«
 1. Anasayfa
 2. Anne ve Çocuk Dünyası
 3. Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı  ilk defa anne baba olmuş bireylerin ellerini ayaklarına dolaştıran bir sıkıntıdır. İlk zamanlar günün büyük çoğunluğunu emerek ve uyuyarak geçiren bebekler genellikle ikinci haftadan sonra huysuzlaşmaya ve ağlama krizlerine girer. Endişelenmeyin.

Önemli olan bebeğinizin gaz sancısı dışında herhangi bir problemi olmadığından emin olmalısınız. Eğer başka bir problem yoksa korkmanıza gerek yoktur; bu durum normal bir süreçtir ve bebeğinize zarar vermez.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar ? Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur ? Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Biter?

Yeni doğan bebeklerde gaz sorunu genellikle 2. ve 3. haftalarda başlar. Bazı durumlarda bebek birkaç günlükken de başladığı görülür. Bebek bakımı boyunca annenin beslenme seçimi, bebeğin beslenme sıklığı, üşümesi vs. gibi durumlar gaz sancısına neden olabilir. Anne süt, baklagiller gibi gaz yapıcı gıdalar tüketirse bunlar süt yoluyla bebeğe geçerek sancıya neden olur.

Bebeklerde gaz sancısı bebeğin beslenme sıklığıyla da alakalıdır. Eğer bebeğiniz akşam saat geç vakitte beslenme sonrası susuyor ve rahatlıyorsa bu açlık kaynaklı bir ağlamadır. Fakat beslendiği halde hala devam ediyor ve ağladıkça siz onu beslemeye devam ediyorsanız bu bebeği daha da rahatsız edecektir.

Bebeklerin bu sebepten dolayı 2-3 saatte bir beslenmesi uygun olur. Bebeklerde ek gıdaya erken başlama, şekerli su, bal, pekmez, hazır meyve sularının anne tarafından tüketilmesi ya da 1 yaşından önce inek sütü verilmesi gibi nedenler de bebeklerde gaz sancısına neden olabilir. Bazı bebeklerin inek sütüne alerjisi ya da hazımsızlığı olabilir. Bebeklerde gaz sancısı genellikle 3 veya 4. ayın sonunda biter, bazen 1 yaşına kadar sürdüğü olur.

Her Ağlama Kolik Belirtisi midir? Bebeklerde Gaz Sancısı İçin İlaç Kullanmak Gerekli midir?

Yenidoğan bebeklerin anneleri bebekleri hakkında birçok şey okur. Bunlardan biri de kolik bebek durumudur. Kolik uzun süren ağlama nöbetlerine verilen bir isimdir. Genellikle belirli saatlerde bebeği ağlama tutar ve geçmesi biraz zor olur. Akşam üstü ya da gece yarısından sonra şiddetli şekilde bebeğinizi ağlama tutuyor ve sakinleşmesi zaman alıyorsa bebeğiniz kolik bir bebektir.

Bebeklerde gaz sancısı kolik ile birleştiğinde zor bir dönem oluyor aileler için. Bu bağlamda henüz sindirim sisteminin düzene oturmadığı ve aynı zamanda bebeğin ağlamasıyla birlikte ateşlenme görülüyor olması anne babaya daha zor bir süreç geçirtmektedir.

Kolik belirtileri;

 • Acı çektiğini belli eden yüz ifadesi
 • Gaz çıkarma
 • Kendini geriye doğru gerdirme
 • Sert ve şişkin karın
 • Elleri yumruk yaparak sıkma

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Altıncı Hastalık Nedir?

YouTube video

Bu belirtiler kolik bebek belirtisi demiş olsak da bir uzman doktora gidip bebeğin başka sağlık sorunu olup olmadığı kontrol edilmeli. İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı ve bağırsak problemleri de bebeklerde şiddetli ağlamaya sebep olabilir. Bunun için doktor kontrolü önemli.

Kolik bebekleri sakinleştirme yöntemleri;

 • Ten tene temas bebeğin rahatlaması için etkili bir yöntemdir.
 • Bebek arabasında ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz ev içinde ya da dışarıda.
 • Rahatlatıcı müzik ya da ninni eşliğinde kucağınızda hafifçe sallayabilirsiniz.
 • Yumuşak bir ses tonuyla konuşabilir şarkılar söyleyebilirsiniz
 • Ayaklarının altına ılık havlu sarabilirsiniz.
 • Ilık su da yıkamak da bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir? Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Kadar Sürer?

Sık emmek istemek fakat emerken kısa süre sonra ağlamaya başlaması bebeklerde gaz sancısı belirtileri arasındadır. Ayaklarını toparlayarak topak şeklini alır. Bebeğiniz beslenme sonrası bu belirtileri gösteriyorsa gaz sancısı var demektir.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Biter?

Araştırmalar anne sütü alan bebeğin daha az gaz sancısı olduğunu göstermiştir. Bebeğinizi elinizden geldiğince anne sütü ile besleyiniz. Emzirme sıklığı en az 2 saat olmalı daha sık emen bebek sindirimini tamamlamadığı için daha fazla sancılanır.

Bebeğiniz gazı olduğu için huysuzlaşabilir, şiddetli şekilde ağlayabilir, endişelenmeden yumuşak ve şefkatle yaklaşmanız daha kolay sakinleşmesini sağlayacaktır.  Bebeğinizi kucağınıza alarak bebeğin karnına bastırmadan onu rahatlatabilirsiniz. Üşümesi veya terlemesi de gaz sancısına neden olacaktır oda ısısını ideal ısıda sabitlemeye çalışın.

Karnına veya ayak altlarına ılık havlu veya ılık su torbası koyabilirsiniz daha rahat uyuyacaktır. Karnına masaj yapabilirsiniz. Her beslenmeden sonra mutlaka gazını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler Nelerdir? Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

 • Rezene; rezene eskiden beri bebeklerde gaz sancısı için en çok kullanılan bitkisidir. Çaylarını içerek hem kendinizi rahatlatmış hem de sütten bebeğinize geçtiği için onun gazını rahatça çıkarmasını sağlamış olursunuz. Dilerseniz 1 çay kaşığı kadar ona da içirebilirsiniz.
 • Rezene, anason, kimyon; bu üç bitki tohumu karışımıyla hazırlanmış bir bardak çay sizi ve bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeklerde gaz sancısına kimyon oldukça etkilidir.
 • Acı elma yağı (adaçayı); bu yağla bebeğinizin sırtına ayak altlarına ve karnına masaj yapmanız bebeğinizin gazını daha rahat çıkarmasını sağlayacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Dua

YouTube video

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Bebeklerde Hıçkırık Nedir Ve Hıçkırık Nasıl Geçer ?

 2. Pingback: Moro Refleksi Nedir? Moro Refleksi Hangi Aylarda Kaybolur?