«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Ashwagandha Nedir ? Ashwagandha Ne İşe Yarar ?

Ashwagandha Nedir ? Ashwagandha Ne İşe Yarar ?

burcualem-ashwagandha-nedir-ashwagandha-ne-ise-yarar7

Ashwagandha Ayurveda ismi verilen tıpta çok önemli bir yere sahiptir. En çok kullanılan, en çok ihtiyaç duyulan malzemelerin başında gelmektedir. Hint ginsengi bu şifalı bitkinin bir diğer adıdır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitki hemen hemen her gün tükettiğimiz domatesinde ait olduğu Solanaceae ailesine dahildir.

YouTube video

Bu isim Hint dilinde at kokulu gibi bir anlama gelmektedir. Bitki çalı şeklinde büyümektedir. 35 ila 75 cm arasında bir uzunluğa sahip olabilmektedir. Olgunlaşmış olan küçük küçük kırmızı ya da turuncu renge sahip meyveleri bulunmaktadır. Alternatif tıpta bu bitkisinin uzun yumrulu kök kısımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bitki genellikle sıcak, kuru ve güneşli toprakları sevmektedir. Bu tarz toprak yapısına ait bölgelerde yetişmektedir. Bu nedenle bizim ülkemizde bu bitki yetişmemektedir. Genellikle Hindistan, Nepal, Mısır, Ürdün, Kongo ve Afganistan gibi ülkelerde yetiştirilmekte olan bu bitki saymış olduğumuz bu ülkelerden tüm dünyaya ithal edilmektedir.

Ashwagandha Ne İşe Yarar

burcualem-ashwagandha-nedir-ashwagandha-ne-ise-yarar

Ashwagandha ne işe yarar sorusu en az Ashwagandha nedir sorusu kadar merak edilip araştırılan bir konudur. En çok bilinen faydalarını sizler için hazırladık. Şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bu bitki çok eski zamanlardan beri en çok da afrodizyak etkisi bulunduğu için kullanılmaktadır.
 • Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman hem kadınlar için hem de erkekler için cinsel isteği artırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Sperm sayısının artmasını da sağlamaktadır. Bu aynı zamanda doğurganlığın artış göstermesine de sebep olmaktadır.
 • Çok etkili bir sakinleştiricidir. Depresyon ya da kaygı bozukluğu gibi durumlarda da başvurulan şifalı bir bitkidir.
 • Sinirlerin yatışmasını sağlar ve uykusuzluk gibi problemlerin de üstesinden gelir.
 • Konsantrasyonun da artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta yer alan iltihapların azalmasında oldukça etki bir ilaçtır.
 • Romatoid artrit tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ashwagandha aktar ismi verilen dükkanlarda satılmaktadır. Bu şifalı bitki enerji artırıcı etkisi bulunan bir bitkidir. Vücudun daha esnek ya da daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Saçlarınızın ya da cildinizin daha parlak olmasını sağlamaktadır.
 • Yaşlanma belirtilerini yok etme konusunda da oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

burcualem-ashwagandha-nedir-ashwagandha-ne-ise-yarar

 • Beyin için de birçok faydası bulunmaktadır.
 • Kan basıncının daha düzenli hale gelmesi konusunda da etkilidir.
 • Solunum sistemi için oldukça faydalıdır. Solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Astım hastalarına uygulanan tedavi de sık sık kullanılmaktadır.
 • Kemoterapi alan hastaların üzerindeki kemoterapi yan etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kıkırdak hasarı gibi rahatsızlığa karşı da koruyucu niteliğindedir.
 • İnsülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur.
 • Kan şekerini düzenleme konusunda etkilidir.
 • Pankreas ve karaciğer fonksiyonlarını desteklemektedir.

Ashwagandha Yan Etkileri Nelerdir?

burcualem-ashwagandha-nedir-ashwagandha-ne-ise-yarar

Hint ginsengi-ashwagandha bitkisinin bilnen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat konu ile alakalı yapılan araştırmalar bu bitkinin tiroit hormonlarını uyardığını ortaya koymuştur. Bu nedenle kendisinde tiroit rahatsızlığı bulunan hastaların bu bitkiyi çok dikkatli kullanmaları tavsiye edilmektedir. Eğer sizde de böyle bir rahatsızlık varsa Ashwagandha isimli bitkiyi kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekecektir.

burcualem-ashwagandha-nedir-ashwagandha-ne-ise-yarar

Bu doğal ilacı düzenli bir şekilde kullanınca vücutta uyuşukluğa neden olabilmektedir. Fakat uyuşukluk hali genellikle geçici bir durumdur. Sonradan ortadan kalkacaktır. Tüm şifalı bitkiler tavsiye edilen miktardan daha fazla alındığı takdirde istenmeyen bazı sağlık problemlerine neden olacaktır. Eğer çok fazla alırsanız ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkileri ortaya çıkabilmektedir.

Ashwagandha Nasıl Kullanılır?

burcualem-ashwagandha-nedir-ashwagandha-ne-ise-yarar

Ashwagandha tablet şeklinde de kullanılmaktadır. Tedavilerde kök kısımlar kullanılmaktadır. Kökler kurutularak Aswagandha kapsül haline getirilmektedir. Dilerseniz çay şeklinde demleyerek de tüketebilirsiniz. Bu bitkinin köklerinden elde edilen tentür suya karıştırılarak da tüketimi sağlanmaktadır.

burcualem-ashwagandha-nedir-ashwagandha-ne-ise-yarar

Birçok insan diğer ilaçların yan etkileri bulunduğu için bu tarz alternatif tıbba başvurmak isremektedir. Alternatif tıpta kullanılan şifalı bitkilerin birçoğunun çok sayıda faydası bulunmaktadır. Fakat bu tıp yönteminden yararlanmadan önce de kendi başımıza hareket etmek çok doğru olmayacaktır. Öncesinde muhakkak konu ile alakalı uzmana danışmak gerekmektedir. Örneğin hamilelerin bu bitkileri kullanması halinde istenmeyen durumlar ile karşılaşılması muhtemeldir. Bu nedenle hamileler kullanmadan önce muhakkak doktoru ile görüşmelidir. Ayrıca eğer antidepresan ilacı kullanıyorsanız  bu bitkiyi kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Yazımızı beğendiyseniz dilerseniz Pushkarmool Nedir? Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz. Böylece bir diğer şifalı bitki olan puskarmool hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *