«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Buerger Hastalığı Nedir? Buerger Hastalığı Tedavisi Var mıdır?

Buerger Hastalığı Nedir? Buerger Hastalığı Tedavisi Var mıdır?

buerger-hastaligi-nedir-buerger-hastaligi-tedavisi-var-midir

Buerger hastalığı halk dilinde budama hastalığı olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlık genellikle sigara kullanan erkekleri etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Kollar ve bacaklarda yer alan damarların tıkanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan dolaşımını olumsuz etkileyen bir hastalık olduğu için hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediğinde ve sigara kullanımına devam edildiği takdirde dokuların oksijensiz kalmasına sebebiyet verebilir.

YouTube video

Dokuların oksijensiz kalması çok ciddi bir problemdir. Bunun sonucu uzuvların kesilmesine kadar gidebilmektedir. Hastalığın daha da ilerlemesini engellemek adına hastalar bir an önce sigara kullanımına son vermelidir. Bu nedenle bu hastalığa yakalanmamış olan sigara kullananlar bir önce sigarayı bırakırsa hastalığa yakalanma riskini de azaltmış olurlar.

Buerger Hastalığı Belirtileri

buerger-hastaligi-nedir-buerger-hastaligi-tedavisi-var-midir

Buerger hastalığı belirtileri çok karakteristiktir. Yani diğer rahatsızlıklardan ayrılan bazı belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler de hastalığa sahip olan hemen hemen herkes de kendini göstermektedir. Hastalıkta ilk belirti olarak ellerde ve ayaklarda ağrı olarak karşımıza çıkmaktadır. Meydana gelen bu ağrılar yürürken hafif aksamaya da neden olabilmektedir. Hastalığın ilk evresinde hafif olan ağrı hastalık ilerlemeye başladıkça şiddetlenmeye başlayacaktır. Hastanın stresli olmasına bağlı olarak ağrının şiddeti de artış göstermektedir. Ayrıca hastaların üşümesi halinde de ağrının daha şiddetli bir hal aldığı gözlemlenmektedir.

buerger-hastaligi-nedir-buerger-hastaligi-tedavisi-var-midir

Diğer önemli belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Cildin çok soluk bir görünüme sahip olmaya başlaması
  • Cilt renginin mavi ya da kırmızı olması
  • Saçların dökülmesi buna bağlı olarak da artık seyrek bir görünüme sahip olmaya başlaması
  • Özellikle ayaklarda ve ellerde karıncalanma meydana gelmesi, bazen karıncalanmanın yanında üşüme de olabilmektedir.
  • Ellerde ve ayaklarda ağrılı yaralar meydana gelmesi

Buerger Hastalığı Tedavisi Nedir?

buerger-hastaligi-nedir-buerger-hastaligi-tedavisi-var-midir

Bu hastalığın tedavisine başlamadan önce ilk yapılması gereken şey sigara kullanımına son verilmesidir. Sigaranın azaltılması da çözüm değildir. Gün içerisinde yalnızca bir sigara dahi içmiş olsanız bu hastalığın ilerlemesi için yeterli olacaktır. Bu nedenle kökten çözüm için kesinlikle sigara alışkanlığından kurtulmak gerekmektedir.

Sigara alışkanlığının son bulması dışında hastalığın tedavisi için başka çözümler de mevcuttur. Öncellikle uzmanın tavsiye etmiş olduğu kan akışını hızlandırmak amacı ile ilaç tedavisine başlanmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği miktarda düzenli olarak ilaç kullanıldığı takdirde kan akışı hızlanacak ve pıhtılaşmanın önüne geçilmiş olacaktır.

buerger-hastaligi-nedir-buerger-hastaligi-tedavisi-var-midir

Ayrıca kan akışını daha hızlı hale getirmek amacı ile kollar ve bacaklar sıkıştırılabilir. Eğer enfeksiyon çok artmışsa doktorlar sinir ameliyatı da önermektedir. Buerger hastalığından kurtulanlar genellikle doktorun tüm tavsiyelerine uyarak sigara kullanımına son veren kişilerdir. Bunun yanı sıra ilaç kullanımına dikkat etmek de büyük önem taşımaktadır.

Dilerseniz Sedef Hastalığı Nedir?Sedef Hastalığı Tedavisi Mümkün Müdür? konulu yazımıza da göz atarak sedef hastalığı hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *