Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Amnezi: Türleri, Nedenleri Ve Tedavisi

Amnezi: Türleri, Nedenleri Ve Tedavisi

Bilgece Bilgece - - 5 dk okuma süresi
2 0

Tıp dilinde “Amnesia” olarak bilinen amnezi, unutkanlığa benzer fakat unutkanlıktan farklı bir boyutta olan bir tür hafıza kaybı hastalığıdır. Bir kişiye amnezi teşhisi konulabilmesi için, doktor tarafından hastanın gerekli testlere tabi tutulması ve amnezi hastalığını işaret eden semptomların görülmesi, ayrıca hastanın kullandığı ilaçların kontrolünün sağlanması ve bununla birlikte de uyuşturucu ya da alkol bağımlısı olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Amnezi için gerekli testlerin başında MRI, kan testleri, beyindeki dalgaların testleri ve bunun gibi önemli birkaç önemli test gelir. Ayrıca b1 vitamini eksikliği bu rahatsızlığa yol açabilir.

Amnezi Türleri Nelerdir?

Amnezi Türleri Nelerdir?

Dört farklı türde amnezi vardır. Bunlar ileriye dönük amnezi, geriye dönük amnezi, geçici küresel amnezi ve kaynak amnezisidir. Bu amnezi türlerini detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse eğer:

  • İleriye dönük amnezi: Bu amnezi türünde amnezi hastası geleceğe yönelik hiçbir bilgiyi hafızasında yani beyinde bellek görevi gören hipokampüsde tutamaz ve bilgileri belleğinde saklayamaz. Çoğunlukla herhangi bir kaza sonrasında oluşan bir amnezi çeşididir ve ileriye dönük amnezi yaşayan bir hasta kazadan önce hafızasında yer alan tüm bilgileri anımsayabilir fakat kaza sonrasında yaşanan hiçbir detayı hatırlayamaz.
  • Geriye dönük amnezi: Bu tür amnezide, amnezi hastalığının başlamasından önceki tüm bilgiler hastada silinir ve hasta geriye dönük yeni bilgiler hatırlayamaz. İleriye dönük amnezi çeşidinin tam tersi durumudur.
  • Geçici küresel amnezi: Geçici küresel amnezide hasta ileriye dönük ve geriye dönük hafıza kaybını aynı anda yaşayabilir. Hastada hafıza bozulur fakat bilinç açık olur. Fakat yeni anılar hatırlayamaz. Orta yaştan itibaren görülebilecek bir tür amnezi çeşididir ve hafıza kaybı takriben 1 ile 8-10 saat arasında yaşanarak kendiliğinden düzelir. 24 saate kadar da yaşanabilir. Söz konusu durum geçici bir geçici global amnezi türüdür. Uzun süreli hafızaya bu durum etki etmez.
  • Kaynak amnezi: Kaynak amnezi türünde hasta olay hakkındaki bilgileri hatırlar, fakat bu olayla ilgili kaynağın ne zaman ve nerede olduğuyla ayrıntıları hatırlayamaz. Gençlerde görülebilen bir amnezi çeşididir. Beyinde hasara bağlı olarak oluşabilir.

Amnezinin Nedenleri Nelerdir?

Amnezinin Nedenleri Nelerdir?

Amnezi hastalarının her biri farklı bir nedenden dolayı amnezi hastası olabilir. Beyinde oluşabilecek herhangi bir hasar, psikolojik ve nörolojik hastalıklar veya herhangi bir kalp ile damar hastalığı, vücutta meydana gelen ileri boyuttaki bir felç sonrası beyinde ya da damarlarda oluşan herhangi bir hasar nedeniyle amnezi hastalığı sonucu oluşur. Amnezi sadece bu sebeplerden dolayı olmadığı gibi ayrıca uyku hapları, vitamin yetersizliği, alkol veya madde kullanımı gibi nedenlerden de amnezi hastası olunabilir. Amnezinin oluşumunun asıl nedeni Hipokampüs adı verilen beyindeki bellek bölümünün zarar görmesidir.

İlginizi Çekebilir: Varikosel Nedir? Varikosel Problemi Nasıl Anlaşılır?

Amnezi Nasıl Tedavi Edilir?

Amnezi Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar tarafından amnezinin sebebi doğrultusunda gerekli görülen tedavi şekli uygulanmalıdır. Ayrıca amnezi çeşidine göre de tedavi yöntemi uygulanabilir. Psikolojik bir sebepten ortaya çıkan amnezilerde psikiyatrist desteğiyle psikoterapi uygulanabilir. Herhangi bir fiziki sebepten dolayı amnezi görmesi sonucu  ilaç tedavisi uygulanabilir. Yaşanan amnezi rahatsızlıkları çoğunlukla kısa veya uzun vadede de olsa geçicidir ve tedavi edilebilir. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda beyinde hasara yol açabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.