«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Türkiye Organ Nakli Sıralamasında İlk Sırada

Türkiye Organ Nakli Sıralamasında İlk Sırada

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Organ naklinin önemini ve Türkiye organ nakli sıralamasında kaçıncı merak ediyorsanız yazımızda detaylar mevcuttur.

Türkiye organ nakli için geliştirdiği sistem ve politikalar sayesinde pek çok hayatın kurtarılması için adımlar atılmasını sağlıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen bildiriler ve etkinlikler sayesinde bu alanda daha fazla bağışçıya ulaşılması hedefleniyor. Organ bağışı sıralaması ile dünyanın pek çok ülkesinin önüne geçmeyi başaran Türkiye, bu alanda aktif olarak çalışmalar yürüten birkaç ülkeden biri.

Türkiye Organ Nakli Çalışmalarında Kaçıncı Sırada Yer Alır?

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkemizin pek çok alanda ilk sırada yer aldığı dile getirildi. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin tarafından yapılan basın açıklamasında Türkiye organ nakli alanında ilk üçte yer alıyor.

2002 senesinden günümüze dek sağlık alanında büyük atılımlar gerçekleştiren Türkiye, bazı alanlarda parmakla gösterilebilir bir seviyeye ulaşmayı başardı. Sağlık politikalarının çığır açtığı bu dönemde 2018 yılından itibaren pek çok başarılı adım atıldı. Türkiye organ naklinde kaçıncı sırada olduğu bu bilinmiş oldu.

Türkiye’de Organ Bağışı İstatistikleri 2019

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Organ bağışı ile gündeme gelen ülkemizde bu alanda da çeşitli politikalar yapılırken insanların bağışçı olmaları bakımından da teşvik edici projeler gerçekleştiriliyor. Bağışların yeni nakiller için olanak sağlandığı ve pek çok hayatın buna bağlı olduğunun da altı çiziliyor. Türkiye organ nakli istatistikleri göz önüne alındığında Akdeniz Üniversitesi’ni gösteren Ahmet Tekin, gerek bağış gerekse de nakil alanında bu kurumu ayrı tutuyor.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi ile ilgili dünyaya örnek oluşturulabilecek pek çok atılımın yapıldığı da biliniyor. Özellikle son günlerde robotik yöntemler kullanılarak yapılan nakiller dikkat çekiyor. Akdeniz Üniversitesi de bu yöntem ile nakil uygulayan sayılı kurumlardan biri. Bunun yanı sıra Organ Nakli Merkezi, geçtiğimiz senelerde de başta yüz nakli olmak üzere sayısız başarılı nakil operasyonuna imza atmıştır.

Türkiye Organ Nakli Vakfı

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

2013 yılı itibariyle Türkiye organ nakli vakfı adı altında hizmet vermeye başlayan vakfın birçok amacı bulunmaktadır. Sivil toplum kuruluşu olan bu vakıf, hizmet verirken sosyal sorumluluk bilincini de devreye sokmaktadır. Organ nakli ile hizmet kapsamını genişleterek daha fazla kitleye hitap etmek ve sağlıklarını sürdürmek asıl amaçlarıdır.

Dünyada Organ Nakli

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Sağlık Bakanlığı da nakil konusunda oldukça büyük adımlar atmak ve başarıların devamını getirmekte kararlı. Bunun için de Akdeniz Üniversitesi başta olmak üzere pek çok sağlık kurumu ve kuruluşu ile ortak çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda Türkiye organ nakli derneği de desteklerini sunarak güçlü adımlar atılmasına katkı sağlamaktadır.

Öyle ki Türkiye’nin bağış ve nakil konusundaki başarıları diğer ülkelerde de yankı uyandırıyor ve bu sayede nakil için ülkemize gelen yabancı vatandaş sayısında da artış yaşanıyor. Özellikle sağlık turizmine de dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Tekin, bu sayede sağlık sektörüne daha fazla önem verileceğini de belirtiyor.

Kimler Organ Bağışı Yapamaz?

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Yaşanılan trafik kazası veya beyin kanaması gibi travmatik durumlarda kişi ilerleyen süreçte bitkisel hayata girebilir. Özellikle beyin ölümü gerçekleşen kişilerden organ nakli yapılması uygun olurken, beyin ölümü gerçekleşmediği takdirde organ nakli yapılması mümkün değildir.

Ayrıca organ bağışı yapabilmek için 18 yaşın üzerinde olmak önemli bir maddedir. Tedavi süreci başladığında herhangi bir değer bile büyük öneme sahiptir. Doktor tarafından yapılan testler uygun görülmediği takdirde işlem sonlandırılacaktır.

Organ Bağışı Önemi

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Organ ya da doku bağışı iki ayrı yol ile yapılmaktadır. Birinci yol canlı bireyden canlı bireye yapılan nakildir. İkincisi ise kadavradan yapılan nakil işlemidir. Ancak, insanların organ bağışı konusunda bilinçli hareket etmesi gerekir.

YouTube video

Türkiye’de doku nakli bekleyen binlerce insan bulunmaktadır. Onlara hayat verebilmek için bir adım atabilirsiniz. Kişi yaşıyorken organ bağışında bulunmak istediğini sağlık kuruluşuna bildirebilir. Eğer hayatta değilse yakınlarından onay alınmaktadır.

Kızılay Organ Bağışı

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Türk Kızılayı tarafından organ bağışında bulunmak için kök hücre bağış noktaları hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Özellikle kemik iliği kanseri ve genetik olan anemi tedavisinde kullanılmaktadır. Kök hücre bağışında bulunmak istiyorsanız 18 yaşından büyük 50 yaşından küçük olmanız ve sağlıksal sorununuz olmaması gerekir. Türkiye’nin her ilinde kök hücre bağış işlemi yapılmamaktadır. Türkiye organ nakli özellikle büyükşehir olan illerde yapılmaktadır. Ayrıca Kızılay’ın resmi internet sitesinden detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Dünyada Organ Bağışı Oranları

burcu-alem- turkiye-organ-nakli

Dünyada organ bağışı oranları grafiği giderek yükselmektedir. Özellikle Türkiye’de hızlı ve kolay bir şekilde başvuru yapma imkanınız bulunmaktadır. Ailenin de onayı alındıktan sonra organ nakli başvuru formu doldurarak talebinizi bildirmeniz mümkündür. Ardından bağışçı olduğunuza dair ve yalnızca size ait bir kart verilmektedir. Böylece nakil bekleyen başka hastaların tedavi sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Dilerseniz Kanser Hücrelerini Yok Etmeye Yönelik Çığır Açan Hücre yazımı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Monosit Yüksekliği

  2. Pingback: 3 Boyutlu Yazıcılarla Organ Üretimi Organ Beklemeye Son!