«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Bugüne Kadar Meydana Gelen En Büyük Depremler ve Şiddetleri

Bugüne Kadar Meydana Gelen En Büyük Depremler ve Şiddetleri

en büyük depremler (7)

En büyük depremler, ülkemizde yaşanan üzücü ve büyük yıkımlara sebep olan İzmir depremi ardından çokça araştırılmaya başlandı. Depremlerin yıkıcı etkileri ve şiddetleri düşündürmeye başladı. Ülkemizin birçok bölgesinde fay hatlarının geçmesi sebebi ile zaman zaman büyük şiddetli ve yıkıcı depremler meydana gelebiliyor. 2020 yılı içinde yaşanan şiddetli Elâzığ depreminden sonra yaşanan İzmir depremi tüm ülkeyi alarma geçirdi. Depremlerin tarihi, yıkıcı etkileri, şiddetleri ve Dünyanın en büyük depremi hakkında her şey bu yazıda!

Tarihsel Depremler

Dünyanın oluşumundan beri birçok şiddetli deprem yaşanmıştır ve yaşanmaya devam etmektedir. Depremlerin kayıt altında tutulması 1981’li yıllara dayanmaktadır. 1981 yılında Japonların kayıt altında tutmaya başladığı depremler günümüz teknolojisinde rasathanelerde kayıt altında tutulmaktadır. Anlık olarak takip ve tespit edilen depremler tarihteki depremler listesine adını yazdırmıştır.

Tarihe Geçen En Büyük Depremler

Dünyanın oluşumundan bu yana meydana gelen en büyük depremler birçok yıkıcı etkiye, can ve mal kaybına sebep olmuştur. Kayıt altına alınmaya başladığından itibaren şiddetli depremler listesinde bulunan depremler!

  • Büyük Şili Depremi (1960)- 9,5 şiddetinde
  • Çin Şensi Depremi (1556)- 9,4 şiddetinde
  • Hint Okyanusu Depremi ve Tsunamisi (2004)- 9,3 şiddetinde
  • Suriye Aleppo Depremi (1138)- 8,5 şiddetinde
  • Çin Tangshan Depremi (1976) 7,8 şiddetinde

En Büyük Deprem Kaç Şiddetinde Olur? Tarihte Kaydedilen En Büyük Deprem

Depremin insan üzerindeki psikolojik etkileri sonucu insanlar en büyük depremin kaç şiddetinde olabileceğini araştırmaya başlamıştır. Ne kadar şiddetli olabilir en fazla, nasıl etkileri olur diye kıyaslama yoluna gidilmiştir. En büyük depremin kaç şiddetinde olacağını bilmek bilimsel açıdan mümkün değildir. Fay hareketlerine bağlı olarak değişen şiddetin yıkıcı etkileri de şehrin yapısı, binaların yapısı ve alınan önlemler ile ilgilidir. Tarihte kaydedilen en büyük depremler listesinde ilk sırayı Büyük Şili Depremi almıştır. 9,5 şiddetinde meydana gelen depremde 5000 kişinin öldüğü ve birçok binanın yıkıldığı bilinmektedir.

Dünyanın En Büyük Depremi İzle

YouTube video

Dünyanın en büyük depremi 1960 yılında yaşanan Büyük Şili depremidir. 5000 kişinin hayatını kaybettiği bu depremde birçok yapı yerle bir olmuştur. 10 dakika süren depremin görüntüleri ise izleyenleri büyük şaşkınlığa uğratmıştır. Ülkemizde 9,5 büyüklüğünde bir deprem yaşansa neler olur diye merak edenlerin sayısı gittikçe artıyor. Dünyanın en büyük depremi izle ve yorum yap!

Türkiye’deki En Büyük Depremler Sıralaması | Türkiye’de Son Yüzyılda Yaşanan En Büyük Depremler

Dünyadaki büyük depremler listesinden sonra en çok merak edilenlerden biri de Türkiye’deki büyük depremler listesidir. Türkiye’de yaşanan en büyük depremler sıralaması şu şekildedir:

1.      İstanbul Depremi (1509)

1509 yılında İstanbul’da meydana gelen ve 40 gün sürdüğü bilinen deprem Kıyamet-i Suğra olarak adlandırılmıştır. 7,2 şiddetindeki depremde 70 bin yapı yıkılmış ve 130 bin kişi vefat etmiştir.

2.      İstanbul Depremi (1719)

İstanbul ve çevresinde hissedilen büyük hasarlara yol açan deprem, 1719 yılında gerçekleşmiştir. Birçok tarihi yapıda hasarlara yol açmıştır.

3.      İstanbul Depremi (1766)

Osmanlı döneminde meydana gelen depremlerden biri de 1766 yılındadır. Şiddeti bilinmeyen bu deprem artçılarla birlikte 3 ay sürmüştür. Birçok cami, ve yapıların yıkıldığı bu depremde Topkapı Sarayı’nda da hasarlar meydana gelmiştir.

4.      Erzincan Depremi (1939)

1939 yılında meydana gelen Erzincan Depremi de en büyük depremler listesine girmiştir. 7,9 büyüklüğündeki depremde 33 bin kişi hayatını kaybederken birçok bina yıkılmış ve hasar görmüştür.

5.      Tokat Erbaa Depremi (1942)

1942’de Tokat’ta meydana gelen deprem birçok can ve mal kaybına sebep olmuştur. 7 şiddetindeki depremde 3 bin kişinin vefat ettiği bilinmektedir.

6.      Ladik Depremi (1943)

Samsun Ladik’te 1943 yılında meydana gelen deprem 7.6 şiddetindedir. Bölgedeki binaların çoğunun yıkıldığı şiddetli depremde 2500’e yakın kişinin hayatını kaybettiği bilinmektedir.

7.      Varto Deprem (1966)

1966 yılında Muş’ta yaşanan deprem 2 kere şiddetli bir biçimde gerçekleşmiştir. 7,5 büyüklüğündeki ilk depremde 14 kişi yaşamını yitirmiştir. İkinci yaşanan depremde ise yıkım daha büyük olmuş ve hayatını kaybedenlerin sayısı 2500’e yakındır.

8.      Muradiye Depremi (1976)

Van’ın Muradiye ilçesinde meydana gelen deprem 7,5 şiddetinde kaydedilmiştir. birçok yapının hasar gördüğü depremde 4000’e yakın kişi hayatını kaybetmiştir. Soğuk iklim şartlarından dolayı enkaz altında kalanların donarak ölmesi de kayıtlara geçmiştir.

9.      Gölcük Depremi (1999)

Ülkemizde en çok bilinen deprem 1999 Gölcük depremidir. Büyük yıkımlara sebep olan Gölcük depremi en büyük depremler arasında yerini almıştır. 7,4 büyüklüğündeki deprem çevre illerden de şiddetli biçimde hissedilmiştir. 18 bin kişinin hayatını kaybettiği bu depremde 20 bin kişi yaralanmıştır.

10.  Düzce Depremi (1999)

Büyük etkiye sebep olan depremlerden biri de Düzce depremidir. 7,2 büyüklüğündeki Düzce depremi 30 saniye sürmüş ve 710 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

11.  Van Depremleri (2011)

Van’da meydana gelen 2011 yılında kayıtlara geçen 2 deprem kaydedilmiştir. 7,2 büyüklüğündeki Edremit depremi ve 5,6 büyüklüğündeki depremde toplam 644 kişi yaşamını yitirmiştir. 1966 kişinin de yaralandığı bu depremde birçok yapı yıkılmış ve mal kaybı da yaşanmıştır.

 

En büyük depremler yazımızdan sonra depremin şiddetini en aza indirgemek ve yaşanacak mağduriyetlerin daha az can kaybına sebep olması için mutlaka deprem çantası hazırlayın ve deprem çantası nasıl hazırlanır yazımızı okuyun!

microsoft project 2016 lisans satın al

facebook likes kaufen

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *