«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Adet Öncesi Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı Neden Olur ? Adete 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı Neden Olur ? Adete 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı

adet-oncesi-kahverengi-akinti-ve-kasik-agrisi

Birçok kadın adet öncesi kahverengi akıntı ve kasın ağrısı konusunda endişeye sahip olabilmektedir. Fakat bu durum her zaman endişe gerektirecek herhangi bir şey değildir. Bu durum bazen de adet sonrası kahverengi akıntı ve kasık ağrısı olarak da görülebilmektedir. Adet öncesi kahverengi akıntı Kadınlar Kulübü adlı ünlü sitede de oldukça fazla konuşulan ve tartışılan bir konudur.

YouTube video

Adet öncesi kahverengi akıntı adet sayılır mı sorusu da oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Doğum kontrol haplarının kullanılması, hamilelik ya da yumurtlama döneminde olunması halinde bu durum normal olarak görülmektedir. Peki, adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı neden olur? Bu ve bunun gibi birçok sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Her kadının adet dönemi birbirinden değişiklik gösterebilmektedir. Bununla beraber adet kanamaları 21 ila 35 günde bir meydana gelmektedir. Söz konusu döngü bazı faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu faktörlere ruhsal nedenler, fiziksel nedenler ya da çevresel nedenler örnek verilebilmektedir. Adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı Kadınlar Kulübü web sayfasında da oldukça fazla gündeme gelmektedir. Bunun nedeni ise bu durumun birçok kadının yaşamasıdır.

adet-oncesi-kahverengi-akinti-ve-kasik-agrisi

Böyle durumlarda vücuttan atılması gerekli olan kan rahimde bir süre beklemek durumunda kalabilir. Rahimde birkaç gün de olsa beklemesi kanın renginde değişikliğe sebep olacaktır. Kan kahverengine benzeyen bir renge dönüşebilir. Bu oldukça normal bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu durumun arkasında bir hastalığın habercisi mi acaba diye düşünmeye hiç gerek yoktur. Ama bu durum sürekli olmaya devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmek daha sağlıklı olacaktır.

1 – Kahverengi Akıntı Neden Olur ?

Kişinin vücudunda meydana gelen bazı değişiklikler sonucunda regl kanı yerini kahverengi bir akıntıya bırakabilmektedir. Böyle durumda kadınlar adetten 1 hafta önce kahverengi akıntı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Adet yerine kahverengi akıntı Kadınlar Kulübü ismiyle bildiğimiz ünlü sitede oldukça tartışılan konular arasında yer almaktadır.

adet-oncesi-kahverengi-akinti-ve-kasik-agrisi

Adet periyodu yaklaşmaya başladıkça vajinanın salgılamış olduğu salgılarda değişiklik gözlemlenebilmektedir. Salgının miktarı, yoğunluk derecesi ya da kokusu olup olmadığı konu ile alakalı bizlere yeterli bilgileri vermektedir. Kahverengi akıntının gelmesi vajinanın kanallarında kanın bir süre beklediği anlamına gelmektedir.

Adet öncesi kahverengi akıntı adet sayılır sorusu oldukça fazla merak edilerek araştırılan konular arasında yer almaktadır. Adet döngüsüne hazırlık olarak adlandırılan süreçte rahimde beklemesi ve tazeliğini kaybetmesi sebebi ile kahverengi akıntı adet kanı olarak sayılmamaktadır.

2 – Adet Öncesi Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı Nedenleri

adet-oncesi-kahverengi-akinti-ve-kasik-agrisi

Adetten 1 hafta önce kahverengi akıntı ya da adete 10 gün kala kahverengi akıntı birçok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Bazen kadın hastaları habercisi de olabilmektedir. Bu sebeplerden başlıca olanları şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

1 – Duygusal Değişiklikler

Stres adet öncesi kahverengi akıntı ve kasık ağrısı nedenlerinin başında gösterilmektedir. Bazı ruhsal problemler rahim içi duvarında incelmelere neden olabilmektedir. Bu durumda kanın oksitlenerek kahverengi bir renk almasına neden olabilmektedir.

2 – Kanın Pıhtılaşması

Kanda pıhtılaşma meydana gelmesi vajinal akıntı renginin değişmesine neden olabilir. Pıhtılaşma geçtiğinde ise birkaç gün sonra adet kanının rengi de normale dönmüş olacaktır.

adet-oncesi-kahverengi-akinti-ve-kasik-agrisi

3 – Cinsel Yolla Bir Hastalığın Bulaşması

Korunmasız cinsel ilişki bazı hastalıkların veya virüslerin taşınmasına yol açabilmektedir. Bu hastalıkların sonucunda da farklı renklerde akıntılara rastlamak mümkündür.

4 – Rahimde Genişleme Meydana Gelmesi

Gebelik döneminde rahimde genişleme meydana gelmektedir. Bu genişleme gebelik döneminden sonra normale dönmezse adet kanının renginde değişiklik gözlenebilmektedir.

5 – Adet Kanamasında Tıkanıklık Olması

Adet kanında tıkanıklık meydana gelmesi de adet kanın renginin koyulaşmasına neden olabilmektedir.

3 – Adet Öncesi Kahverengi Akıntı ve Kasık Ağrısı Tedavisi

adet-oncesi-kahverengi-akinti-ve-kasik-agrisi

Böyle bir durum ile karşılaşıldığı takdirde öncelikli olarak yapılması gereken şey bir kadın doğum uzmanından randevu almaktır. Kahverengi akıntı olarak nitelendirdiğimiz durum eğer 2 günden daha fazla devam ederse bu bir sağlık probleminin habercisi olabilmektedir. Bu sorunun önüne geçmek için uygulanabilecek tedbirler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmek çok önemlidir.
  • Kokulu tuvalet kağıtları kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Vajinal duş kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Adet dönemlerinde pedlerin sık sık değiştirilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Vajina temizliğinde kimyasal ürünlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Kadınların adet döngüsü ile alakalı en çok sorun yaşadığı bir diğer sorun ise adet gecikmesidir. Bu problem hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olmak için adet söktürücü aspirin konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *