«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Ankarada Anestezi ile Endoskopi Yapan Hastaneler 2021

Ankarada Anestezi ile Endoskopi Yapan Hastaneler 2021

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Birçok kişi Ankarada anestezi ile endoskopi yapan hastaneler hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Endoskopi ismini verdiğimiz işlem ile beraber bir kamera yardımı ile iç organlar detaylı bir şekilde incelenebilmektedir. Endoskopi sayesinde ağız yolundan girilerek yemek borusu, yutak, mide ve on iki parmak bağırsağının incelenmesi sağlanmaktadır.

YouTube video

Hastaların bazıları bu tarz işlemlerin yapılmasından tedirginlik duymaktadır. Bu sebeple anestezili endoskopi yapan devlet hastanesi , uyutarak kolonoskopi yapan hastaneler Ankara ya da uyutarak endoskopi yapan devlet hastanesi Ankara gibi aramalar yapmaktadır. Biz de bu yazımızda sizler için Endoskopi ile alakalı tüm ayrıntılara değinmiş olacağız.

Ankarada Anestezi ile Endoskopi Yapan Hastaneler | Endoskopi Nasıl Yapılır

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Endoskopi işleminin yapılış aşaması birçok hastayı korkutmaktadır. Bu nedenle söz konusu işlemin nasıl yapıldığına dair araştırmalar bir hayli fazladır. Endoskopi işlemi ağız yolu ile yapılmaktadır. Bu işleme özel cihaz sayesinde yutak, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsak detaylı bir şekilde görüntülenmektedir. Bu işlem sırasında iç duvarlar ayrıntılı bir şekilde incelenme fırsatı bulunur. Anormal bir durum ile karşılaşılması halinde de biyopsi alınmaktadır. Biyopsi alınan bölge çok hızlı bir şekilde kendini yenilemektedir. Birçok kişi biyopsi alınan kısmın kanserli hücreye dönüşeceğini iddia etse bu doğruluğu olan bir düşünce değildir.

1 – Endoskopi İçin Yapılan Hazırlıklar Nelerdir?

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Endoskopi işlemine başlamadan önce hastalar 8 saat öncesinden herhangi bir şey yiyip içmemelidir. Bölgenin uyuşması için boğaza bir sprey sıkılmaktadır. Bu sayede işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Birçok kişi işlem sırasında çok ağrı yaşayacağını düşünse de endoskopi işlemi ağrılı bir işlem değildir. Ağrı ya da acı duyacağını düşünen kişiler Ankarada anestezi ile endoskopi yapan hastaneler şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

İşlem esnasında iç organlara hava verilme işlemi de gerçekleşebilmektedir. Bu biraz da olsa gerginliğe sebep olabilmektedir. Bazı hastalar işlem sırasında soluk borularının kesileceği ile alakalı da tedirginlik yaşamaktadırlar. Fakat nefes borusu ile yemek borusu birbiri ile bağlantılı olmadığı için nefes almak ile akalalı herhangi bir sıkıntı yaşanması ihtimal dahilinde değildir.

2 – Anestezi ile Endoskopi Nasıl Yapılır?

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Çok kolay bir işlem olarak bilinse de çok tedirgin olan ya da öğürme problemi yaşayan insanlar için anestezi uzmanından yardım alınabilmektedir.  Uyutarak anestezi için hastaya yeterli dozda ilaç verildikten sonra işleme başlanmaktadır. İlaçların etkisi çok uzun süreli değildir. Bu nedenle hasta kısa bir süre sonra ilacın etkisinden kurtulup uyanacaktır.

İşlemden sonra her ihtimale karşı hastanın araç kullanmaması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle hastaya refakat edecek birinin de olması gerekir. anestezili endoskopi ile diğer endoskopi arasında süre açısından herhangi bir fark bulunmamaktadır. Uyanma süresi ise kişinin bünyesine göre değişiklik gösterebilecek bir durumdur.

3 – Kimlere Endoskopi Yapılır?

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Endoskopi işleminin kimlere yapılacağı da oldukça merak edilmektedir. Bu tarz işlemler tanı ve tedavi için kullanılmaktadır. Endoskopi işlemini yaptırması gereken kişiler ise şu şekildedir;

  • Çok sık kusan kişiler
  • Yemek yerken yutma esnasında ağrı duyan kişiler
  • Ağızdan kan gelecek şekilde kusma
  • Birçok tedavi denendiği halde mide yanması rahatsızlığının devam etmesi
  • Sebebi bilinmeyen kilo kaybı yaşayan kişiler
  • Tedavi olunmasına rağmen reflü atakları geçiren kişiler
  • 50 yaş üzerinde erken tanı amaçlı

4 – Ankarada Anestezi ile Endoskopi Yapan Hastaneler

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Ankarada anestezi ile endoskopi yapan hastaneler çokça araştırılmaktadır. Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi bazı hastalar sağlık sorunları nedeni ile ya da işlemden tedirgin oldukları için uyutularak endoskopi işlemi yaptırmak istemektedir. Ankarada anestezi ile endoskopi yapan hastaneler hali hazırda mevcuttur. Fakat yoğunluk sebebi ile anestezili randevuları daha ileri bir tarihe atmaktadırlar. Beklemek istemezseniz ya da daha konforlu bir hizmet görmek isterseniz özel klinikleri de tercih edebilirsiniz.

5 – Endoskopi Fiyatları 2020 Ankara

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Ankarada özel hastane endoskopi fiyatları oldukça araştırılan konulardandır. Bunun yanı sıra Ankara kolonoskopi fiyatları ya da Medical Park endoskopi ücreti de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Türkiye Tabipler Birliği her sene anestezi ile beraber yapılan endoskopi fiyatlarını güncellemektedir.

6 – Kapsül Endoskopi Ankara

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Kapsül endoskopi Ankara ve diğer tüm şehirlerde sık sık kullanılan bir yöntemdir. Hap büyüklüğünde bir cihazın video kamera özelliği bulunması ile beraber organlar hakkında bilgi vermesi sağlanır. Normal endoskopiden tek farkı anormal bir durum ile karşılaşıldığı takdirde biyopsi alma gibi bir şansı bulunmamaktadır. Bu yönü ile kapsül endoskopi biraz daha sınırlı bir yapıya sahiptir diyebiliriz.

ankarada-anestezi-ile-endoskopi-yapan-hastaneler

Kapsül Endoskopi diğer endoskopiye nazaran biraz daha pahalıdır. Çünkü maliyeti fazladır. Ayrıca değerlendirilmesi de uzmanlık isteyen bir işlemdir. Bu sebeple diğer endoskopi daha çok tercih edilmektedir. Kapsül Endoskopi Ankara klinik ve hastanelerinde çok fazla tercih edilmemektedir. Bu işlemi yapan yerlerin oldukça sınırlı olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca SGK kapsül endoskopi ücretlerini karşılamamaktadır.

Ankarada anestezi ile endoskopi yapan hastaneler konulu yazımızı beğendiyseniz Tüp Bebek Tedavisi Ankara konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *