Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Almanya Mühendis Alımı 2020 Şartları Nasıldır?

Almanya Mühendis Alımı 2020 Şartları Nasıldır?

Bilgece Bilgece - - 5 dk okuma süresi
1 0
burcualem-almanya-muhendis-alimi-2020-sartlari-nasildir

2020 yılı mart ayında yapılan değişiklik ile beraber Almanya mühendis alımı için Avrupa ülkesi olmayan ülkelerden de başvuruları kabul etmeye başladı. Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkesi olmayan tüm ülkeler bu haber ile yakından ilgilenmeye başladı. Peki Almanya mühendis alımı 2020 yılı için aradığı şartlar nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=HJdD3zmrX-0

Almanya Mühendis Alımı 2020

Her yıl ülkemizden binlerce kişi Almanya’da çalışmak amacı ile başvuru yapmaktadır. Almanya İŞÇİ ALIMI İŞKUR üzerinden başvurulmaktadır. 2020 yılı ile beraber Nitelikli Göç Yasası adı verilen yasada yapılan değişiklikten sonra artık üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşları da Almanya’da çalışmak amacı ile başvurabilmektedir. Belirtilen şartları taşıyan AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları da kabul etmektedirler. Almanya işçi alımı için gerekli evraklar tamamlanması gerekiyor.

Almanya İşçi Alımı 2020 Hangi Meslekler Kabul Ediliyor?

burcualem-almanya-muhendis-alimi-2020-sartlari-nasildir

Almanya işçi alımı meslekler açısından hangisinin daha avantajlı olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Yürürlüğe giren yeni yasada Almanya hangi meslek gruplarının ve hangi niteliklere sahip insanların başvuru yapabileceğini ayrıntılı bir şekilde anlatmıştır. Bu yasaya göre başvuruda bulunacak kişinin nitelikli bir meslek sahibi ya da yüksek öğrenim sahibi olması gibi şartlar aranmaktadır. Almanya’ya çalışmak amacı ile yerleşenlerin ülkenin resmi diline hakim olması da aranan şartlardan bir diğeridir.

Almanya İşçi Alımı İşkur Üzerinden Yapılıyor

burcualem-almanya-muhendis-alimi-2020-sartlari-nasildir

OBM Almanya işçi alımı üzerinden yapılan Almanya mühendis alımı başvurusu dahil tüm başvurular Almanya Göç Yasası 2020 şartları sağlanması gerekmektedir. Sistemin sizlere vermiş olduğu vize ile beraber tam 6 ay boyunca iş imkanı aramanıza da izin verilmektedir. Almanya’da çalışmak amacı ile başvuran herkesin vize işlemlerini başlatmaları da gerekmektedir. Bu süreçte aranan şartlar ise yalnızca iyi bir Almancaya sahip olmak ve iş aramak için size verilen 6 aylık süre içinde rahat bir şekilde geçinebilecek maddi güce sahip olmaktır. Bu şartları sağladıktan sonra vize işlemleri başlatılmaktadır.

Almanya Mühendis Alımı ve İşçi Alımı İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

burcualem-almanya-muhendis-alimi-2020-sartlari-nasildir

Tüm Avrupa Birliği’ne bağlı olmayan ülkedeki vatandaşlar gibi Türk Vatandaşları da Almanya mühendis alımı kapsamında başvuru yapmak için bazı evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Tamamlamanız gereken evraklar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kimlik fotokopisi ya da ehliyet fotokopisi
 • Yerleşim yerini belirten belge
 • Nüfus kayıt örneği
 • Sabıka kaydı
 • Mesleki yeterliliği belirten belge ya da sertifika
 • Sağlık raporu
 • Son öğrenim durumunu belirten bir belge yani diploma
 • CV – özgeçmiş
 • Daha önceki çalışma dönemlerine ait olan bonservis yani SGK dökümü ya da çalışma yazısı
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gereken 6 adet fotoğraf (fotoğraflar biometrik olmalıdır.)
 • Pasaport fotokopisi (pasaportun geçerlilik süresinin 3 yıl olması aranan şartlar arasındadır.)

burcualem-almanya-muhendis-alimi-2020-sartlari-nasildir

Tüm işlemler İşkur üzerinden yapılmaktadır. Nüfus Cüzdanı ya da Adli sicil kaydı gibi belgelerin sistem üzerinden aktarımı sağlanabilmektedir. Almanya işçi alımı sonuçları ise İŞKUR’un web sayfası üzerinden kontrol edilmektedir. OBM Almanya İşçi Alımı isimli sayfadan sonuç bölümüne gelerek başvuru sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Almanya Mühendis Alımı İçin Belirlenen Yaş Sınırı Nedir?

YouTube video

Almanya Göç Yasası meslekler için başvuru yapan kişilerin yaşının en az 20 olması gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin en fazla sahip olması gereken yaş ise 45’dir. Diğer tüm şartlar sağlanmış olsa bile eğer yaş şartı yerine getirilmemişse başvurunun kabul edilme şansı bulunmamaktadır. Başvurunun kabul edilme şartlarından biri de bu yaş sınırın altında ya da üstünde olmamasıdır.

burcualem-almanya-muhendis-alimi-2020-sartlari-nasildir

Dilerseniz Yurt Dışında Çalışma İzni Veren Ülkeler Listesi konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.