«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Aritmi (Düzensiz Kalp Atışı) Sebepleri Nelerdir?

Aritmi (Düzensiz Kalp Atışı) Sebepleri Nelerdir?

Pek çok kişide görülebilen ve çok fazla sebebi bulunan aritmi, kimi zaman zararsız olabilirken bazen de başka hastalıkların habercisidir. Kalp ritim bozukluğu olarak da adlandırılan bu durum, günlük hayatın stresinden dolayı da meydana gelebilir. Gerek psikolojik gerekse de fizyolojik sebeplerden meydana gelen çarpıntı hali, sürekli devam ediyorsa uzman hekimler tarafından kontrol edilmelidir.

Kardiyak Aritmi Nedir?

 

Aritmi, aniden fark edilebilen ve kalp atışlarında oluşan hızlanma ya da ani yavaşlamalar olarak tanımlanıp tarif edilmektedir. Kalp ritmindeki bu tip düzensizlikler kimi zaman kısa bir süre boyunca devam ederken, kimi zaman günlerce sürebilmektedir.

Normal bir insan bedeninde hesaplanan nabız sayısı dakikada 80 – 100 civarındadır. Bu sayı bazı fiziksel aktiviteler sonucunda 120 – 130 civarında seyredebilir. Fakat nabız sayısının dakikada 140 atımın üzerine çıkması problem teşkil etmektedir. Böyle bir durumda nabız atışının normale dönmesi sağlanmaya çalışılmalıdır.

Kalp çarpıntısındaki artış ve düzensizlik hali her zaman kötü sonuçlar getirmemektedir. Hayatın pek çok evresinde ve her yaştan kişide görülen bu durumun sürekli devam etmesi halinde önlem alınması gerekmektedir.

Aritmi Çeşitleri Nelerdir?

Aritmi tıp dünyasında genel olarak ventriküler aritmi ve supraventriküler aritmi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu şekilde ayrılmasının nedeni meydana geldikleri bölgelerin değişkenliğidir. Ventriküler aritmi karıncıklarda meydana gelirken supraventriküler aritmi karıncıkların üzerinde kulakçıklarda meydana gelmektedir. Kalbin düzensiz atışları, ritim bozukluğu aritmi olarak adlandırılırken, çok yavaş ve çok hızlı olarak ayrılan bradikadri, taşikadri de spesifik adlandırmalardandır. Kalp atış hızı bir dakikada 60 atımdan az ise çok yavaş, 100 atımdan fazla ise çok hızlı olarak tanılanmaktadır.

Aritmi Çeşitleri-Pediatrik Aritmiler Nelerdir?

Pediatrik aritmiler çocuk yaşta görülen ritim bozuklukları olarak bilinmektedir. Genellikle ciddi bir duruma işaret etmeyen fakat takip edilmesi gereken pediatrik bu durum, kanıtlanması da zor bir sorundur. Çocukluk dönemine eşlik eden hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların sebep olacağı gibi, bazı yiyecek ve içeceklerin tüketimi de bu durumu tetikleyebilmektedir. Pediatrik aritmiler ebeveynleri endişelendirse de korkmadan takip edilmeli ve bir hekim tarafından incelenmelidir.

Aritmi Ritim Bozukluğu Ne Zaman Tehlikelidir?

Aritmi kimi zaman hayati risk taşırken kimi zaman görmezlikten gelinebilir. Bunlardan biri de anksiyeteye bağlı kalp teklemeleridir. Günlük hayattaki kalbi hareketlendiren duyguların dışında ruhsal durumlara bağlı olarak kalp teklemesine sebep olan anksiyete günün ilk saatlerinde kendini gösterir. Sabah kalp atışıyla uyandım ne oluyor acaba ciddi bir durum mu diye endişelendiren bu teklemeler sıklık göstermiyorsa göz ardı edilebilir. Günlük rutin haline geliyor ve biyolojik etkinin yanı sıra ruhsal durumu olumsuz yönde etkiliyorsa en yakın zamanda uzmana başvurulmalıdır.

Aritmi Belirtileri Nelerdir? Düzensiz Kalp Atışları Nasıl Kendini Gösterir?

