Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Dini Bilgiler
 4. »
 5. 5 Farklı Ameliyata Girerken Okunacak Dua ile Kendinizi Hazır Hissedin!

5 Farklı Ameliyata Girerken Okunacak Dua ile Kendinizi Hazır Hissedin!

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
3 0
ameliyata-girerken-okunacak-dua

Ameliyata girerken okunacak dua herhangi bir sağlık problemi dolayısı ile ameliyat olmak durumunda kalanların sıkça araştırdığı konulardandır. Dua günlük hayatımızda da bizi manevi yönden oldukça rahatlatmakta ve daha güçlü hissetmemizi sağlamaktadır. Herkes her sıkıntılı ve çaresiz anlarında Allah’tan yardım isteme ve ona sığınma ihtiyacı duyarlar.

YouTube video

Ameliyattan korkmamak için dua da bu durumlardan biridir. Hastaya okunacak dua ya da ameliyata girerken hangi sure okunur gibi sorular oldukça fazla araştırılan konular arasında yer almaktadır. O nedenle bizler de bu yazımızda sizlerle bu konu hakkında ayrıntılar paylaşmış olacağız.

Ameliyata Girerken Okunacak Dua ve Sureler

Ameliyatların hepsi ister basit olsun ister zor oldukça zor ve psikolojik açıdan yıpratıcı süreçlerdir. Bu nedenle böyle zamanlarda insanlar manevi bir desteğe de oldukça fazla ihtiyaç duymaktadır. Burada da ameliyata girerken okunacak dua ve sureler önemli bir yere sahiptir. İnsanlar bu dua ya da sureler ile beraber daha güçlü ve rahat hissetmektedir.

ameliyata-girerken-okunacak-dua

Ameliyattan sonra hasta ziyareti amacı ile gidilen misafirliklerde de hastaya okunacak dua ya da ameliyattan hemen sonra bilincin açılması için dua sık sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Ameliyata girerken okunacak dua Arapça olduğu zaman Arap alfabesini bilmeyenler zorluk yaşayabilmektedir. O nedenle sizler ile Latin alfabesi ile yazılmış duaları paylaşmış olacağız.

İlginizi Çekebilir: https://www.burcyorumla.com/seo-analiz-google-siralama-yarismasi-seo-yarisi/

1 – Ameliyata Girerken Okunacak Dua

ameliyata-girerken-okunacak-dua

Ameliyata girerken okunacak dua hemen hemen her hastanın bilmek istediği ve ihtiyaç duyduğu dualar arasındadır. Bizzat Peygamber Efendimiz (sav) tarafından hastalar için okunan dualar bazı hadis kitaplarında yer almaktadır. Söz konusu dua şu şekildedir;

 • Allahümme Rabbena. Ezhibi l-be’se, işfi, enteş-şafi. La şifaen illa şifaüke, şifaen la yuğadiru sekamen.

Bu duanın anlamı ise şu şekildedir;

 • Rabbim, sen bizim ve tüm insanların rabbisin. Bu hastalığın ağrısını dindir. Şifa nasip et. Şifayı verecek olan senden başkası değildir. Senden başkası şifa yaratamaz. Sadece senin şifan mevcuttur. Bu hasta olan kuluna da mevcut hastalığından hiçbir zerre kalmayacak şekilde şifalar ihsan eyle.

2 – Hastaya Okunacak Dua

ameliyata-girerken-okunacak-dua

Bir hasta ziyaretine gidildiği zaman okunacak dua ise şu şekildedir;

 • Es elüllahel-azim. Rabbel-arşil-azim en yeşfiyeke

Peygamberimizin de bizzat okuduğu dualar arasında olan bu dua ameliyata girerken okunacak dua arasında da yer almaktadır. Türkçe meali ise şöyledir;

 • Tüm arşın sahibi olan Allahü Azimüşşan’dan sana şifalar ihsan eylemesini dilerim.

3 – Cübbeli Ahmet Hoca Ameliyata Girerken Okunacak Dua

ameliyata-girerken-okunacak-dua

Ameliyata girerken okunacak dua Cübbeli Ahmet Hoca’nın da çokça değinmiş olduğu bir konudur. Cübbeli Ahmet Hoca sohbetlerinde hastalıklara şifa olması amacı ile okunması gereken duanın Hızır as şifa duası olduğunu belirtmektedir. Söz konusu dua ise şu şekildedir;

 • Aksemtü aleyki eyyetühel ılletü biızzetillâh
 • Ve bi azameti azametillah
 • Ve bi celali celalillah
 • Ve bi kudreti kudretillah
 • Ve bi sultani sultanillah
 • Ve bi la ilahe illallah
 • Ve bi ma cera bihil kelamü min indillah
 • Ve bi la havle ve la kuvvete illa billahi ilen sarafti

Bu duayı akşam ve yatsı namazı arasında okumak tavsiye edilmiştir. Söz konusu duanın anlamı ise şu şekildedir;

 • Ey hastalık, sana Allah’ın azameti ile, izzeti ile, gücü ile, ululuğu ile, kudreti ile, tek bir ilah oluşu ile, Allah’ın katından kaleminin yazmış oldukları ile ve Allah’ın sahip olduğu güç ve kudret ile yemin ediyorum ki bu kişiyi terk et ve ondan uzaklaşmış ol.

4 – Ameliyata Girerken Hangi Sure Okunur ?

ameliyata-girerken-okunacak-dua

Ameliyata girerken hangi sure okunur oldukça fazla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Kuranı Kerim’de geçen bazı şifa ayetleri mevcuttur. Söz konusu şifa ayetlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Hastalandığımda bana şifa gönderen o’dur. (eş-Şuara 80)
 • Gönüllerde olan dertler için şifadır. (Yunus 57)
 • Onların (yani arıların) karın bölgelerinden renkli ve çeşitli şerbet çıkar o şerbette de insan için bir şifa bulunmaktadır. (en-Nahl 69)

5 – Bilincin Açılması İçin Dua

ameliyata-girerken-okunacak-dua

 

Bilincin açılması için dua ve sureler genel olarak yoğun bakımda yatmakta olan hastalar için merak edilmektedir. Yoğun bakımda durumu ciddiyetini koruyan hastalar için okunması tavsiye edilen dua şu şekildedir;

 • Bismillahirrahmanirrahim…
  Bismillahi erkike vallahu yeş ike min külli dain fike min şerri’n neffasati fi’I-ukadi ve min şerri hasidin iza hased

Bu duanın Türkçe meali ise şu şekildedir;

 • Rahmanın adı ile okuyorum. Sende yer alan her türlü hastalık için, düğümler için üflemekte olanların şerrine, haset ettikleri zaman da hasetçi olanların şerrine karşı Allah şifa ihsan eylesin. Şifayı verecek olan yalnızca Allah’tır.

Ameliyattan korkmamak için dua konulu yazımızı beğendiyseniz Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir? konulu yazımıza da göz atarak duha suresinin tesirleri hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.