Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Estetik
 4. »
 5. Burun Estetiği Nedir? Estetik Hakkında Merak Edilen Her Şey

Burun Estetiği Nedir? Estetik Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bilgece Bilgece - - 10 dk okuma süresi
13 1
burcu-alem-burun-estetiği

Burun Estetiği diğer adıyla rinoplasti burunda doğuştan gelen veya sonradan olan şekil bozukluklarını düzeltme işlemidir.

Rinoplasti ne demek sorusunun cevabı daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayan cerrahi bir müdahaledir. Burun estetiği yaptırmak için önce kulak burun boğaz bölümünde kontroller yapılır.

burcu-alem-burun-estetiği

Estetik işlemi sonrası burun iskeleti ve dokularının var olan şekli değiştirilerek yüze göre daha uyumlu ve orantılı hale getirilmesi amaçlanır.

Ameliyatsız burun estetiği daha kolay yapılabildiği için mutlaka iyi yerlerde yaptırılmalıdır. İşlemler sırasında kişisel verilerin korunması bilgisayar üzerinden sağlanır.

burcu-alem-burun-estetiği

Operasyon sırasında estetik görünümün yanı sıra hastanın nefes almasını engelleyen faktörler ortadan kaldırılarak daha konforlu bir yaşam sağlanır. Burun ameliyatı sonrası kişide bazı komplikasyonlar olabilir, bu hastanın bünyesine göre de değişir.

Burun estetiği operasyonu bazen zorunlu olabiliyorken bazen keyfi olarak yapılmaktadır. Bu konuda çok bilinçli olarak karar verilmelidir.

burcu-alem-burun-estetiği

Bu nedenle hastanın burnunda kıkırdak veya kemik eğirlikleri var ise burun estetiği ile birlikte septum deviasyonu ameliyatı da yapılabilmektedir. Bu yüzden Burun Estetiği Nedenleri önceden saptanmalıdır.

Burun estetiğinde en önemli nokta ameliyat öncesi yapılan hazırlık ve sonrasında alınan önlemlerdir. Bazı riskler olduğu için yapılan işlemlerin detayları üzerinde çokça durulmalıdır.

Burun Estetiği Nedenleri Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=NzDqLoR1spc

Burundaki şekil bozukluklarının görsel açıdan hastayı rahatsız etmesi ve solunum sıkıntılarına sebep olması başlıca Burun Estetiği Nedenleri olarak gösterilebilir.

burcu-alem-burun-estetiği

Burnun normalden büyük olması, asimetrik bir görüntüye sahip olması, burun kemiğinde eğrilik ve çıkıntı olması, kıkırdak yapısındaki bozukluklar da diğer burun estetiği ameliyatının nedenleri arasındadır. Güzelleşmenin anahtarı da bir neden olarak kabul edilebilir. Sonuçta güzelleşmek için çoğunlukla yapılıyor.

burcu-alem-burun-estetiği

Özetle burun estetiği ameliyatları solunuma bağlı sağlık sorunları ya da kişisel tercihler nedeniyle yapılmaktadır. Ayrıca yapılan işlemlerin neredeyse hepsinde başarılı sonuçlar alınır. Günümüzde tıp alanında büyük gelişmelerin olmasıyla mükemmel sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Hiçbir kusur olmayan estetiklere hayran kalmak mümkün.

Burun Estetiği Gerekli Midir?

burcu-alem-burun-estetiği

Burun Estetiği Gerekli Midir? Burun Estetiği ameliyatı hem estetik hem de psikolojik açıdan gereklidir. Eğer hastada solunum sıkıntıları mevcut ise sağlık açısından da mutlaka önerilmektedir.

burcu-alem-burun-estetiği

Böylece kişinin daha sağlıklı ve kaliteli bir nefese kavuşarak yaşam konforu artırılmış olur. Aynı zamanda istediği görünüme sahip olarak kendisini daha iyi ve mutlu hisseder.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

burcu-alem-burun-estetiği

Ameliyat için en uygun yaş kemiklerin gelişiminin tamamlandığı 18 yaş ve sonrası olarak kabul edilmektedir. Yaş sınırının altında olan hastalar ameliyat yaşını beklemeleri için ikna edilmelidir.

burcu-alem-burun-estetiği

Eğer bu koşul sağlanıyorsa hastanın gerçekçi beklentiler içinde olması ve bu beklentileri doktoru ile paylaşması önemlidir. Böylece estetik cerrah ile hasta ortak bir noktada buluştuğunda ameliyat kararı verilir.

burcu-alem-burun-estetiği

Ardından hastanın burun fotoğrafları farklı açılardan çekilerek kaydedilir. Bu sayede hem şekil bozuklukları yakından incelenerek üzerinde konuşulur ve yeni burun şekli için anlaşmaya varılır, hem de önceki ile sonraki halini karşılaştırmak açısından için faydalı olur.