 

Kalp ritim bozukluğu olarak da tabir edilen kalp atışındaki düzensizliklerin birden fazla sebebi bulunuyor. İşte muhtemel ritim bozukluğu sebepleri:

 • Aşırı stres ve anksiyete bozuklukları
 • Fiziksel aktivitelerin uzun sürmesi
 • Kansızlık
 • Tiroid bezinde meydana gelen hastalıklar
 • Kafeinli içeceklerin gereğinden fazla tüketilmesi
 • Bazı ilaçlardan kaynaklı yan etkiler
 • Depresyon durumlarında yaşanan moral bozuklukları ve stres hali
 • Sosyal fobi ve bunun gibi diğer fobi türleri
 • Aşırı susuz kalma
 • Sigara tüketimi
 • Hipoglisemi rahatsızlığı
 • Kalp ve damar kısmında meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar
 • Enfeksiyon durumları

Aritmi Nasıl Seyreder? Zararsız Ritim Bozuklukları

Aritmi zaman zaman bireyleri korkutsa da bazı bozukluklar zararsız olabilmektedir. Günlük hayatta heyecan, korku, endişe, üzüntü gibi durumlarda kalbin etkilenmesi normal olarak değerlendirilen durumlardır. Bunun yanında bazı ruhsal problemler de ritim bozuklukları ile eşlik edebilmektedir. Zararsız ritim bozuklukları kişide manevi olarak huzursuzluk yaratsa da biyolojik olarak büyük problemlere yol açmayabilir. Bunun için ritim bozukluğundan şüpheleniyorsanız düzenli ve belirli aralıklarla nabız ölçümü, tansiyon ölçümü yapılmalı, uzun süre devam eden ve biyolojik olarak günlük hayatı olumsuz etkilemeye başlayan bozukluklarda uzman hekimlere başvurulmalıdır.

Supraventriküler Aritmi Nedir? Aritmi Nelere Yol Açmaktadır?

Aritmi ritim bozukluklarına, ritim bozuklukları ise bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Ritim bozukluğu olan bireyler yaşamlarını bu hastalığa karşı duyarlı bir biçimde sürdürmelidir. Eğer ciddi bir ritim bozukluğu sorununuz var ve bunu göz ardı ediyorsanız bununla beraber daha ciddi sağlık sorunları yaşanılabilir. Ritim bozukluklarının beraberinde getirdiği inme, bu duruma bir örnektir. İnme vakalarının 3/1’i ritim bozukluklarından kaynaklıdır ve bu durum  hastalarda ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bunun yanında ritim bozukluklarına eşlik eden hastalıklardan biri de diyabettir. Kalbin işleyişini sekteye uğratan bu durum hipertansiyon, kalp kapak hastalıkları gibi hastalıklardan da etkilenebilmektedir.

Supraventriküler aritmi, ritim bozuklukları içinde en az zararsız olanı olarak bilinmektedir. Genelde tedavisi bile gerekmeyebilir. Supraventriküler aritmiye yol açan bazı etkenler olmakla birlikte kişiden kişiye göre bu etkenler de değişiklik göstermektedir. Sigara tüketimi, alkol tüketimi, kafein içeren içecekler, bazı kişilerde soğuk algınlığı veya öksürük şurupları bile supraventriküler aritmiye yol açabilmektedir.

 

Aritmi Kalp Ritim Bozukluğuna Ne İyi Gelir?

 

Çarpıntı ve ritim bozuklukları durumunun sürekli devam etmesi halinde uzman bir hekimden yardım almakta fayda vardır. Bu durumda uygulanan çeşitli ilaç tedavileri mevcuttur. İlaç tedavisinin bir müddet devam etmesi halinde düzensiz atışlarda azalma meydana gelebilir.

Eğer ilaç tedavisi yeterli olmuyorsa hastaya radyo frekans ablasyonu tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemi hastanın bacak toplar ya da atar damarından gönderilen bir uygulamadır. Bu yöntem ile hastanın kalp ritminin normale dönmesi muhtemeldir.

Aritmi (Ritim Bozukluğu) Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Aritmi geldiği anda kişide huzursuzluklar yaratabilir. Bunun yanında biyolojik sıkıntılar da baş göstermeye başladığında durum içinden çıkılamaz bir hale dönüşebilmektedir. Peki ritim bozukluğu olanlar neye dikkat etmeli hayatını nasıl sürdürmeli?

Ritim bozukluğu olan bireyler öncelikle yaşam standartlarını daha sağlıklı hale getirmelidir. Yenilen yiyeceklerden, yürüyüş ve spor aktivitelerine kadar birçok yönden yaşam biçimlerini değiştirmeleri gerekmektedir. Ritim bozukluğu yaşayan bireyde fazla kilo problemi var ise biran önce fazla kilolarından kurtulmalıdır. Ritim bozukluğunu tetikleyen başlıca sebeplerden biri olan sigara kullanımı azaltılmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Eğlerek Kilo Vereceğiniz Zumba Nedir? Nasıl Yapılır?