Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne ve Çocuk Dünyası
  4. »
  5. Adet Sancısı Nedir? Adet Sancısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Adet Sancısı Nedir? Adet Sancısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Bilgece Bilgece - - 8 dk okuma süresi
5 1

Kadınların regl dönemleri süresince yumurtaların yenilenmesi sırasında oluşan adet sancısı şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Alt karın bölgesinde oluşan bu sancı, kusma, bulantı, baş dönmesi ve terleme gibi olayların meydana gelmesine sebep olabiliyor. Regl Dönemlerinde kadınlar aşırı sancılı günler geçirebilirler,  ve bu durumdan oldukça şikayetçi olurlar.

YouTube video

Peki, adet sancısı ile başa çıkmanın yollarını biliyor musunuz? Adet sancılarını kendi imkanlarınızla en aza indirebilir misiniz? Acınızı birazda olsa hafifletmek için bu dönem içerisinde yapmanız gereken bazı önemli bilgiler bulunuyor. Ama bunlara geçmeden önce karnınızda inanılmaz ağrıların oluşmasına neden olan duruma göz atalım.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Adet sancıları her ay belirli günler içerisinde oluşmaktadır. Kadınlarda ortalama 4 ila 7 gün arasında yaşanan değişikliklerle yenilenme süreci kendini tamamlıyor. Adet sancısı neden olur sorusunun cevabı ise rahim içerisinde oluşan tabakaların kan yoluyla kendini dışarı atmasından kaynaklanıyor olmasıdır. Bu işlem yumurtalıkların sürekli olarak canlı ve temiz kalmasını sağlıyor.

Adet Sancısı Hangi Yaşlarda Görülür?

burcualem-adet-sancisi-nedir

Bütün bayanların yaşaması gereken bir döngü olan adet görme kız çocuklarında ergenlik çağı arasında 9 ila 12 yaş arasında başlamaktadır. Tıp dünyasında ilk adet dönemine menarş ismi verilmektedir. 9 yaşından önce kız çocuklarında adet dönemlerin görülmesi normalin dışındadır. Bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz mutlaka kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanı doktoruna başvurunuz.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Regl sancısı, ilk dönemlerde yoğun acıların doğmasına sebep olabiliyor. Fakat yaş ilerlemesi halinde yaşanan adet sancısı daha az seviyeye geliyor. Halk arasında bu durum evlilikle pekiştirilse de tıp dünyasında evlilikle adet sancısının herhangi bir ilişkisi olmadığı belirtiliyor.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Kadınlarda adet dönemi her ay belirli tarihlerde meydana geliyor. Eğer adet dönemlerinizde gecikme olduysa da hamile olma durumunuz söz konusu olabilir. Öncesinde çocuk gibi beklentileriniz varsa yaşanan aksaklıklar sizlere hamileliği çağrıştırabilir. Çünkü hamilelik döneminde anne rahminin kendini çocuğa hazırlaması nedeniyle yaklaşık 9 ay gibi süreçte adet durumları ortadan kalkıyor.

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

burcualem-adet-sancisi-nedir

Şiddetli adet sancısı nasıl geçer ?  Genç kızlarda yoğun ağrılarla geçen adet sancısı biraz da olsa hafifletebilirsiniz. Regl sancısı için, sıcak içecekler, bitki çayları, vitaminli besinler gibi gıdaları tüketmeniz halinde yaşamış olduğunuz sancıları birazda olsa dindirme şansınız olabilir. Bununla birlikte günlük öğünlerinizi azaltarak azar azar sık sık yemeyi tercih edin.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Koltukta veya farklı yerlerde oturduğunuz zamanlarda kendinize en iyi pozisyonu seçin. Gerekiyorsa ayaklarınızın altına birer yastık koyarak vücudunuzla bacaklarınızı eşit konuma getirin. Adet sancısı için karın bölgenize sıcak su torbası koyabilir ya da avuç içi ile dairesel hareketler yaparak masaj yapabilirsiniz.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Sıcak adet sancısına iyi gelen faktörler arasındadır. Eğer fazla kiloluysanız adet dönemlerinde yoğun sancılarla karşı karşıya gelebilirsiniz. O yüzden doğru egzersizler sayesinde hem kilolarınızdan kurtulma şansını elde edebilirsiniz, hem de adet sancılarınızın ağrılarını hafifletebilirsiniz.

Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur

burcualem-adet-sancisi-nedir

Çok şiddetli adet sancısı neden olur sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Her ay bu şiddetli sancıyı çeken kadınlar adet sancısı gibi karın ağrısı neden olur sorusunun cevabını araştırmaktadır. Bazı kadınlarda bu sancı ilk gün meydana gelirken bazılarında adetten birkaç gün önce de meydana gelebilmektedir. Adet döneminizin çok sancılı geçmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Onlardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir;

burcualem-adet-sancisi-nedir

  • Prostaglandin ismi verilen bir hormon rahmin kasılmasına sebep olur. Bu horon ne kadar fazla salgılanırsa adet ağrısı da o kadar şiddetli olacaktır.
  • Rahim ağzının açıklığının çok küçük olması da sancıya sebebiyet verebilmektedir. Ağız küçük olunca kan akışı engellenmektedir. Bu da sancıya neden olmaktadır.
  • Vücuttaki vitamin eksikliği de adet döneminin daha zor geçmesini tetikleyebilmektedir.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Yukarıdaki bahsetmiş olduğumuz nedenler adet sancısı gibi karın ağrısı neden olur sorusuna cevap olarak verilebilmektedir.

Adet Sancısı Ne İyi Gelir

burcualem-adet-sancisi-nedir

Adet sancısı ne iyi gelir sorusu en sık sorulan sorulardan biridir. Ağrının şiddetlenmesi durumunda ılık suyla duş almakta ağrılarınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır. Hastalık dönemlerinize yakın zamanda ayaklarınızı ve belinizi soğuktan iyice korumanız gerekiyor. Özellikle de kış aylarında bu dönemlere yakın sıkı giyinmenizi tavsiye ediyoruz.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Adet döneminde bacak ağrısı da en az karın ağrısı kadar sık rastlanan bir durumdur. Çok fazla hareket etmemek dinlenmek en iyi çözüm olacaktır. Adet döneminde bacak ağrısı yaşandığı zaman hafif ağrı kesicilerden kullanılabilir.

Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İlaç

burcualem-adet-sancisi-nedir

Adet sancısı için ağrı kesici ilaç birçok kadının bu dönemde kurtarıcısı niteliğindedir. Sizin de regl döneminiz çok ağır ve sancılı geçiyorsa ağrı kesicilerden yardım alabilirsiniz. Fakat ağrı kesici ilacı ağrınız hafif hafif yeni başlıyorken almanız daha etkili olacaktır. Ağrınız şiddetlendikten sonra alırsanız ilaç etki göstermeyebilir.

burcualem-adet-sancisi-nedir

Adet döneminizde parol, arveles, majezik ya da apranax gibi ağrı kesme konusunda etkili ilaçları kullanabilirsiniz. Fakat herhangi bir mide rahatsızlığınız varsa bir uzmana danışmadan bu ilaçları kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Adet Sancısı Var Ama Adet Olamıyorum

burcualem-adet-sancisi-nedir

Adet sancısı var ama adet olamıyorum gibi şikayetlerin de pek çok sebebi olabilmektedir. Öncelikle böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman hamilelik şüphesi varsa test yapılmalıdır. Hamilelik şüphesi yoksa birkaç gün bekledikten sonra bir uzmana danışmak en mantıklısı olacaktır. Uzmanın size tavsiyesi sonucu doğum kontrol hapları kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.