Burun Estetiği Ameliyat Türleri

burcu-alem-burun-estetiği

Burun Estetiği ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Yalnızca rinoplasti ameliyatı yapılacak ise ortalama 2 saat, septum deviasyonu ameliyatı ile birlikte yapılacaksa 4-5 saat kadar sürmektedir.

burcu-alem-burun-estetiği

Operasyon sonrası burun deliklerinin içine tampon ve burnun üzerine atel yerleştirilir. Hastanın göz çevresinde bir miktar şişlik ve morluk oluşmaktadır. Morluklar bir hafta gibi bir sürede eski haline dönerken, şişlikler ancak birkaç ay içinde azalarak yok olur.

burcu-alem-burun-estetiği

Tamponlar, hastanın durumuna göre ortalama 3-7 gün içinde alınarak hastanın nefes alması sağlanır. Atel ise ameliyattan bir hafta sonra çıkarıldığında hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir.

burcu-alem-burun-estetiği

Ancak ameliyat sonrası hemen mükemmel bir burun beklentisi içine girilmemelidir. Çünkü burnun asıl şeklini alması 6 ile 12 ay arası sürmektedir. Bu süreçte hastanın düzenli olarak takibi yapılmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

burcu-alem-burun-estetiği

Burun estetiği sonrası bazı noktalarda kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle burun üzerinde yapılan bu işlem acı ve sızlamalara neden olabilir. Durum böyleyken burunla nefes alırken yavaş alınmalı ve zorlanmamalı sinirlere zarar verilmemelidir.

YouTube video

Şimdi birlikte dikkat edilmesi gerekenlere bakalım:

 • Ameliyat sonrasında genellikle ağrı oluşmakta ve anestezinin etkisi tamamen kaybolmadan hastaya ağrı kesici verilmelidir.
 • Anestezinin etkisi geçse bile ilk 6 saat boyunca hastanın ayağa kalkması önerilmez. Çünkü baş dönmesi ve göz kararması gibi nedenlerle hasta dengesini kaybedebilir. İhtiyaç halinde hasta yakınından yardım almalı ve o şekilde kalkmalıdır.
 • İlk günler burundan sızıntı şeklinde kan gelmesi normaldir. Yumuşak hareketlerle yavaşça temizlenebilir.

burcu-alem-burun-estetiği

 • Ameliyattan 6 saat sonra su ve diğer sıvı gıdalar tüketilebilir.
 • İlk günler yalnızca sıvı gıdalarla beslenme önerilir.
 • Kanamanın önlenmesi açısından bir süre yüksek yastıkta ve sırtüstü yatılması yararlı olacaktır. Yüzde oluşan şişlik ve morluklar için soğuk jel veya buz uygulamaları yapılabilir.

burcu-alem-burun-estetiği

 • Ayrıca estetik cerrahı yüzdeki ödemleri dağıtmak için masaj önerisinde bulunur. Masaj anlatıldığı şekilde düzenli olarak uygulanırsa iyileşme süresi kısalmaktadır.
 • İlk 2 hafta sümkürülmemeli ve buruna su çekilmemelidir.
 • İlk 6 ay ise gözlük kullanımı burnun yeni şeklini etkileyeceğinden dolayı önerilmemektedir. Bunun dışında ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve belirli aralıklarla yapılan doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Burun Estetiği Fiyatları 2020

burcu-alem-burun-estetiği

Burun estetik konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle yapılacak işlemlerin fiyatları hep merak edilmiştir. Makul fiyatlara bağlı olarak burun içi, ucu estetiği çoğunlukla yapılmaktadır. Günümüzde en çok burun ucu genel anestezi altında yapılıyor.

burcu-alem-burun-estetiği

Burun estetiği fiyatları Kişisel verilerin bilgisayar üzerine işlenmesinden sonra fiyat konusu ortaya çıkar. Burun değişimleri ve küçük işlemler için 500-1000 TL fiyat alınıyor. Fakat burun üzerindeki kemeri yok etmek için en az 1300 en fazla 4000 TL gibi bir ücretlendirme oluyor.

burcu-alem-burun-estetiği

Nefes almayı güçleştiren durumları yok etmek için 2000-4000 TL, burun küçültme için 2500-8000 TL fiyatlandırma ortaya çıkıyor. Ayrıca tamponsuz ve estetik burun ameliyatı için 2000-5000 arası ücret alınıyor.

burcu-alem-burun-estetiği

Son olarak horlama sorununun çözmek için 1000-3000 TL ücretlendirme yapılmaktadır.Özel hastanelerde bu fiyatların üzerin 2000 TL daha koyarak hesaplama yapmanız gerekiyor.Devlet hastanesinde burun estetiği fiyatları 2019 yılına göre biraz artsa da hala çok makul seviyelerdedir.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

burcu-alem-burun-estetiğ

Tıptaki gelişmelerden bir tanesi de kapalı rinoplasti olup estetik açısından çok değerli bir işlemdir. Hiçbir kesim işleminin uygulanmadığı burun deliklerinden yapılan işlemdir. Dünya üzerinde en çok tercih edilen estetiklerden biridir.

YouTube video

Kapalı yapılan bu işlemde önemli nokta burun çeperine zarar vermeden ameliyat burun estetiği işlemini tamamlamak. Bunun içinde mutlaka burun iyice esnetilmeli ve ardından işlemlere başlanılmalıdır.

burcu-alem-burun-estetiği

Burun estetiği yıllardır uygulanan herkesin merak sardığı bir işlem olup sebepsiz yapılmaması önerilir. İl olarak İzmir burun estetiği fiyatları 2019 yılında devlet hastanelerinde yine makul olurken özel hastanelerde maalesef fazla fiyatlar alınmaktadır.

Yazımızı beğendiyseniz kesinlikle keyif alarak okuyacağınız Evde Sadece İki Malzeme İle Botoks Etkili Maske Yapımı  isimli yazımıza bakmanızı öneririz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.