Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bilinen Hatalı Diş Fırçalama Teknikleri

Bilinen Hatalı Diş Fırçalama Teknikleri

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
7 2
family are brushing teeth

Hatalı diş fırçalama teknikleri diş sağlığına önem verenler için önemli dikkat noktasıdır. Diş sağlığı açısından azami öneme sahip olan diş fırçalamak rutin olarak yaptığımız bir eylemdir. Dişlerimizin daha beyaz olması ve bakterilerden kurtularak sağlıklı kalması için yaptığımız diş fırçala eyleminde yanlış veya hatalı olarak yaptığımız birkaç hata var. Bu hataları şu şekilde sıralayabiliriz.

Yanlış Uygulanan Diş Fırçalama Teknikleri

YouTube video

1 ) Düzenli Olarak Diş Fırçasının Değiştirilmemesi

Diş Fırçalama Teknikleri
Diş Fırçalama Teknikleri

Diş fırçalama teknikleri sırasında kullandığınız diş fırçalarının ortalama olarak altı ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak sürekli kimyasallar ile etkileşim halinde bulunan ve sürekli ağızdaki bakteriler, virüsler ve enfeksiyon etkenleri ile etkileşim halinde olan fırçalar bir süre sonra özelliği yitirir ve fırçalama sonrasında elde etmek istediğiniz verimi sağlamaz. Bu nedenle ortalama olarak üç ayda bir diş fırçaları değiştirilmelidir. Diş uzmanlarına göre üçüncü aydan sonra fırçalarını temizleme özelliği giderek düşmektedir. Yıpranmış bitmiş fırçası ile istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

2 )Fırçanın Islak Bırakılması

Diş Fırçalama Teknikleri
Diş Fırçalama Teknikleri

Diş fırçalama işlemi sonrasında fırçanızı ıslak bir şekilde koruma kabına koyduğunuzda damlacıklar içerisinde yaşayan bakteriler, virüsler ve diğer etkenler hem yaşamaya devam edecek hem de üreyerek çoğalacaktır. Bu durum bir sonraki fırçalama işlerinizde bu bakterilerin, virüslerin, etkenlerin ağzınıza enjekte edileceği anlamına gelir. Bu nedenle diş fırçalama işlemi sonrasında ıslak fırçanın ıslak kalmamasına ve üzerinde su damlacıklarının kalmamasına özen göstermelisiniz.

3 ) Diş Fırçalama Teknikleri İçin Yanlış Fırça Seçimi Ciddi Bir Sebeptir!

Diş Fırçalama Teknikleri
Diş Fırçalama Teknikleri

Diş fırçaları farklı alternatiflere göre üretilirler. Diş fırçaları üzerinde yer alan kılların kalınlığına göre kullanıcı alışkanlığı ve diş yapısı baz alınarak seçim yapılır. Bu nedenle diş fırçası seçerken ihtiyacına yönelik olarak seçmek size daha doğru bir şekilde diş fırçalama imkanı sağlar. Diş uzmanları bu alanda çok açılı olarak tasarlanmış olan ince kıllara sahip olan diş fırçalarını tercih ederek, önermektedir.

4 ) Dişlerin Sadece Ön Yüzeyleri Fırçalanması İle Diş Fırçalama Teknikleri

Diş Fırçalama Teknikleri
Diş Fırçalama Teknikleri

Diş fırçalama işlemi sırasında yapılan hatalardan bir tanesi de sadece dişlerin ön yüzeyini parçalanmasıdır. Uzmanlar özellikle dişlerin arka yüzeylerinin de fırçalanmasını önermektedir. Ön yüzeyini temizliğinden sonra arka yüzeyler üzerinde biriken bakteriler zamanla ön yüzeylere bulaşır. Mine tabakasının tartar bağlamasına neden olan bakteriler ve diğer etkenler zamanla dişlerin çürümesine sebep olmaktadır. Bu nedenle diş fırçalama sırasında ön yüzeylerden sonra arka yüzeylerde mutlaka fırçalanmalıdır.

5 ) Diş Fırçalama Teknikleri Diş Fırçalama Şekline Bağlıdır

Diş Fırçalama Teknikleri
Diş Fırçalama Teknikleri

 Diş fırçalama özel teknik gerektiren bir işlemdir. Diş fırçalama teknikleri daima doğru şekilde edilmesi gereken bir bilgidir. İnsanların büyük çoğunluğu yanlış bir sistemle dişlerini fırçalamaktadır. Uzmanların önerdiği ve doğru bir teknik olan 45 derecelik açıyla fırçanın sapını tutarak dairesel hareketlerle dişimizi fırçalamaktır. Günde iki defa en az ikişer dakikadan oluşacak süreler içerisinde dişinizi fırçalamak hem sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar hem de dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olur.

6 ) Diş Etlerinizi Fırçalamayın

Diş Fırçalama Teknikleri
Diş Fırçalama Teknikleri

Diş fırçalama sırasında çok bastırmanız, dişlerinizin üst kısmını fırçalamak istemeniz gibi sebeplerden dolayı diş etinizi fırçalamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum diş etleri içinde kanamalara sebep olur. Dişi eti kanamaları sebebi ile diş fırçalarken dikkatli bir şekilde fırçalamalı ve dişinize çok bastırmamalısınız.

7 ) Doğru Diş Macunu Seçimi

Diş Fırçalama Teknikleri
Diş Fırçalama Teknikleri

Bilinen en hatalı diş fırçalama teknikleri arasında yanlış diş macunu seçimi de yer alır. Diş macunu seçerken diş hekiminizin vereceği tavsiyelere uymalısınız. Çok çeşitli olarak kullanıcılara sunulan diş macunlarının içeriğinde yer alan kimyasallar farklılık gösterdiği için seçim yapacağınız macunun diş yapınıza uygun olması çok önemlidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.