Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Moda
 4. »
 5. Ayağınıza Dar Gelen ve Sıkan Ayakkabı Nasıl Büyütülür?

Ayağınıza Dar Gelen ve Sıkan Ayakkabı Nasıl Büyütülür?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
1 0

Özellikle internet üzerinden alınan ayakkabıların ayaklarınıza uyma konusunda problemlere yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle ayakkabı genişletme konusunda problem yaşayanlar bunun çözümü için farklı yollara başvurur. Ayakkabı nasıl genişler konusunda fikir sahibi olmanız için 4 farklı yöntemi sizin için bir araya getirdik.

Ayakkabıyı Genişletmek İçin Ne Yapılabilir?

Sıkan ayakkabı nasıl açılır sorusunun 4 farklı çözümü şişe şöyledir;

1 – Ayakkabıların İçini Su Torbalarıyla Doldurun: 

Ayakkabı kalıbı genişletme konusunda yapılan ilk işlem su torbalarıdır. Buna göre ilk olarak;

 • Dar ayakkabı genişletme aşamasına geçmek için ilk olarak ayakkabılarınızı temizleyin.
 • Dondurucuda bulunan ağzı kilitli torbalardan 2 adet alarak içine su doldurun ve iyice ağzını kapatın
 • Bu torbaları ayakkabıların içine sığacak şekilde yerleştirdikten sonra tekrara poşete koyarak dondurucunun içine besin olmayan bölgeye koyun
 • Torbalarda bulunan su tamamen donana kadar dondurucuda bekletin
 • Donma sırasında ayakkabı kalıbı genişletme konusunda da büyümeler meydana gelecektir
 • Ayakkabıları çıkardıktan 30 dakika kadar normal ısıda bekleterek kullanın.

2 – Kalın Çoraplarla Ayakkabıları Giyin

Özellikle evde ayakkabı genişletme konusunda tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Bu işlemi yapmak içinse;

 • Evinizde bulunan en kalın çorapları giyin ve ayakkabıların altını silerek evin içinde belirli bir süre dolaşın
 • Belirli bir süreden kastimiz ise gün boyu yaparsanız daha faydalı olacaktır. Bu süre içinde çoraplar ayakkabılara baskı yaparak genişleme sağlayacaktır.

3 – Soyulmuş Patates Yöntemi 

Bu yöntem ayakkabı genişletme kalıbı olmayan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Erkek deri ayakkabı modellerinde de işe yarar. Bunun için yapılması gerekenler ise şöyledir;

 • 2 adet patatesi soyarak ayakkabıların uç kısımlarına doğru itin
 • Ayakkabının ucunda bulunan patatesi 1 gün beklettikten sonra uç kısımlarında genişlemelerin yaşanacağını göreceksiniz.

Numaranıza Göre Kalıp Yerleştirme 

ayakkabi-genisletme

Bu yöntemde ayakkabı genişletme yöntemleri arasında en fazla verim alınan yöntemlerin başında gelmektedir. Ayak numaranıza göre ayakkabı kalıbını alarak ayakkabıların içine yerleştirdikten sonra 2 gün boyunca beklemek. 2. Günün sonunda ayakkabıların ayaklarınıza tam olacağınızı görebilirsiniz. Ayrıca ayakkabı numarası büyütme yöntemleri arasında tercih edilen yöntemler arasında yer alsa da önemli olan konu ise ayakkabı numaranızın olduğu kalıbın olmasıdır. Ayakkabı 1 numara büyütme yöntemleri arasında yer alsa da daha büyük kalıplar kullanmanız durumunda olumsuz sonuçlara neden olabilirsiniz.

4 – Kalıpla Ayakkabı Büyütme Yöntemi

ayakkabi-genisletme

Kalıpla ayakkabı büyütme yöntemi ise genellikle ayak numaralarına en uygun olan kalıpların satın alınarak ayakkabıların içinde bekletilmesidir. Bu yöntem numaranıza göre kalıp yerleştirmeyle aynı işlevi görmektedir.

Dar Gelen Topuklu Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

ayakkabi-genisletme

Dar gelen topuklu ayakkabıların genişletilmesinde kullanılan en iyi yöntemse ıslak havlu yöntemidir. Küçük el havlularınızı kullanarak topuklu ayakkabılarınızı genişletmeniz oldukça kolaydır. Bu sayede ayakların uç kısımlarını, yanlarını ve arka kısımlarını genişleterek sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar ise şöyledir;

 • İlk olarak 2 adet küçük el havluyu alın ve ıslatarak sıkın
 • Islandıktan sonra ayakkabınızın üst uç bölümlerini güzelce nemlendirin
 • Ayakkabının uç kısmı kapalı ise zarar görmemesi amacıyla peçete ya da pamuk kullanabilirsiniz
 • Topuklu ayakkabınızın uç kısmı eğer açık ise havluyu iç kısma yerleştirmeden önce uç kısmına doğru 5 kez ıslak havluyu hareket ettirin
 • Daha sonra ıslak olan havluyu topuklu ayakkabınızın içine yerleştirin ve hiçbir şekilde boş kalmasın
 • 24 saat boyunca beklettikten sonra topuklu ayakkabınızdan ıslak havluyu çıkarın.

Spor Ayakkabı Genişletme

ayakkabi-genisletme

Spor ayakkabı genişletme yöntemleri arasında en fazla tercih edilen yöntemse gazete kâğıtlarının kalıp halde kullanılmasıdır. Ayrıca erkek sneaker ayakkabı içinde geçerlidir. Bunun için yapmanız gereken adımlar ise şöyledir;

 • Gazete kağıtlarını sirke ile güzel şekilde ıslatın
 • Ancak fazla olan sirkeyi gazete üstüne güzel şekilde sıkarak akıtın
 • Sirkelenmiş gazete kağıdının parçalarını oldukça sıkı ve boşluk kalmayacak şekilde spor ayakkabınızın içine güzel şekilde yerleştirin
 • Ayakkabılarınızı bu şekilde 24 saat boyunca bekletin
 • 24 saatin sonunda gazeteleri çıkarın ve spor ayakkabınızın genişlediğini görün. Ancak koku mevcut ise karbonatı eşit miktarda ayakkabınızın içine serpin ve bekletin. Kokunun kaybolacağını görebilirsiniz.

Önden Sıkan Ayakkabı Nasıl Açılır?

ayakkabi-genisletme

Önden sıkan ayakkabılar genellikle soyulmuş patates yöntemi ya da numaranıza göre olan ayakkabı kalıpları ile açılmaktadır. Buna göre eğer kalıbınız var ise ayakkabınızın içinde 48 saat boyunca bekleterek bu sürenin sonunda kalıpları çıkarın. Ancak kalıbınız bulunmuyorsa ayakkabılarınızın uç kısımlarına sığacak şekilde patatesleri soyarak yerleştirin ve bunda da 48 saat boyunca beklettikten sonra genişlemenin farkına varın.

Denerken Ayağımızı Sıkan Ayakkabı Sonradan Açılır mı?

Ayakkabı satın almadan önce denenen ayakkabılar genellikle sıkmaktadır. Bu da bireyleri düşündüren bir konu arasında yer alır. Bu nedenle ayakkabı giydiğinizde eğer ayakkabı sizin ayağınızı sıkıyor ise o ayakkabıyı almayın. Bunun nedeni ise ayakkabının sizin ayağınıza göre olmadığıdır. Ayakkabı giyildikçe açılır konusu en yanlış konular arasında yer aldığı için uygun ayakkabı olmadığı için ayaklarınıza ciddi zarar verecektir.

Diğer ayak sağlığıyla ilgili yazılara “Sağlık” kategorimizden erişebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.