Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Balık Pulu Hastalığı Nedir ? Tedavisi Var mıdır?

Balık Pulu Hastalığı Nedir ? Tedavisi Var mıdır?

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
1 1
burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Kendisi ciltte soyulma ya da dökülme ile gösteren balık pulu hastalığı birçok kişi tarafından araştırılan bir rahatsızlıktır. İlk belirtisi söylediğimiz gibi soyulma ardından da cilt döküntüsüdür. Sonrasında ise başa çıkılmaz bir hastalık halini almaktadır.

YouTube video

Son günlerde iyice yaygınlık gösteren bu hastalığa haberlerde de yer verilmeye başlandı. Biz de bu yazımızda sizlere balık pulu hastalığı nedir balık pulu hastalığı ilaçları balık pulu hastalığı bitkisel tedavi gibi konular hakkında bilgi vermiş olacağız.

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Halk arasında her ne kadar balık pulu olarak isimlendirilse de iktiyozis hastalığı bu rahatsızlığın tıp literatüründeki adıdır. İnsan derisinin yapıtaşı niteliğinde olan keratin maddesinin eksik olmasından ya da hiç olmamasından kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Derideki keratin bozukluklarından dolayı ortaya çıkan bu rahatsızlık ilk olarak 18. yüzyılda görülmüştür. 1771 yılında ismi Edward Lambert olan bir hastada görülmüştür. Bu hastanın 3 kuşak ailesinde de aynı rahatsızlığa rastlanmıştır. O zamanlar bu hastalık için kirpi hastalığı terimi kullanılmaktaydı.

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Daha sonraki zamanlarda bu hastalık detaylı bir şekilde araştırılarak doğru tanı konulmuştur. Konu ile alakalı yapılan araştırmalar bu hastalığın 250 kişide bir olarak görüldüğünü ortaya konmaktadır. Bu hastalığı taşımayan insanların cildinde epidermis olarak adlandırılan hücreler sürekli yenilenmektedir. Böylece de cildin üzerindeki ölü deriler temizlenmiş olmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişilerde ise ciltte bulunan ölü deriler atılmaz ve cildin yenilenmesi olmaz. Böyle olunca da ölü deriler hastanın cildinde birikmektedir. Kalın bir tabaka halini almaktadır.

Balık Pulu Hastalığı Geçer mı ? Belirtileri Nelerdir?

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Bu hastalık bir tür deri hastalığı olması sebebi ile tüm belirtiler cilt üzerinde görülmektedir. Saçlı olan deride de pul pul şeklinde bir görüntü olmaya başlamaktadır. Bu hastalığa sahip insanlarda çoğunlukla aşırı terleme problemi de görülmektedir. Hastaların şikayetleri kış aylarına girildiği zaman çok daha fazla olmaktadır. Bu şikayetlere kaşınma ve ciltte aşırı kuruluk örnek gösterilebilir.

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Cilt kuruluğu meydana geldiği için deride yama şeklinde kuruluklar görülmektedir. bu kuruluklar da genellikle dirseklerde ve alt bacak olarak isimlendirdiğimiz bölgede görülmektedir. Rahatsızlığı ilerlemiş hastaların ise ayak tabanlarında ve avuçlarında da görülmektedir. Bu bölgelerde çatlaklar meydana gelmektedir ve bu çatlaklar çok fazla ağrılı olmaktadır.

İktiyazis Hastalığı Tedavisi

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Balık pulu hastalığı nedir sorusu kadar balık pulu hastalığı tedavisi de oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Şu an bu hastalık için uygulanan kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.  Fakat bazı doğal yöntemler kullanılarak bu hastalığın etkileri azaltılmaya çalışılmaktadır. Ama maalesef hastalığı tedavi edecek kesin bir çözüm henüz bulunamamıştır. Balık pulu hastalığı ilaçları yerine bitkisel çözümler tercih edilmektedir.

Balık Pulu Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Balık pulu hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri bu rahatsızlığı hafifletmek için tek yöntemdir diyebiliriz. Bu yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Banyodan sonra ciltteki lezyonlar sert bir sünger aracılığı ile ovulabilir. Sünger yerine ponza taşını da tercih edebilirsiniz. Bu sayede ölü derilerden kurtulmuş olursunuz.
  • Propilen ya da üre içeren nemlendiricilerin kullanılması halinde de hastalığın etkileri büyük oranda azalmış olacaktır.
  • Bu hastalığa sahip insanların evlerinde hava nemlendiricilerinin kullanılması tavsiye edilmektedir. Kuru hava bu hastalığa sahip insanların en büyük düşmanıdır. Bu nedenle özellikle kış aylarında kalorifer bulunan evlerin havası kuru olacağı için bu nemlendiriciler kurtarıcı niteliğinde olacaktır.

Balık Pulu Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Balık pulu-hastalığı görselleri internet üzerinden çok fazla araştırılmaktadır. Ciltte bir döküntü meydana geldiği zaman ilk olarak aklımıza bu hastalık gelmektedir. Birçok kişi İnternet üzerinden görsellere bakarak kendi döküntüleri ile karşılaştırarak fikir sahibi olmaya çalışmaktadır. Balık pulu hastalığı bebek çağında olan çocuklarda da görülmektedir.

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Bu hastalığa neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ama çoğunlukla genetik bir hastalık olduğu da görülmüştür. Bu hastalığın etkileri bazen çocukluk çağında görüldükten sonra bir daha görülmeyebilmektedir. Bu durum hastalığın ağırlığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir çocuğun bu hastalığa sahip olması için anne ya da babasının bu hastalığı taşıyor olması ya da genlerinin mutasyon geçirmesi yeterli olacaktır.

burcu-alem-balik-pulu-hastaligi-nedir-tedavisi-var-midir

Yazımızı beğendiyseniz Kızamık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? konulu yazımıza da göz atarak o hastalık hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.