«
 1. Anasayfa
 2. Gurme
 3. Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi Atom Çayı Kullanım Önerileri ve Atom Çayı Faydaları

Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi Atom Çayı Kullanım Önerileri ve Atom Çayı Faydaları

atom çayı (7)

Kış yavaştan gelmeye başlarken havaların soğuması ile atom çayı sezonu açıldı. Kış mevsiminin vazgeçilmezi bitki çaylarıdır. Hem hastalıklardan koruma hem de bağışıklığı kuvvetlendirmek için içile bitki çaylarından biri de atom çayıdır. Atom çayı faydalı bitkilerin karışımından oluşan bir çay olarak bilinir ve faydaları ile ünlüdür. İçtiğiniz bu çay hakkında merak ettikleriniz varsa hepsini sizler için derledik. Bir fincan bitki çayı eşliğinde yazımızı okuyabilir, atom çayının her şeyini öğrenebilirsiniz! Atom çayı faydaları, atom çayı zararları, atom çayı küp hali ve daha fazlası sizlerle!

Atom Çayı Küp Ne İşe Yarar?

 

Birçok bitkinin karışımından oluşan atom çayı birçok formatı ile satılmaktadır. Atom çayı küp şekli ile en çok görülen ve bilinendir. Küp şeklindeki atom ne işe yarar diye merak ediyorsanız buna en net cevap bağışıklık olmaktadır. Küp formatı verilen ve sıcak suda eriyen atom çayının sağlık açısından birçok faydası bulunduğu gibi nereden alındığı ve doğal olması da önemlidir. Atom çayı içerisinde zencefil, zerdaçal, tarçın, karanfil, hibiskus, karabiber, kuşburnu ve daha birçok faydalı bitkiyi barındırmaktadır. Bu bitkilerin karışımı hastalıksız bir kış geçirmenize ve daha birçok yönden sağlığınıza katkı sağlayacaktır. Kuşburnu faydaları ile yarışan atom çayının birçok faydasını öğreneceksiniz.

Atom Çayı Küp Nasıl Kullanılır?

Atom çayı küp formatında nasıl kullanılacağı ile ilgili araştırmalara koyulmayı gerektirmektedir. Atom çayının küp şekli ile bitki çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Kaynar suya bir adet küp atom çayını attıktan sonra karıştırıp tüketebilirsiniz. İçerisinde birçok bitkiyi barındıran bu faydalı küpe yoğun ve etkili bir karışım olduğu için atom çayı denmiştir.

Atom çayını küp şeklinde değil de toz şeklinde edinirseniz bu da diğer bitki çaylarının yapılma yöntemi gibi sıcak suya eklenerek  biraz bekletilip demlendikten sonra hazır hale gelmesi ile olur.

Hamileler Atom Çayı İçebilir mi?

Kışın gelmesi ile birçok bitki çayının tüketilmeye başlanmasının ardından gebelerin bağışlığı, hastalıkları kısa sürede atlatması için de çözüm önerileri aranır. Hamileler atom çayı içebilir mi diye araştırıldığında atom çayının bazı yan etkileri görülecektir. Çok fazla tüketildiğinde mide yanmasına sebep olan bu çay, ayrıca yoğun kullanımda uyku vb. durumlara da sebep olmaktadır. Ayrıca içerisinde şeker oranı da olan atom çayı şeker hastalığı olanlarda da olumsuz etkiler bırakmaktadır. Tüm bunlardan yola çıkarak hamilelerin atom çayı içip içmeme tavsiyesini doktorlarına danışmaları önerilir.

Atom Çayı Faydaları

Atom çayı faydaları ile kışın vazgeçilmezi olmuştur. Soğuk algınlıklarına iyi gelen, hastalıkların çabuk atlatılmasına yardımcı olan atom çayının daha birçok faydası da bulunmaktadır.

 • Zayıf bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlar.
 • Yeni annelerin süt kanallarını açarak, sütünün çoğalmasına katkı sağlar.
 • İçerisindeki zencefil ve birçok bitki sayesinde bademciklere ve boğaz ağrısına iyi gelir.
 • Astım ve pnömani hastalıklarında rahat nefes almayı sağlayacak bitkiler barındırır.
 • Atom çayı, içerisindeki zerdaçal ve hibiskus katkısı ile kan dolaşımını hızlandırır.
 • Enerji arttırır, ses tellerine iyi gelir.
 • Grip ve nezleyi engeller ve rahat bir kış geçirmenize katkı sağlar.
 • İçerisindeki tarçın, zerdaçal ve zencefil katkısı ile zayıflamaya yardımcı olur.

Atom Çayı Zararları

Atom çayı faydaları olduğu gibi zararları da olan bir çaydır. İçerisinde birçok bitkiyi barındıran bu çayın zararlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Hazır olarak satıldığı için yapılışı ve içeriği önemlidir. İçeriği doğal olmayan hazır atom çaylarından bazıları zarar verir.
 • İçerisinde birçok bitki bulunmasından dolayı alerjisi olanlar için zararlıdır.
 • Fazla tüketildiğinde midede yanma etkisi gösterebilir. Günde en fazla 2 bardak tüketilmesi önerilir.
 • Kronik hastalığı olanlar ve günlük ilaç tüketen hastalar doktorlarına danışmadan atom çayını tüketmemelidir.

Atom çayı zararları ve atom çayının faydaları dikkatli bir şekilde incelenip, herhangi bir durumda doktora danışılmalıdır.

Atom Çayı Fiyatı

Atom çayı bu kadar faydalı ve içerisinde en az 15 bitkinin karışımı barındırması sebebi ile genellikle aktarlardan satın alınır. Evde de atom çayı yapmayı deneyebilirsiniz, yeterli malzemeniz olduktan sonra çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Atom çayı fiyatı içerisinde bulunan küplerin adetine göre değişiklik göstermektedir. Yaklaşık 150 gram bir atom çayının ortalama fiyatı 10-12 TL arasında değişmektedir.

YouTube video

Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan lezzetli ve oldukça faydalı atom çayı ile ilgili bilgiler verdik. Sağlıklı ve dirençli bir kış geçirmek için edineceğiniz atom çaylarını yazımızı dikkatli bir şekilde inceledikten sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

takipci33.com

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *