Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya Nedir?

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
6 2

Anoreksiya takıntılı bir biçimde yememe hastalığına verilen diğer bir isimdir. Bu hastalık kişinin kendini şişman hissedip sürekli olarak kilo vermeye devam etmeyi takıntı haline getirmektir. Hatta fazla yediğini düşündüğünde yediğini çıkarmak gibi faaliyetlerde de bulunan bu kimseler zamanla artık yemek yiyememektedir.

Anoreksiya Nedir?

Vücutlarında eksik beslenme nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklar kişiyi ölüme kadar götürebilir.Anoreksiya psikolojik bozukluk haline gelmiş yeme bozukluğu sendromu haline geldiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Dünya genelinde Pro-ana adında bri akım etkisiyle kişiler anoreksiya hastalığına yakalanabilirler. Anoreksiya obesesif kompülsif bozukluk bir başka değişle bir yeme bozukluğudur. Peki anoreksiya nedir?

Anoreksiya Nervoza

YouTube video

Anoreksiya Nervoza, sıfır beden takıntısının hayatımıza getirdiği bir ince kalma takıntısı sonucunda meydana gelen aşırı düşük vücut ağırlığına sahip bireylerde görülür. Hayati risk taşıyan bir yeme bozukluğu ve psikolojik bir bozukluktur.Kendini kilolu olarak gören kimselerde özellikle 12-20 yaş arasındaki genç kadınlarda görülen bu bozuklukta ilk hedef iştahı kontrol edebilmektir.

Anoreksiya Nervoza

Ama abartma durumu nedeniyle zamanla iştah kaybolur ve kişi artık hiçbir şey yiyemez hale gelir. Eğer kendini kaybedip yemek yerse tuvalete gidip bunu çıkartmaya, müshil almaya ve aşırı egzersizle yakmaya çalışırlar. Tuvalette fazla zaman geçirmek, çok yoğun olarak egzersiz yapmak anoreksiya nevroza hastalığının tipik belirtilerindendir.

Anoreksiya Nervoza

Uyku problemlerinin yanında aşırı hareketli bir yaşa tarzını benimseyen bireyler beslenme bozukluğu nedeniyle bir süre sonra vücut dirençlerini kaybederler. Daha da ilerleyen zamanlarda kas yıkımları ve organların iflas durumlarının ortaya çıkmasıyla vücut tamamen çöker. Aşırı zayıflık stres bozukluğu nedeniyle olabilmektedir.

Anoreksiya Nervoza Nedenleri

Anoreksiya Nervoza Nedenleri

Anoreksiya nevroza için spesifik bir neden yoktur. Hastalığın nedenleri fiziksel, çevresel ve psikolojik olarak 3 başlıkta incelenebilir.

Fiziksel ve Biyolojik Nedenler

Fiziksel ve Biyolojik Nedenler

Fiziksel nedenler arasında gerçek anlamda kilolu olmak en başta yer almaktadır. Genetik yatkınlıktan dolayı kilo almaya meyilli olan kişiler kilo almamak için yememeyi tercih ederler. Fazla yediklerini düşündüklerinde ise kusarak ya da müshil alarak yediklerinde kurtulurlar. Stres bozuklukları yeme bozukları bu hastalığı tetikleyebilmektedir.

Psikolojik Nedenler

Psikolojik Nedenler

Çocukken ya da hayatının korunmasız olduğu dönemlerde yaşadığı taciz, sevgi eksikliği yaşayan bireylerde anoreksiya nervoza görülme riski ve oranı diğer bireylere nazaran daha büyüktür. İçine kapanık, çekingen ve sessiz bir yapıya sahip olan çocuk ve gençlerde, çocukluk ve bebeklik döneminde yetersiz beslenen bireyler risk grubundadırlar.

İlginizi Çekebilir: Doğru Beslenme Yöntemi Ile Sağlıklı Olmanın Yolları

Çevresel Nedenler

Çevresel Nedenler

Gerek iş gerekse sosyal çevredeki ortamlarda kabul görmek adına zayıf kalmak ve kilo almamak takıntı haline gelebilir. Hatta internet üzerindeki bazı platformlarda da desteklenen aşırı zayıf vücut yapısı resimleri paylaşılmakta ve insanlar özendirilmektedir. Pro-ana akımı çevresel etmenler arasında özellikle Avrupa ve Amerika’daki gençleri en fazla etkileyen çevresel etmendir.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi

YouTube video

Anoreksiya Nervoza tedavisi için hastanın ikna edilmesi gerekmektedir. Psikiyatri doktoru hastayı tedavi olmaya ikna ettiği zaman eğer vücut ağırlığının %30 gibi bir kısmı kaybedildiyse hastaneye yatırılması zorunludur. Burada dâhiliye, endokrinoloji, ortopedi, fizik tedavi, diyet, psikiyatri bölümleri koordineli bir şekilde çalışır. Kişinin kilo alımı kontrol altına alınır. Özsaygısını tekrar kazanması için aile ile ortak çalışma yürütülür.

Pro Ana Nedir?

Pro-Ana Nedir?

Pro-ana, özellikle çevrimiçi toplumlar vesilesiyle anoreksiyi teşvik eden bir tutum veya internet hareketidir. Bu web siteleri aşırı yeme, egzersiz, incelik ve anoreksiyle ilişkili diğer tutum ve davranışları teşvik etmek içindir. Zihinsel sağlık uzmanları hala anoreksiyi zararlı ve bazen ölümcül bir yeme bozukluğu olarak sınıflandırmışlardır ve devam etmekte olan araştırmalar bu iddiayı desteklemeye devam etmektedir.

YouTube video

Bu uzmanlar, çoğunlukla bunu yapmak ne kadar zor olmasına rağmen ana web sitelerini kapatarak harekete karşı koymaya çalışırlar. Anoreksiya, destekçileri tarafından bir yaşam tarzı seçimi olarak tanımlar.Bu nedenle, anoreksiya karakterize davranışları ve sonuçları oldukça önemlidir, örneğin kalori alımını ciddi olarak sınırlamak, aşırı düşük vücut ağırlığına sahip olmak ve aşırı kusmak gibi.

Pro-Ana Nedir?

Pro-ana savunucuları tipik olarak inceliği deri ve kemiklerin ancak vücut yağlarının istenen şekle göründüğü noktaya getirirler. Genellikle tıbbî kuruluşların ve  anoreksinin sağlıksız olduğu görüşünü reddetmektedirler. Bazen sağlıklı bir kilo vermenin vücuda zararını savunmaktadırlar.

Pro-Ana Nedir?

Anoreksiya eleştirilerine verdikleri karşılık ve anoreksiyi sürdürme talepleri nedeniyle diğerlerinden soyutlanmış olma eğilimindedirler. 1990’ların sonunda pro-ana siteler ortaya çıkmaya başlamış ve onlarla birlikte çevrimiçi sosyal topluluklar ortaya çıkmaya başlamıştır.

anoreksiya

Ana web sitelerinin yaratıcıları ve katılımcıları genellikle anorektik davranışları teşvik eder ve aşırı inceltmenin sağlıklı veya ideal olduğunu ısrar eder. Bu sitelerde Anoreksi veya onun promosyonunu belirtmek için “ana” ve “pro-ana” ile birlikte, zayıflatılmış bireylerin resimleri, anorektiklere gösterilen incelik seviyesine erişmek için ilham vermek amacıyla “incinme” olarak etiketlenebilir.

Pro-Ana Nedir?

1990’lı yıllardan beri, pek çok ana bilgisayar web sitesi şimdi anoreksi bir yaşam tarzı değil, bir hastalık olduğunu belirtenlerden gelen eleştiriler nedeniyle sınırlı erişim sağlamak için tasarlanmıştır. 2011 yılı itibarıyla, Amerikan Psikiyatri Birliği’nin yanı sıra dünya çapındaki diğer hekimler ve zihinsel sağlık uzmanları, anoreksiya için ciddi ancak tedavi edilebilir bir psikiyatrik hastalık olduğunu savunma yapmaktadırlar.

 extremely weak

Anoreksiya için belgelenmiş etkiler arasında kalp, gastrointestinal, kemik ve ciltte bozulma veya hastalık; saç kaybı; artan izolasyon ve depresyon ve hatta erken ölüm bulunmaktadır.

Pro-Ana Nedir?

Araştırmacılar ayrıca, anoreksik olmanın ve ilgili web sitelerinin kullanımının tehlikelerini de açığa çıkardı. 2010 Eylül-Ekim aylarında, Avrupa Yeme Bozukluğu İncelemesinde yayınlanan bir araştırma, yeme bozukluğu öyküsü olmayan bir grup üniversite çağındaki kadının, kısa süreli çevrimiçi Pro-ana materyallere maruz kaldıktan sonra kalori alımlarını önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

Pro-Ana Nedir?

Anoreksiya, Nervoz ve İlişkili Bozukluklar Ulusal Birliği (ANAD) gibi gruplar, bazı web sitesi yöneticilerini, Pro-ana siteleri kaldırmaya veya gözden geçirmeye ikna etmeyi başardılar. Ancak Anoreksiya nedeniyle hayatını kaybedenler için yapılabilecek herhangi bir şey maalesef yok. Gelecekte bu akıma kapılıp aşırı zayıflama takıntısına yakalanacak olanlara ibret olacak hayat hikâyeleri bıraktılar sadece.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.