«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Bulmacanın Türleri ve Özellikleri

Bulmacanın Türleri ve Özellikleri

Dijital Bulmaca Oyunu

Bu konuyu, en başından ele alalım ve soruların cevapları böylece şekillensin zihnimizde. Çocuklar Neden Bulmaca Çözmeli, sorusunun cevabına gelmeden önce bulmacanın türleri ve özellikleri hakkında bilgi vermekte fayda vardır.  Bulmacalar, kişilerin dikkatlerini vererek, zihinsel yapılarını harekete geçirerek ve düşünme yoluyla çözdüğü oyun türüdür. Tanımda da belirtildiği gibi kişilerin dikkatli hareket etmesini sağlayan, zihinsel yoldan çözümleme yaparak zihinsel gelişimlerini hızlandıran ve düşünme yapılarını geliştiren bir oyundur. Genellikle tek kişinin çözümü ile yapılır. Toplu oynanması çok nadirdir. Bu yüzden de sosyalliği az olan bir yapısı vardır.

Bulmaca Tarihi

dijital bulmaca oyunu
dijital bulmaca oyunu

18. Yüzyıl’da İngiltere’de, çocukların zekâ yapısını geliştirmek amacıyla bulunmuştur. Buradan da anlaşılacağı gibi zekâ gelişimine oldukça katkısı vardır. Çocukların oynadığı bir oyun iken gelişerek yetişkinlerin de tercih ettiği bir oyun türü haline gelmiştir. Öyle ki, yetişkin yaş grubunun üst kısmında yer alan sınıfta sıklıkla oynanmaktadır. Gelen talepler üzerine ve yoğun oynama isteklerine karşı değişik türleri geliştirilmiştir. Hatta günümüzde dahi hala, gazetelerden bulmaca eklerini takip edenler olmaktadır. Sırasıyla bulmaca türlerini inceleyecek olursak:

Kare Bulmaca: Bulmaca türleri arasında en bilinen aynı zamanda en popüler olan klasik bulmaca türüdür. Verilen sorularda yola çıkarak, çizilen karelerin içerisine cevapların harfleri doldurulur. Sırasıyla harf harf doldurulan kare bulmaca yukarıdan aşağıya ya da sağdan sola şeklinde dizayn edilir.  Kareler doldurulurken dikkat edilmesi gereken husus birbirleri ile uyumlu olmasıdır. Çünkü kareler diğer soru başlıklarının da cevaplarının ortak harflerini kapsayabilir.

dijital bulmaca oyunu
Dijital Bulmaca Oyunu

Çengel Bulmaca:  Çengel şeklinde olan bulmaca yapısı ile kare bulmacaya benzer tek fark cevaplar değil soruların karelerin içerisinde yer almasıdır.

Sudoku: Öncelikle Japonya’da ortaya çıkan adını da buradan alan bulmaca türü tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. Amaç 1’den başlayarak 9’a kadar olan tüm rakamları, verilen kareler içerisine uygun ve doğru yazmaktır.  Popülerliğinden kaynaklı kendisinden sonra pek çok bulmaca türü de gelişmiştir.dijital bulmaca oyunu

Labirent Bulmaca: Bu bulmaca şeklinden dolayı labirent ismini almıştır. Labirentin giriş kısmından başlayarak, çıkış kısmına kadar olan bölümlerden doğru yolu bulmaktır. Özellikle çocuklar arasında oldukça popülerdir.

Dijital Bulmacalar: Özellikle çocuklar tarafından tercih edilen dijital bulmacalara en net örnek olarak yerli bir uygulama olan MentalUP’ı gösterebiliriz. Dünya genelinde 6 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilen bu uygulamanın düzenli kullanılması halinde odaklanma, dikkat ve konsantrasyon becerilerinin yanında zeka becerilerini de geliştirdiği biliniyor.

Dijital Bulmaca Oyunu MentalUP’ı detaylı inceleyin.

Dijital Bulmaca Oyunu
Dijital Bulmaca Oyunu

Sözcük Merdiveni: Adından anlaşılacağı gibi sözcüklerin yapısı ile ilgili bir bulmaca türüdür. Verilen ilk sözcükten başlayarak, sırasıyla harf değiştirerek yeni sözcükler üreterek verilen son kelimeye ulaşmaktır amaç.

Yapboz Bulmaca: Çocuklar arasında popüler olan bir diğer bulmaca türü de yapbozdur.  Birbirinden kopmuş parçaların bir araya gelerek bütünü oluşturmasını sağlayan bulmacadır. Özellikle çocukların parça bütün ilişkisini kolaylaştırmaktadır.

Solo Test Bulmaca: Ekstra ürünü olan bir bulmacadır. Bulmaca üzerinde yer alan taşları birbiri üzerinden atlatarak geriye tek bir taş bırakmayana kadar devam eden bir bulmaca türüdür.

Rubik Küp Bulmaca: Küp şeklinde birçok kareden oluşan her karesi farklı renk olan bir parçadır. Aynı renkleri küpün aynı yönünde toplamaya çalışılarak oynanılır. Her yaş grubunda olsa da çocuklar için el becerisi ve zihinsel yapısını geliştiren bir oyundur.

Çocuklar Neden Bulmaca Çözmeli

dijital bulmaca oyunu
Çocuklar Neden Bulmaca Çözmeli

Duygularını Geliştirir: Yukarıda açıkladığımız bulmaca türlerinin her biri farklı duyuları harekete geçirir. Bununla beraber çocukların zihinsel ve duyuşsal pek çok becerisinin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Öğrenmeyi Hızlandırır:  Bulmacalarla birlikte yaptıkları pratikler sayesinde öğrenim hızlarında da artış görülecektir. Özellikle problem çözme yetenekleri dikkat çekici biçimde gelişim gösterir.dijital bulmaca oyunu

Stresi Alır: Büyüme çağında olan çocukların hormonal gelişimleri ile birlikte gerginleşen sinir yapıları ve hiperaktif tavırları, bulmacalar sayesinde sakinleşerek daha seviyeli bir hal alacaktır.

Dilsel Gelişim: Sorular, sözcükler derken çocukların sözel zekâsı ile birlikte dilsel yapıları da gelişim kazanacaktır. Tüm bu bulmaca türleri ve gösterdiği gelişimsel yapılar “Çocuklar Neden Bulmaca Çözmeli?” sorusuna cevap olarak kabul edilebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *