Botoks Nedir ? 7 Maddede Botoks Hakkında Her Şey!

Botoks nedir
 • Beğen
  Loading...

Daha güzel bir cilde, daha genç bir görünüme sahip olmak ya da diş gıcırdatma gibi tıbbi gereksinimler için botoks tedavisi görülebilmektedir. İçinde bulunduğumuz Şubat 2020 döneminde botoks uygulaması çok sık kullanılan bir estetik yöntemidir. İster güzellik ister tıbbi gereksinimler nedeniyle botoks tedavisi alınacağı zaman öncelikle botoks hakkında bazı konularda bilgi edinmek gereklidir. Bunların başında botoks nedir , botoksa neden olan ihtiyaçlar nelerdir, botoks nasıl yapılır, botoks yan etkileri nelerdir ve botox öncesi ve sonrası yapılması gerekenler gelmektedir. Tüm bu güncel soruların cevapları ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam ediniz. 

Botoks Nedir ? Botoks Nasıl Yapılır ?

Botoks denildiği zaman birçok kişinin aklına güzellik kaygısı ile yapılan operasyonlar gelmektedir. Fakat botoks tedavisi yalnızca güzellik için yapılmamaktadır. Bazen tıbbi gereksinimler de bu operasyonu geçirmek için bir sebep olabilmektedir.

1 – Botoks Nedir ?

botoks-nedir

 

Botoks, en basit tabiri ile derideki çizgileri ve kırışıklıkları bir süreliğine yok etmeye yarayan medikal bir yöntemdir. Botoks, yaptıran kişinin cildinin durumuna göre etki süresi uzar ya da kısalır. Normal şartlarda botoksun etkisi yaklaşık 4-6 ay kadar sürmektedir. 

2 – Botoks Nasıl Yapılır

botoks-nedir

Botoksun hammaddesi, Clostridium Botulinum bakterisinden elde edilen toksindir. Bu toksin sinir uçlarına etki eder. Böylelikle sinir uçlarına elektriksel iletim sağlanmaz. Bu iletim sağlanmadığı sürece de cildiniz gergin kalır. Peki  botoks nasıl yapılır Bu işlem oldukça basit bir işlemdir. Bir enjeksiyon ile yapılır. Enjeksiyonun içerisine botoks hammaddesi konur. İşlem görecek bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra 15-20 dakika kadar beklenir ve enjeksiyon içindeki madde, can yakmayan, ince uçlu iğneler ile kas içerisine enjekte edilir. Cilt ilk andan itibaren gerilmeye başlar. Birkaç hafta sonra botoksunuz daha çok oturacak, aynada görmek istediğiniz görüntü yavaş yavaş oluşmaya başlayacaktır. 

 

Herhangi bir nedenle botoks yaptırmak istemeyen kişiler, botoks kremi araştırmasına girebilirler. Botoksun bu kadar yaygınlaşması krem ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Piyasada bir çok botoks etkili krem bulunsa da, hiç biri henüz mikro iğnelerle yapılan botoks kadar etkili değildir. Vücuda dışarıdan müdahale, içeriden müdahale kadar etkili olamaz. 

3 – Botoks Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

botoks-nedir

 

Botoks her ne kadar basit bir işlem olsa da, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Botoks öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar; 

 • Kanın sulanmasına sebep olacak aspirin vb. ilaçlar kullanmamak
 • E vitamini ve E vitamini içeren ilaçlar almamak. 

Botoks yaptırmadan önce bu konulara dikkat ederseniz, yaptırdıktan sonra daha rahat bir süreç geçirebilirsiniz. 

4 – Botoks Sonrası Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

botoks-nedir

 

Botoks öncesi dikkat edilmesi gerekenler kadar botoks sonrası da dikkat etmeniz gereken bir takım önemli noktalar vardır. Botoks yaptırdıktan sonra,

 • Botoks yaptırdığınız gün hamam, sauna, solaryum gibi yüksek ısıya sahip yerlere girmeyin. Bunun için en az 3-4 gün bekleyin. Çünkü sıcak, ödemin artmasına neden olabilir.
 • İlk 3 gün güneşten uzak durun. Sonrasında da mutlaka koruyucu krem kullanın.
 • En az ilk 3 gün alkol almayın, ödemi arttırır.
 • Dudak ya da kaş bölgesine botoks yaptırdıysanız kaş, bıyık alma gibi işlemlerden en az 1 hafta uzak durun.
 • Yüzüstü yatmayın.
 • Makyaj yapmak için acele etmeyin. Bu, enfeksiyon kapmanıza neden olabilir.

Bu kurallara uyarsanız, botoks sonrası herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Ne kadar basit görünürse görünsün botoks, medikal bir işlemdir ve işin ehli kişilere yaptırmanız gerekir. Eğer botoksu, estetik cerrah, medikal estetik uzmanı ya da, dermatoloğa yaptırırsanız ve, botoks öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

5 – Botoks Faydaları Nelerdir?

botoks-nedir

 

Botoksun en büyük faydası tamamen doğal olmasıdır. Botoks maddesi, bir çeşit bakteriden üretilen bir toksin olduğu için insan vücuduna hiçbir zararı yoktur. Zaten tam da burada hemen hemen bütün estetik işlemlerden ayrılır. Vücudunuza size zarar verme potansiyeli olan yabancı bir madde girmez. En yüksek dozda ki botoks da bile organlarınız zarar görmez. Diğer bir faydası ve yaptırma nedeniniz de elbette kendinizi daha iyi hissedecek olmanızdır.

6 – Botoks Zararları Nelerdir?

botoks-nedir

 

Botoksun içeriğinde size zarar verecek bir madde olmadığından burada durum tamamen doktora bağlı. Eğer işinin ehli bir doktor seçmezseniz, farklı dozlarda botoksu cildinize enjekte edebilir, böylece istediğinizden daha farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Günümüzde botoks mağduru bir çok ünlü var. İşte en büyük zararı yanlış doktor seçiminde botoks değil, doktor verir.

7 – Botoks Hangi Bölgelere Yapılır?

botoks-nedir

 

 • Boyun bölgesinde kırışıklıklara
 • Burun ucuna
 • Dudak çevresine
 • Alın kırışıklıklarına
 • Göz çevresine
 • İki kaş arasına
 • Kaşların üstüne (kaşları yukarı kaldırmak için)
 • Koltuk altına (terlemeyi önlemek için)

gibi yerlere botoks yapılabilir. Başlarda mimik kırışıklıkları için başlatılan botoks tedavisi, artık migreni olan hastaların tedavisinde bile kullanılmaktadır.

Botoks Fiyatları Nasıldır?

botoks-nedir

 

Botoks için pek çok yerden farklı fiyatlar duyabilirsiniz. Hemen hemen birbirine yakın olan bu fiyatlar, size botoksu yaptıracağınız yer hakkında da bilgi verebilir. Ancak yine de, çok pahalı olan yerin en iyi yer olmayacağını, diğerlerine nazaran daha uygun fiyatlı yerinde kötü yer olmayacağını bilin. Botoks fiyatları için en doğru bilgiyi seçeceğiniz doktordan alabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: 5 Adımda Göğüs Estetiği Nedir? Göğüs Estetiği Nasıl Yapılır?

Botoks nedir zararları nelerdir , botoks maddesi nedir botoks nasıl yapılır , botoks nedir fiyatı , botoks yaptıranlar neleri bilmelidir , botoks fiyatları 2019 , botoks fiyatları 2018 , botoks öncesi ve sonrası yapılması gerekenler nelerdir sorularının cevaplarını paylaştığımız bu yazımız dışında deneyimlediğiniz yeni bilgileri yorum bölümünden paylaşabilir, yazımızı beğendiyseniz beğen butonuna basabilirsiniz.

 

OKUYUCU YORUMLARI
 • Evde Sadece İki Malzeme İle Botoks Etkili Maske Yapımı
  5 ay önce

  […] içeriğinden memnun kaldıysanız mutlaka ilginizi çekecek botoks tedavisi yazımıza […]

  16
 • Ben Aldırma Zararlı Mı?
  8 ay önce

  […] İlginizi Çekebilir: 7 Maddede Botoks Hakkında Her Şey! […]

  14