«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer?

Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer?

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Bebeklerde alerji denildiğinde akla ilk gelen, vücutta farklı bölgelerde görünen döküntü ya da kızarıklık olsa da farklı belirtiler de gösterebilir. Peki bebeklerde alerji nasıl geçer sorusunun cevabı nedir?

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bebeğinizin aldığı besinler ve seçtiğiniz bakım ürünleri olmalıdır. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken kullandığınız deterjanda bile bebeğinizin vücudunun reaksiyon gösterebileceği maddeler olabilir. Bu yüzden öncelikle denenmiş ve tavsiye edilen ürünleri seçmelisiniz.

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Besin alerjisine göre düşünülecek olursa doktorunuzun tavsiyeleri üzerine hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. Bebeğinizin ayına ve gelişimine göre yiyebileceği besinler değişmektedir, bu değişimleri takip edebilir ya da doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Çocuk veya bebek, dışarıdan besin almaya başladığı zaman üç gün kuralına uyarak birçok alerjik reaksiyonu engelleyebilirsiniz.

Anne Sütü Alan Bebeklerde Alerji ve Bebeklerde Alerji Belirtileri Nelerdir?

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Anne sütü alan bebeklerde alerji aslında sadece anne sütü ile alakalı değil, annenin ne tükettiği ile alakalıdır. Direk olarak anne sütüne karşı alerji hiçbir zaman gelişmez. Eğer anne fazla miktarda süt, yumurta gibi alerjik ürünler tüketiyorsa, bunlar bebeğe annenin sütü yoluyla geçebilir. Annelerin dikkat etmesi gereken ise protein ağırlıklı besinleri tüketirken miktarını iyi ayarlamak olmalıdır.

Aksi taktirde bebeklerde alerji belirtileri ortaya çıkar. Deride, bağışıklık sisteminde, sindirim ve solunum yollarında istenmeyen reaksiyonlara neden olur. Bunlardan bazıları burun akıntısı, nefes almakta zorlanma, öksürük, isal, kabızlık, kaşıntı ve şiddetli karın ağrıları gibi bebeğinizi huzursuz edecek reaksiyonlardır.

Bebeklerde Alerji Nasıl Anlaşılır?

bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Bebeklerde alerji nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey, ek gıdaya 3 gün kuralı ile başlamak olmalıdır. Bir besini bebeğinize ilk defa veriyorsanız 3 gün boyunca aynı besinden devam ederek bebeğinizin o besine karşı alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yöntem doktorların en çok tavsiye ettiği yöntemlerden biridir. Bebeğinizde huzursuzluk, uyku bölünmesi, isal, kabızlık, kanlı dışkı gibi reaksiyonlar fark ederseniz hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeklerde Alerji Yapan Yiyecekler ve Bebeklerde Alerji Yapan Besinler Nelerdir?

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Bebeklerde alerji yapan yiyecekler diye, belli başlı besinleri ayırmamız mümkün değildir. Her besin bebekler için alerjiye oldukça açıktır. Bebeğinize yedirdiğiniz herhangi bir besin 2 saat ile 7 gün arasında reaksiyon gösterebilir. Alerjiye neden olan besin içerisindeki proteinin yapısındaki maddelerdir.

Bazı alerji türlerinin, bebeklikte başlayıp yetişkinlikte de devam ettiği gibi bazılarında da bebeklik döneminde kaldığı oldukça sık görülür. Birde sıklıkla alerjik reaksiyon gösteren besinler vardır. Özellikle bebeklerde görülen inek sütü alerjisi sık rastlanılan bir durumdur. Bebeklerde alerji yapan besinler arasında inek sütü, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, soya, fındık, yer fıstığı gibi gıdalar bulunur.

Bebeklerde Alerji Çeşitleri Nelerdir?

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Protein alerjisi akla gelirken ortaya çıkan ilk belirti, popoda oluşan ve uzun süre geçmeyen pişiklerdir. Bebeklerde alerji çeşitleri arasında en sık görünenlerden biri de protein alerjisidir. Genel anlamda belirtilerine bakacak olursanız.

Sümüksü kaka, kanlı kaka, vücudunda geçmeyen kızarıklıklar, emmeyi reddetme, popoda geçmeyen pişik gibi birçok belirtisi vardır. Protein alerjisi olan bir bebekte emme isteği az olabilir. Bu yüzden kilo kaybı yada kilo alamama durumları yaşayabilirsiniz. Bu durumlarla karşılaşmanız doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir ve Bebeklerde Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri hakkında açıklama yapmadan önce, vücutta oluşan reaksiyonlara karşı nasıl tepkiler vermeliyiz öncelikle bunu bilmemiz gerekmektedir. Hangi besinin bebeğinizin vücuduna alerji yapabileceği bilinmediği için her zaman dikkatli ve yavaş olunması gereken bir konudur.

Aslında besin alerjilerinde, tek bir tedavi türü olmadığı, tedavide alerjinin türü ve seviyesinin çok önemli olduğunu belirtmek gerekir. Bazı alerji türleri bebeğiniz doğduktan 20 gün sonra başlayıp, bebeklik dönemi bitene kadar devam etmektedir. Bazı türler ise yine bebeklik döneminde başlayıp, çocukluk ve hatta yetişkinlik döneminde de devam etmektedir.

Bebeklerde alerji tedavisi yapılırken öncelikle bebeklerde alerji testi uygulanır. Doktorunuza bebeğinizde gördüğünüz belirtileri anlatarak test yapmasını isteyebilirsiniz. En iyi tedavi türü, ne tür bir alerji ile karşı karşıyaysanız onu anlayarak doktorunuzun yönlendirmesi ile olacaktır.

Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer, Bebeklerde Alerjik Döküntü

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Bebeğinizi özellikle yeni bir besinle tanıştırırken oldukça sabırlı davranmalı ve bir besini en az 3 gün denemelisiniz. Bebeğiniz ilk defa bir besin ile tanıştığında, yanak veya dudak kenarlarında şişmeler meydana gelebilir ve hızla geçebilir. Bu ciltteki ufak reaksiyonlara neden olur, bundan korkmayınız.

Fakat bebeğinizde huzursuzluk, ağlama krizleri, karında şişme, kızarıklıklar gibi reaksiyonlar görürseniz hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışınız. Bu gibi bebeklerde alerjik döküntü görüldüğünde önlem alınması gerekir.

YouTube video

Bebeklerde besin alerjileri maalesef son zamanlarda çok sık görülebilir hale geldi. Anneleri en çok düşündüren konulardan biri de besin alerjisi  olan bebeğe hangi dönemlerde hassas davranmaları gerektiğidir. En sık görülme zamanı bebeğinizin 4. ve 6. Aylarıdır.

Bu dönem besinlerle ilk tanışma zamanı olduğundan dolayı bebeğinizin besinlerle tanışmasını oldukça yavaş ve günlere ayırarak yapmalısınız. Bebeğiniz bir besini tükettikten sonra herhangi bir görülen alerji halinde ilk olarak doktorunuza başvurmalısınız.

burcu-alem-bebeklerde-alerji-nasıl-gecer

Bebeğinizin sağlığı her şeyden daha önemlidir. Yazımızı dikkate alıp herhangi bir reaksiyonla karşılaşmanız durumunda ilk olarak doktorunuza başvurmanızı tavsiye eder sağlıklı günler dileriz.

Bebeğinizle alakalı daha detaylı bilgi almak için Bebeklerde Hıçkırık Nedir Ve Hıçkırık Nasıl Geçer ? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *