Site icon Burcu Alem – Kadına Dair Her Şey

Akciğer Kanseri Nedir? – Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık Bakanlığı verilerine göre dünyanın en yaygın kanser türlerinden biri olan akciğer kanseri, erken tanı gerektiren en kritik hastalıklardan biridir. Erkeklerde ve kadınlarda benzer eşitlikte görülen bu hastalık, gereken önlemler alınmazsa ölümcül olabiliyor. Akciğer kanseri belirtisi de olabildiğince erken fark edilerek olumsuz sonuçların önüne geçilmesi gerekiyor. Erken evreleri döneminde yapılan teşhisler hastalığın etkisini kırabiliyor. Bundan dolayı da akciğer kanseri evreleri hakkında bilgi sahibi olunması önem teşkil ediyor. Bu yazımızda da akciğer kanseri nedenleri, kanserin belirtileri ve tedavisi konularında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Primer Akciğer Kanseri Nedir?

Primer Akciğer kanseri nedir sorusuna en iyi yanıt, akciğer organımızdaki doku ve hücrelerin kontrol edilemeyecek şekilde çoğalması olarak verilebilir. İnsan vücudunda bulunan hücreler zamanla yaşlanır ve yerine yenileri çoğalır. Bu süreç normal bir hücre çoğalmasına örnektir ama kanser vakalarında görülen kontrolsüz ve sürekli hücre çoğalması dokuya zarar vermektedir. Aynı zamanda kontrolsüz çoğalan hücreler vücudun farklı noktalarına da yayılabilir. İşte bu durum, kanser hastalıklarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Primer akciğer kanseri, genetik faktörler neticesinde ortaya çıkabildiği gibi akciğerlerde görülen kanserin başlıca nedenleri arasında sigara dumanı gelmektedir. Tütün, kanser oluşumunu yüksek oranda tetikleyen bir maddedir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri kanser hücrelerinin bulunduğu noktalara göre değişiklik gösterebiliyor. Organda bulunan kanser hücrelerinin dağılımı belirtilerin şiddetli ya da hafif yaşanmasına da neden olabiliyor. Özellikle akciğerin üst kısımlarında yer alan hücrelerin belirtileri soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların belirtileri ile karıştırılabiliyor.

Akciğerin üst kısımlarında bulunan kanser hücreleri kimi zaman kol ve omuz ağrılarına neden olabiliyor ya da göz kapaklarının düşmesine yol açabiliyor. Bunun dışında çeşitli kas ağrıları ve ses kısıklığı gibi durumlar da hastalığın başlıca belirtileri arasında yer alabiliyor. Tüm bu belirtilerin kontrol edilerek kanser belirtisi olup olmadığına bakılması gerekiyor. Kanser belirtileri, grip ve soğuk algınlığı belirtileri ile karıştırıldığında teşhis süreci uzayabiliyor. Peki akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri arasında ise;

Akciğerde meydana gelen kanser hücreleri kimi zaman herhangi bir belirti göstermeden de ilerleyebiliyor. Bu durum da hastalığın teşhisi sürecini bir hayli uzatıyor. Bu yüzden özellikle tütün ürünleri kullanan kişilerin yıl içerisinde kanser taramasından geçmeleri öneriliyor.

Akciğer Kanseri Nedenleri

Akciğer kanserinin nedenleri arasında genellikle tütün ve tütün ürünleri kullanımı gösteriliyor. Sigara dumanına maruz kalınması kanser riskini oldukça yüksek bir oranda arttırabiliyor. Bu hastalığa yakalanan kişilerin yaklaşık %85’lik kesiminde sigara dumanı etkisi gözlemlenmiştir. Sigara içmeyip dumana maruz kalan kişilerde de kanser riski mevcuttur. Sigaranın bırakılması ve dumansız ortamda bulunulması halinde kanser riski %50 oranında düşürülebilir.

Akciğerlerde meydana gelen kanserin bir başka nedeni de asbest ve radon gazına maruz kalmaktır. Bu maddeler yüksek oranda kanser riski oluşturan zararlı maddelerdir. Radon radyoaktif bir madde olduğundan kanser riskini çok yüksek oranda arttırmaktadır. Bunun yanı sıra arsenik, krom, uranyum ve kadmiyum gibi maddeler de insan vücuduna alındığı sürece kanser riskini arttıran maddelerdir.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri Tedavisi Mümkün Mü?

Akciğer kanseri tedavi yöntemleri kanserin evresine göre değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda hastalığın türü de tedavi yöntemini belirlemede aktif bir rol oynamaktadır. Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan olmak üzere iki ana grupta incelenen kanser türleri tedavi yöntemlerine yön vermektedir.

Kanser tedavisi için uygulanan yöntemler arasında cerrahi operasyon, kemoterapi, immünüterapi ve radyasyon tedavisi bulunmaktadır. Cerrahi operasyon yolu ile tedavi, ilerleyen durumlar için uygun görülmemektedir. Aynı zamanda hücrelerin konumuna göre de cerrahi yönteminin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmektedir.

Birinci Evre Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri evreleri, toplamda 4 ayrı grup içerisinde incelenmektedir. Buna göre ilk evrelerin tedavi şansları oldukça yüksektir. Ayrıca tedavi şekilleri de evrelere göre değişiklik göstermektedir.

  1. Evre: Kanser hücrelerinin akciğer organı içerisinde kalması ve 5 cm’lik sınırı geçmemiş olması halidir. Yani hücreler organ içerisindedir ve lenf bezlerine yayılmamıştır.
  2. Evre: Kanser hücreleri akciğer boşluğunda ve zarında yer alıyorsa bu evreye 2. Evre adı verilir. Hücrelerin 7 cm’den büyük olması bu evrenin tanımlanması için de yeterli olacaktır.
  3. Evre: Kanserin 3. evresi kendi içerisinde 2 grupta incelenmektedir. Buna göre 3A evresi, lenf düğümlerinde, soluk borusunda ve yerine göre kalp organında da görülen kanser hücrelerine verilen isimdir. 3B evresi ise, lenf düğümlerinde, köprücük kemiği kısmında ve soluk borusunun ikiye ayrıldığı kısımda görülen kanser hücrelerine yönelik verilen tanımlamaldır.

Akciğer Kanseri 4. Evre

Akciğer kanseri 4. evre için son evre olarak tanımlanan kanser hücreleri vücudun pek çok noktasına yayılmıştır. Buna göre kansere her iki akciğerde, kalp kısmında, beyin ve kemikler gibi bölümlerde de rastlamak mümkündür.

Akciğer kanseri tedavisi için öncelikle bir onkoloji hastanesinden tanı konulmalıdır. En son evre olan akciğer kanseri 4. evre en son evredir. Ardından tedavinin devamı için hastanın tercih ettiği bir tıp merkezi ya da devlet ile anlaşmalı kurumlarda tedavi devam ettirilebilir. Hangi kurumda tedavi görülürse görülsün, kişisel verilerin korunması kanunu uyarınca akciğer kanserinin tanısı ve tedavisi hasta dışında kişilerle paylaşılmamalıdır. Kişinin izni olması sonucunda en önemli insan kanseri akciğer kanseri vakası ve uygulanan küçük hücreli akciğer kanseri tedavisi kişinin yakınları ile paylaşılabilir.

Akciğer kanserinde erken tanı çok çok önemlidir. Bilgisayarlı tomografi yardımı ile kanser evresi belirlendikten sonra akciğer kanserine neden olan etmenler ortadan kaldırılarak hedefe yönelik tedaviler uygulanmaya başlanmalıdır.

Bu noktada Üniversite Hastaneleri online randevu sistemleri üzerinden veya MHRS üzerinden randevu alarak muayenenizin sonucunda Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir  ve Akciğer Kanseri Evreniz Nedir sorularınızın cevabını ve merak ettiğiniz daha fazla konuya cevap bulabilirsiniz.

Kadınlarda Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kadınların erkeklere oranla gösterdiği akciğer kanseri belirtileri farklılık gösterebilir. Kadınların kanser çeşitleri arasında ölüm oranının  en yüksek akciğer kanseri olduğu bilinmektedir. İstatistiklere göre kadınlarda bu kanserin en yaygın oluşma sebebi sigara içmenin olduğu da doktorlar tarafından bildirilmektedir. Peki kadınlardaki belirtiler nelerdir?

Bu gibi belirtiler ile karşılaşıldığında sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.

Skuamöz Hücreli Akciğer Kanseri Nedir?

Skuamöz hücreli akciğer kanseri akciğerde bulunan hava yollarının içerisinde yassı olan hücrelerdir. Skuamöz hücreli kanserin oluşma sebebi sigara kullanımı veya sigara dumanı olan ortamlarda sık sık bulunmanın başlıca sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu tür kanser çeşitlerinin başta kandırıcı özelliği olduğundan bazı hastalar için belirti hemen görülmeyebilir. Akciğer kanseri bazı hastalara göre erken belirti gösterirken bazı hastalarda ise son evreye kadar çok nadir belirtiler gösterebilir.

Akciğer Kanseri Ne Kadar Yaşar?

Akciğer kanseri insanların tedavilere verdiği cevap ile değişebilmektedir. Ne kadar yaşadığı hakkında bilgi verilecekse eğer bu insanların yaşına, hassasiyetine veya başka rahatsızlıkları olup olmadığına göre değişkenlik gösterebilir. Uzmanların görüşlerine göre akciğer kanseri 3 ile 6 ay arasında yaşam süresinde artış görülebildiği söylenmektedir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Sırt Ağrısı Yapar mı?

Akciğer kanseri hastaları çoğunlukla ilk şikayetleri şiddetli sırt ağrıları olabiliyor. bununla birlikte omuz ağrısı, kürek kemiği ağrısı ve baş ağrısı eşlik edebiliyor. Bu tür şikayetleriniz çoğu zaman masa başında çalıştığından olduğunu düşünseniz bile bir kanserin de habercisi olabildiğini de unutmamalısınız. Belirtileriniz arasında sırt ağrısı varsa uzman doktora görünmeniz tavsiye edilebilir.


İlginizi Çekebilir: Apandisit Patlarsa Ne Olur ? 


 

Exit mobile version