«
  1. Anasayfa
  2. Kültür Sanat
  3. Ağaç Sevgisi Aşılayan Kitap: Küçük Fidan

Ağaç Sevgisi Aşılayan Kitap: Küçük Fidan

ağaç sevgisi

Küçük Fidan adından da anlaşılacağı üzere çocuklara ağaç sevgisini aşılamak üzere yazılmış olan bir çocuk kitabıdır.

Çocuk kitapları içeriği, anlattığı konu ve resimlendirmeler bakımından genel olarak incelenip ele alınan kitaplardır. Bunların hepsi bir bütün olarak düşünülmelidir. Çünkü çocuk kitabı incelerken sadece yazısına, sadece resmine ya da sadece biçimine bakmamaktadır. Kitap tercihi yapılırken bu konulara dikkat etmek önemlidir.

Küçük Fidan Kitap İncelemesi
Küçük Fidan Kitap İncelemesi

Çocuklar her kavramı her yaşta öğrenememektedir. Bunun için ilk öğrenilen kavramlar somut kavramlardır. Genellikle soyut terimlerde kitaplarda somutlaştırılmaktadır. Kitap seçerken içeriğinin çocuğun seviyesine uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Küçük Fidan Kitap İncelemesi

Okul öncesi çocuklar henüz okuma yazma bilmediği için kitap okunurken onlar yazıyı görseller aracılığı ile takip etmektedirler. Çocuk kitaplarında bu yüzden resim ve yazının paralel gitmesi gerekmektedir. Resimler çocukların anlayacağı düzeyde olmalıdır. Karmaşık resimler yerine sade ve tek bir ögeye yoğunlaştıran görseller tercih edilmelidir. Bu şekilde çocuklar daha rahat odaklanabileceklerdir.

Kitabın boyutu çocuğun dikkatini çekmelidir. Çocukların ince motorları tam gelişmediği için çok küçük kitaplar ilgilerini çekmemektedir.

Ağaç Sevgisi Aşılayan Küçük Fidan Konusu

Küçük Fidan Kitap İncelemesi

Küçük Fidan 4-8 yaş grubu çocukların okuyup inceleyebileceği bir çocuk kitabıdır. Okul öncesi dönemde çocuk dışarıdan destekle bu kitabı dinleyerek görsellerini inceleyebilmektedir. İlkokul düzeyinde olan çocuklar kendileri okuyabilmektedirler.

Kitap içerisinde görsel barındırmaktadır. Puntolar çocukların okuyabileceği büyüklüktedir.

Küçük Fidan Kitap İncelemesi

Kitabın içeriğinde bir Küçük Fidan vardır. Bu fidan başrolümüzdür. Günlerden bir gün arkadaşı çamı ararken on göremez ve merakla onu aramaya başlar. Ancak çamı bulduğunda çok şaşırmıştır. Çünkü onu toprakta ekili olarak görmüştür. Bunun nedenini çam arkadaşına sorduğunda ise kendisinin büyüdüğünü ve artık ekilme vakti geldiğini söylemiştir. Arkadaşı fidana eğer saksısından çıkmazsa onunda yanına gelebileceğinden bahsetmiştir. Ancak bu durum Küçük Fidanın hiç hoşuna gitmemiş ve evden kaçma kararı almıştır.

ağaç sevgisi

Evden kaçan fidan başta iyi bir şey yaptığını düşünse de zaman ilerledikçe kendini kötü hissetmeye başlamıştır. Susuz ve topraksız kalan fidan yavaşça hastalanmaktadır. Bu duruma çözüm bulamayan fidan en son sırtını Bilge Çınara yaslar.

Bilge Çınar fidan ile konuşmaya başlar. Aslında toprağa ekilmenin ne kadar önemli olduğunu, ağaçların görevlerinin çok faydalı olduğunu anlatır.

Bunları duyan fidan hızla eve gider ve büyüyerek çamın yanına gelmeyi bekler.

Küçük Fidan Kitap Değerlendirmesi

ağaç sevgisi

Öncelikle bu kitapta iki amaç hedeflenmiştir. İlk ve en önemli amaç ağaç sevgisi aşılamaktır. Diğer amaç ise çocuklara farkındalık kazandırmaktadır.

Çocuklar ağaçları sevseler de doğayı sevseler de bize sağladıkları yararlar tam kafalarında şekillenmemektedir. Bunun için bu kitap da bu olay somutlaştırılarak çocukların anlayacağı seviyeye indirilmiştir. Etkinlikler ile bu kitap pekiştirilirse olay daha güzel kavranabilmektedir.

Farkındalık ise büyük ağaçlar, küçük fidanlar gibi kavramlar öğrenilmektedir. Ayrıca çocuklar bazen kendi fikirlerinin doğru olmayacağının da farkına varabilmektedirler.

Küçük Fidan Kitap Yazarı

ağaç sevgisi

Küçük Fidanın yazarı Betül Hanım Şahin’dir. Üniversitenin Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünden mezun bir öğretmendir. Mezuniyetinden sonra hazırlamış olduğu kitabı çocuklar için öğretici ve eğitici niteliktedir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *