«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

burcu-alem-ayvanin-faydalari-nelerdir

Kış ayları yaklaşmaya başlayınca birçok kişi ayvanın faydaları konusunu merak ederek araştırmaya başlamıştır. Ayva en faydalı kış meyveleri arasında yer almaktadır. Sadece kendisi de değil aynı zamanda yaprakları da birçok tedavi için kullanılmaktadır. İçerisinde birçok mineral ve vitamin olmasının yanında tadı da oldukça lezzetlidir.

YouTube video

Tüketildiği zaman gün içerisinde sakinleştirici etki gösterecektir. Biz de sizler için bu yazımızda ayvanın faydaları ve zararları , haşlanmış ayvanın faydaları , limonlu tuzlu ayvanın faydaları , Ayva çekirdeğinin faydaları ,Ayva suyunun faydaları gibi en merak edilen konulara değindik.

Ayvanın Faydaları

Kış aylarında en çok tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerden biri ayvadır. Cilde ve saça özellikle faydası bulunan meyvenin daha birçok yararı bulunmaktadır. Bu yararlardan başlıca olanları şu şekilde sıralanabilir;

burcu-alem-ayvanin-faydalari-nelerdir

1 – Kanser Riskini Azaltmaktadır

Ayva tüketilmesi vücutta bulunan serbest radikallerin mutasyon geçirmesini önlemektedir. Bu da kanser hücrelerinin serbest bir şekilde çoğalmasının önüne geçmektedir. Bu nedenle düzenli tüketilmesi halinde kanser oluşması riskini oldukça düşürecektir. Kanser hastalarının da çokça tüketmesi tavsiye edilmektedir. Fakat kanser hastalarının tüketmeden önce doktora danışmakta fayda vardır.

2 – Ayvanın Faydaları Kansızlığa İyi Gelir

Ayvanın faydaları arasında en önemli olanlarından biri de kansızlığa iyi gelmesidir. Kansızlık problemi beraberinde birçok rahatsızlığı da getirebilen ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle bir an önce tedavisi yapılmalıdır. Tedavisine yardımcı olacak en etkili meyvelerden biri de ayvadır. Eğer sizde de böyle bir sağlık problemi varsa gönül rahatlığı ile ayvayı düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

3 – Sindirim Sistemine de Faydaları Mevcuttur

burcu-alem-ayvanin-faydalari-nelerdir

Haşlanmış ayvanın faydaları da birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılan bir husustur. Eğer ayvayı tüketmeden önce haşlayıp daha sonra tüketirseniz sindirim sistemine büyük fayda sağladığını görürsünüz. Özellikle gaz problemi gibi rahatsız edici hastalıklara çok iyi geldiği bilinmektedir. Kabızlık problemine iyi gelmesinin yanı sıra ishal gibi sindirim problemlerinin de önüne geçmektedir. Bu gibi faydalarından dolayı ayvayı kaynatarak tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

4 – Cildin Genç Kalmasına Yardımcı Olur

En lezzetli kış meyvelerinden biri olan ayva düzenli tüketilmesi halinde cilde de ciddi katkılar sağlayacaktır. İçerisinde barındırdığı lifler, mineraller ve vitaminler sayesinde cildin daha genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca daha parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için de kış aylarında beslenme programınıza ayvayı ekleyebilirsiniz.

5 – Saçların Uzamasına Katkı Sağlar

Ayvanın içerisinde demir, çinko ve bakır gibi birçok mineral yer almaktadır. Bu kadar zengin bir içeriğe sahip olması da saçın daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Saç diplerimize doğru çok sayıda oksijenin taşınmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile de saçlarınız hızlı bir şekilde uzamasının yanı sıra daha güçlü hale gelecektir.

6 – Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zayıflamak amacı ile bir diyet programı uygulayan insanlar zayıflamalarına hangi meyvelerin katkı sağlayacağını araştırmaktadır. Kilo verme konusunda en büyük yardımcımız olan besinlerden biri de ayvadır. Ayva kan şekerini yükseltmeyen bir meyvedir. Yani diyabetiniz varsa da diyet programınıza gönül rahatlığı ile bu meyveyi ekleyebilirsiniz. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde yalnızca kilo vermenize değil sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca diyette tatlı ihtiyacınızı karşılamak için bir besin arıyorsanız ayva bunun için çok uygun bir tercih olacaktır. Ayvayı haşlayarak tüketmeniz tatlı ihtiyacınızı karşılamanıza sebep olacaktır. Böylece tatlı ihtiyacınızı karşılarken kilo almanın önüne geçmiş olacaksınız.

Ayvanın Zararları Nelerdir?

burcu-alem-ayvanin-faydalari-nelerdir

Ayvanın Faydaları kadar ayvanın zararları olup olmadığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ayvanın bilinen bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Fakat her besinde ve meyvede olduğu gibi tavsiye edilen miktardan daha fazla tüketilmesi halinde istenmeyen durumlara sebebiyet vermesi mümkündür. Bu nedenle uzmanların tavsiye etmiş olduğu miktardan daha fazla tüketmemek gerekmektedir. Tüketilmesi halinde şu durumlar ile karşılaşılabilir;

  • İlaç kullanan hastaların tüketmeden önce muhakkak uzmana danışması tavsiye edilmektedir.
  • Meyve olsa da çiğ bir şekilde tüketilmesi pek tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine reçeli kompostosu ya da haşlanmış bir şekilde yenmesi tavsiye edilmektedir.
  • Hamile olanlarında tüketmeden önce muhakkak bir uzmana danışması tavsiye edilmektedir.

Dilerseniz Kan Portakalı Faydaları | Kan Portakalı Diyeti konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Hünnap Faydaları Nelerdir? Gebelikte Hünnap Meyvesinin Faydaları

  2. Pingback: Anne Usulü Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?