Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kişisel Gelişim
 4. »
 5. Analitik Zeka Geliştirecek 5 Muhteşem Yöntem

Analitik Zeka Geliştirecek 5 Muhteşem Yöntem

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
11 1
Analitik Zekanızı Geliştirecek 5 Yöntem

Siz de analitik zekanızı geliştirecek yöntemler ile daha etkili bir beyin gücüne sahip olabilirsiniz. Yalnızca eğitim hayatında değil günlük hayatınızda da işinize yarayacak analitik düşünce becerisi ile ön plana çıkabilirsiniz. Bu listemizde yayınladığımız yöntemler sayesinde zamanla düşünce gücünüzdeki farkı fark edebileceksiniz. Yazımızda özellikle de analitik zeka nedir üzerine etkili olan zevkli aktiviteleri derledik. Bu aktiviteler sayesinde hem zekanızı geliştirebilir hem de keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Siz de iş ve sosyal hayatınızda zekanız ile ön plana çıkmayı istiyorsanız size vereceğimiz tavsiyelere kulak vermelisiniz. Tüm bu tavsiyeleri uygulamanız halinde oldukça kısa bir sürede beyninizin aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Küçük veya pratik bir şekilde yapılacak aktiviteler ile analitik zekanısı geliştirebilirsiniz. Peki analitik zekayı ön plana çıkarmak için neler yapılabilir? Analitik zeka nasıl geliştirilir? Analitik düşünme nedir?

Her Şey Detaylarda Gizli

Her Şey Detaylarda Gizli

Analitik düşünme yeteneği denildiğinde akla ilk detayları içeren durumlar geliyor. Günlük hayatınızda ne kadar çok detaylara dikkat ederseniz yaptığınız işte o denli başarı elde edebilirsiniz. Bunun için de kendinize gün içerisinde çeşitli hedefler koyabilirsiniz. Örneğin bulunduğunuz odadaki eşyaları gözünüz kapalı saymayı deneyin. Bu sayede odanın içerisindeki en ufak eşyaya dahi dikkat etmiş olacaksınız.

Dikkat ve detaya inme egzersizlerini günlük hayatta da mutlaka uygulamalısınız. Bindiğiniz otobüsteki insanlara dikkat ederek etrafınızı merakla inceleyebilirsiniz. Bu süreçte de kendinizi sık sık test etmelisiniz. Baktığınız noktayı daha sonra gözünüz kapalı hatırlamaya çalışmalı ve bunu günlük bir aktivite haline getirmelisiniz. Bu sayede analitik zeka yetiniz de zamanla ön plana çıkacaktır.

Zeka Oyunları Oynayın

Zeka Oyunları Oynayın

Haftada birkaç kez çeşitli zeka oyunları oynayarak da zekanızı belli bir noktaya çekebilirsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun zeka oyunları sayesinde beyninizi daha etkili bir şekilde kullanmaya başlayacaksınız. Analitik düşünme becerisi de genellikle zeka oyunları ve bulmacalar sayesinde en üst seviyeye taşınmaktadır.

Size önereceğimiz zeka oyunları arasında aşağıda belirttiğimiz oyunlar başı çekmektedir:

 • Satranç
 • Dama
 • Go
 • Sudoku
 • Bulmaca çözmek
 • Briç
 • Çeşitli zeka problemleri ya da oyunları

Matematiğe Olan İlginizi Arttırın

Matematiğe Olan İlginizi Arttırın

Analitik düşünce denildiğinde ilk akla gelen alan şüphesiz ki matematiktir. Matematiksel işlemler ve problemler analitik düşünce yetisinin olmazsa olmazıdır. Siz de bu alanda etkili bir zekaya sahip olmak istiyorsanız matematiğe ağırlık vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Etkileyici İnsan Olmanın 13 Sırrı

Boş zamanlarınızda çocukken de çözmeye çalıştığınız problemleri çözmeyi deneyebilirsiniz. Bazı bilim dergilerinde yer alan çeşitli matematik oyunları da size bu alanda çok yardımcı olacaktır. Ayrıca matematiksel bir problemi veya konuyu çözerek işe başlayabilirsiniz.

Bunların dışında da en önemlisi matematiği sevmeyi denemelisiniz. Matematiği sevdiğiniz takdirde bu alan olan ilginiz direkt olarak artacaktır. Bu sayede analitik zekanızı da geliştirmiş olursunuz.

Analitik Zekanızı Geliştirecek Yöntemler ve Edebiyat

Analitik Zekanızı Geliştirecek Yöntemler ve Edebiyat

Analitik zeka ve matematik ilişkisinden sonra edebiyatı sıralayınca ne alaka dediğinizi duyar gibiyiz. Edebiyat da en az matematik kadar etkili bir alandır. Okuduğunuz romanlar ve diğer edebi eserler zekanızı geliştirirken size yardımcı olacak araçlardır. Üstelik edebiyata yönelmeniz halinde sizin de kurgu dünyanızda gelişmeler olacaktır. Bu da doğrudan zeka gelişiminizi olumlu yönde etkileyecektir.

Edebi metinleri okuduktan sonra çevrenizdeki kişilerle tartışmayı ve fikir yürütmeyi de deneyebilirsiniz. Özellikle okumuş olduğunuz eserler hakkında fikir yürütmek oldukça faydalı bir beyin egzersizidir.

Yeni Bilgiye Açık Olun

Yeni Bilgiye Açık Olun

Analitik zekanızı geliştirecek yöntemler arasında sonuncusu merak ve öğrenme duygunuzu açık tutmanızdan geçiyor. Her daim farklı alanlardaki şeylere odaklanmanız sizin daha geniş bir düşünce yapısına sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sürekli bir şeyler öğrenerek de beyninizi dinamik tutabilirsiniz. Tek bir alanla sınırlı kalmadan başkalarından gelen bilgileri almayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca felsefeden fiziğe, kimyadan tarihe pek çok farklı alana da ilgi duymaya özen göstermelisiniz. Analitik düşünmeyi pratiğe döken bireyler olaylara daha iyi bir bakış açısı ile yaklaşıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.