«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ? 11 Gün Adet Gecikmesi Neden Olur ?

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ? 11 Gün Adet Gecikmesi Neden Olur ?

adet-kac-gun-gecikirse-hamilelik-kesinlesir

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir sorusu adet düzensizliği yaşayan ve âdetinde sorunlar yaşayan kadınlar tarafından merak ediliyor. Sağlık sorunu olmayan ve henüz menopoza girmeyen kadınlar ergenlik döneminden başlayarak menopoza kadar adet kanaması yaşarlar. Bu döngü sırasında bazı nedenlerden dolayı sıkıntı çıkabilir. Adet gecikmesinden bahsetmek için 7 gün geçmesi gerekir; ancak adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir sorusu için 7 günden fazla gecikme yaşanması gerekir.

YouTube video

Kadınların her ay yaşadığı adet dönemi bir döngü halinde devam eder. Adet düzensizliği her kadın tarafından belli dönemlerde yaşanır. Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir denir ise 7 gün adet gecikmesi hamilelik konusu olabilir ve test yapılması gerekir.

Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir ?

Sağlıklı bir kadının her ay düzenli adet görmesi beyin ve yumurtalıkların uyum içinde çalışmasına bağlı olur. Çevresel faktörler, stres, hormonsal durumlar ve mevsim geçişlerine bağlı adet gecikmesi yaşanır. Mevsimsel adet gecikmesi ne kadar sürer denir ise bu durum kişiye ve hormonlara göre değişir bu neden ile belli bir süre verilmesi doğru olmuyor.

adet-kac-gun-gecikirse-hamilelik-kesinlesir

Hamileliğin ilk ve en önemli belirtisi olan adet gecikmesi adet kaç gün gecikirse test yapılmalı sorusunu da akla getiriyor. 7 güne kadar olan sapmalar adet gecikmesinde normal olabilir; fakat 7 gün sonrası sapmalarda bu durumun irdelenmesi önemlidir.

30 gün oldu adet olmadım hamile miyim durumu bazı kadınların sıklıkla yaşadığı bir durum olur. Normal süre içinde kadınlar 21 gün ila 35 gün arası iki adet yaşarlar. Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir bu sürenin 30 güne kadar çıkması hele ki planlı olmayan gebeliklerde farklı bir rahatsızlığın olduğu ilk akla gelen olsa da uzun süre gecikmelerde hamilelik olasılığının düşünülmesi gerekir.

1 – Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir | Adet Gecikmesi Nedir?

adet-kac-gun-gecikirse-hamilelik-kesinlesir

Sağlık sorunu yaşamayan her kadın belli dönemler ile adet yaşarlar. Bu yaşanan adet kadının sağlıklı olduğunu gösterir. 21 ila 35 gün süre arasında her ay tekrarlanan adet döngüsünde bazen gecikmeler de yaşanabilir. Bu gecikme 2 ya da 7 gün süreli olur ise normal sayılabilir; ancak 7 günün üzerine çıkılması durumunda normal karşılanmıyor. 11 gün adet gecikmesi neden olur kişinin yaşadığı ortam ya da stres durumuna göre olabileceği gibi hamilelik alameti de olabilir.

Sene içinde 3 defa yaşanan düzensizlik normal karşılanır; ama adet düzensizliğinin 3’ten fazla olması halinde doktora başvurmak ve bu düzensizliklerin nedenlerine bakılması gerekir. İki adet arasındaki süresinin 21 günden kısa ya da 35 günden uzun olması, adet düzensizliği şeklinde tanımlanır.

2 – Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

adet-kac-gun-gecikirse-hamilelik-kesinlesir

Stres, aşırı kilo ya da zayıflık, çeşitli ilaçlar, doğum kontrol hapları, kronik rahatsızlıklar, kistler, mevsimsel geçişler, erken menopoz yaşama, tiroid gibi sebepler adet gecikmesi nedenleri arasında yer alır.

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir Kadınlar Kulübü çok konuşulan konulardan biri olur. Planlı bir gebelik durumu olduğunda adet gecikmesi korkutucu olmuyor; ancak gebelik durumu planlı değil ise hamilelik dışında adet gecikmesi belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Ne olur ise olsun gecikmelere bağlı olarak gebelik ihtimalinin akla getirilmesi ve test yapılması önem taşır.

adet-kac-gun-gecikirse-hamilelik-kesinlesir

Adet gecikme belirtileri arasında doğum kontrol haplarının kullanılması, bel ya da karında ağrı oluşması, 16 yaşına kadar ilk âdetin yaşanmaması ve dönemin kaçırılması gibi sebeplerin yanı sıra hamile oluş da yer alır. Adet gecikmesi hamilelik Kadınlar Kulübü forum sayfasında da kadınların konuşmaları ve yorumları görülür. Bu forum sayfasına üye olunarak bilgiler ya da düşünceler aktarılabilir.

3 – Adet Kaç Gün Gecikirse Test Yapılır

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir konusu için düzenli adet yaşayanlar için en ideali olanı adet gecikmesi anından itibaren 7 ila 14 gün beklenmesi olur. Adetleri düzensiz olan kadınlar için ise son cinsel ilişkiden geçen 21 gün süresi esas alınır ve bu süre geçtikten sonra test yapılır. Kan ya da idrar testi ile hamile olunup olmadığı anlaşılır.

adet-kac-gun-gecikirse-hamilelik-kesinlesir

Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir denir ise hamilelik belirtileri arasında ilk olarak adet döneminin gecikmesi yer alır. İlk ve en önemli olan adet dönemi gecikmesi yanı sıra mide bulantısı ve kusma, kokulara karşı duyarlılık başlaması, yorgunluk ve tükenmişlik hissi yer alır. İştahsızlık ve sık idrara çıkma da hamilelik belirtilerinden olur.

Adet gecikmesi kaç gün olursa gebelik olur sorusunun cevabı için deson gerçekleşen adetin üzerinden 35 gün geçmiş olması ve bu gecikmeye sebep olabilecek herhangi bir nedenin olmaması durumunda gebelik testi yaptırılması uygun olur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *