasını sağlayacak yumurtalığın düşmesinden dolayı adet döneminde hamile kalınır mı sorusu tıbbi açıdan mümkün değildir. Çünkü kadınlar ilişkiye girse dahi sperm vücut içerisinde bulunsa da tutunma olmayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir unsur bulunur. O da adet döneminin tamamen bitmeden yumurtlama döneminin tekrar başlamasıdır. Durum hamile kalma riski konusunda etkilidir.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Kadınların tekrar gebelik durumuna hazır olabilmesi için âdet kanaması tamamen bitmeden genellikle 3 ve 4. günün sonrasında yumurtanın oluşumu başlar. Bu da adetliyken hamile kalma olasılığı açısından artışa sebep olur. Genellikle bu durumda yüzdelik dilim içerisinde büyük bir çoğunluk yer almaz. Ancak hamile kalmak istemeyen bireyler, spermin 72 saat yaşayabildiğini göz önünde bulundurarak korunması gerekir. Regl döneminde hamilelikten korunarak cinsel ilişki yaşamak daha garanti durum oluşturacaktır. Adet döneminde hamilelikten korunmadan girilen cinsel ilişki sonuçları istenmeyen düzeyde olabilir.

2- Adetliyken Hamile Kalınır mı Kadınlar Kulübü Yorumları

Kadınlar adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna değişik platformlar üzerinden yanıt bulmaya çalışır. Kadın siteleri özellikle bu durumlar için uygun olmaktadır. Regl döneminde hamile kalınır mı Kadınlar Kulübü sitesinde en çok tartışılan konular arasında yer alır. Gelen yorumlar ise oldukça şaşırtıcı olmaktadır.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Adetliyken hamile kalanlar Kadınlar Kulübü sitesi üzerinden yorumlar belirtmiştir. Özellikle regl döneminin son günlerine doğru ilişkiye girip hamile kalanların sayısı daha fazladır. Adetliyken hamile kalma olasılığı çok az da olsa vardır. Bundan dolayı takvimsel olarak takip yapmak ve dikkat etmek gerekir.

3- Adet Döneminde Hamile Kalınır mı: Adete 5 gün Kala Hamile Kalınır mı Uzmantv Yorumu

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusu kadar adetten 1 hafta öncesinde hamile kalmak mümkün mü sorusu da kafaları kurcalamaktadır. Kadınların adet döneminde 5-6 gün öncesinde ‘güvenli günler’ denilen hamile olasılığının en düşük olduğu zaman dilimi başlamaktadır. Bu zaman dilimi içerisinde diğer zamanlara oranla gebe kalmak oldukça zordur.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Ancak UzmanTV tarafından gerçekleştirilen uzman yorumları incelendiğinde kadınların regl periyotlarında değişiklerden bahsedilir. Her kadın için 28 günlük bir döngüden bahsetmek imkânsızdır. Kimisinin daha kısa sürer. Yumurta çoğalma günleri değişiklik göstereceğinden güvenli günler içerisinde olup adetten 10 gün önceye kadar hamile kalınması düşük bir ihtimalle bulunur.

Adetliyken Hamile Kalınır mı Belirtileri Nelerdir?

Diyelim ki adet döneminde hamile kalınır mı konusunda bilginiz yoktu ya da azdı ve cinsel ilişkiye girdiniz. Düşük bir ihtimalde olsa hamile kalma ihtimaliniz her an için bulunur. Ancak korumasız cinsel ilişki sonrası ertesi gün direkt olarak belirtiler gösterilmez. Hamile kalmak istemiyorsanız ertesi gün hapı kullanabilirsiniz. Eğer hamile kalmak istiyorsanız doğurganlık oranının en yüksek olduğu adetin ilk gününden sonraki 14 ve 15.gün içerisinde şansınızı denemelisiniz.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

İlişki sonrası adetliyken hamile kalma olasılığı düşük olan dilime girdiyseniz ve hamile kaldıysanız göstereceğiniz belirtiler:

  • Göğüslerde aşırı hassaslaşma,
  • Kasıklarda ciddi bir ağrı,
  • Bel ağrısı,
  • Sık sık idrara çıkma,
  • Mide bulantısı,
  • Baş dönmesi gibi hasta olmuşçasına belirtileri 1 hafta içerisinde göstermeye başlayacaksınız.

Adete Yakın Hamile Kalınırsa Adet Görülür mu?

Adetliyken hamile kalmak konusu dışında adetin gerçekleşmesine çok yakın bir zaman diliminde ilişki sonrası hamile kalabilirsiniz. Yumurta düşme dönemi yaklaştığından bu olasılık normal zamanlara göre oldukça düşüktür. Ancak hamile kaldığınız durumda tıbben adet görmeniz mümkün değildir. Ancak hamile kalan bireylerde âdet kanaması değil ancak ufak lekelenmeler görülebilmektedir.

adet-doneminde-hamile-kalinir-mi

Adet döneminde ilişkiye girmek bu açıdan riskleri beraberinde taşır. Olasılıklar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak ilişki sonrası hamilelik şüphesinde misiniz? Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir yazımız sizlere yol gösterici olacaktır, mutlaka bir göz atın!

softmvh.com

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *