Anestezi Maaşları Kaçtır 2020? Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

  • Beğen
    Loading...

Anestezi maaşları ve iş olanakları birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ülkemizde devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde çalışma imkanı bulan bir meslek grubudur. Bu kurumların içerisinde ihtiyaç duyulan eleman sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Biz de bugün sizlere bu yazımızda anestezi uzmanı maaşı 2020 ve anestezi teknikeri maaşı 2020 gibi konulardan bahsetmiş olacağız.

Anestezi Maaşları | Anestezi Teknikeri Nedir?

Anestezi teknikerleri bir operasyon öncesi Anestezi uzmanlarına ve hemşirelere yardımcı olmaktadır. Anestezi alanında kullanılmakta olan araç ve gereçlerin hazır bulundurulması hususunda anestezi uzmanlarına yardımcı olan sağlık çalışanlarına verilen isimdir.

1 – Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

anestezi-maasları

Konu ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri anestezi teknikeri ne iş yapar sorusudur. Söz konusu teknikerler yapılacak bir operasyondan önce hazırlanması gereken anestezi ile alakalı tüm araç ve gereçleri hazır hale getirmek ile görevlendirilirler. Bunun haricinde de anestezi uzmanına birçok noktada yardımcı olurlar. Diğer görevlerini ise şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

  • Anestezi teknikeri operasyon sırasında kullanılacak ilaçları hazırlar ve gerekli malzemeleri de steril hale getirir.
  • Ayrıca hastanın odasından ameliyathaneye taşınma noktasında da yardımları dokunur.
  • Tek kullanımlık olan malzemelerinde paketlerinden çıkarılıp steril hale getirilmesini sağlarlar.
  • Anestezi uzmanın vermiş olduğu talimatları eksiksiz bir şekilde uygulamalıdır.
  • Anestezi esnasında kullanılmakta olan araçların temini anestezi teknisyeni tarafından yapılır.
  • Anestezi çalışma odasının planı ve düzeni de yine bu teknisyenlere aittir.
  • Solunum tüpünün yerleştirilmesi sırasında uzmana yardımcı olurlar.

2 – Anestezi Maaşları ve Anestezi İş Olanakları Nelerdir?

Anestezi teknikerleri ülkemizde özel hastane, devlet hastanesi, şehir hastanesi ya da üniversite hastanesi gibi kurumlarda çalışabilmektedir.

3 – Anestezi Maaşları Devlet

Devlet kurumlarında anestezi maaşları iki yıllık okul bitirenler için net olarak 4424 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.  İlk ataması gerçekleşen teknikerler için bu durum söz konusu iken sonrasında bu maaş 6000 Türk Lirasına kadar da çıkabilmektedir.

4 – Anestezi Maaşları Özel

Anestezi teknikerleri özelde maaş alırken bazı faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. En önemli faktör de tecrübe olarak karşımıza çıkmaktadır. Tecrübe sahibi olan birine ödenen maaş değişiklik gösterebilmektedir. Özel kurumlarda söz konusu tutar 3500 ila 4000 arasında değişiklik gösterebilmektedir. Tecrübeli çalışanlar ise 4000 ila 4500 Türk Lirası arasında maaş almaktadır.

Yazımızı beğendiyseniz Doğum Parası Ne Kadar 2020 konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.