«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Burun İçi Yaralara Ne İyi Gelir ? Burun İçi Yaraların 5 Önemli Nedeni!

Burun İçi Yaralara Ne İyi Gelir ? Burun İçi Yaraların 5 Önemli Nedeni!

burun-ici-yaralara-ne-iyi-gelir

Her gün birçok kişi burun içi yaralara ne iyi gelir veya burun kenarı tahrişine ne iyi gelir sorularının cevabını araştırmaktadır. Burun içinde meydana gelen yaralara çok sık rastlanmaktadır. Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Burun içi yara kanser hücresi sebebi ile meydana gelmiyorsa çok kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Kanserli hücrenin sebep olduğu yaralarda ise onkolojik ya da cerrahi müdahalelerin olması şarttır.

YouTube video

Burun İçi Yaralara Ne İyi Gelir ?

Burun içi yaralara ne iyi gelir sorusunun cevabı yaranın çeşidine ve konumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Teşhis esnasında da burun içinde yer alan yaraların konumu önem arz etmektedir. Fiziki muayene esnasında burun deliklerine yakın olan yaraları gözle görmek mümkündür. Fakat daha ayrıntılı görüntülenebilmesi ve hakkında detaylı bilgi sahibi olunması için tıbbi görüntüleme tekniklerinden yardım almak gerekecektir.

burun-ici-yaralara-ne-iyi-gelir

Burun içi yara ekşi sözlük adı verilen platformda da sık sık konuşulan ve çözüme kavuşturulmaya çalışılan problemlerden arasında yer almaktadır. Bu tarz forum sayfalarında Burun içi Yaraları için merhem en sık tercih edilen yollardan bir tanesidir. Hatta burun içi yara Fucidin isimli krem ile beraber anılan sorunlardan bir tanesidir. Fakat herhangi bir merhem ya da krem kullanmadan da evde burun içindeki yara nasıl geçer sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

1 – Burun İçi Yaralara Ne İyi Gelir | Hindistan Cevizi

burun-ici-yaralara-ne-iyi-gelir

Burun içinde meydana gelen bakteriyel sebepli yaraların en iyi çözümlerinden biri Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı yaraları hızlı bir şekilde tedavi eder ve mikropların öldürülmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağını yalnız olarak uygulayabileceğiniz gibi çay ağacı yağı ile beraber de uygulayabilirsiniz. Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının içerisine 2 damla kadar çay ağacı yağı ilave etmeniz yeterli olacaktır. Söz konusu karışımı da bir pamuk ya da kulak pamuğu yardımı ile burnunuzun içerisinde yer alan yaralara nazik bir şekilde uygulayabilirsiniz.

2 – Tuzlu Burun Spreyi

burun-ici-yaralara-ne-iyi-gelir

Tuzlu suyun mikropları kırıcı etkisi olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir. Dolayısıyla burun içi yaralara ne iyi gelir sorusunun cevaplarından bir tanesi de tuzlu su spreyidir. Bir yemek kaşığı kadar tuzu bir bardak suyun içerisine ilave ederek tuzlu su karışımı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz karışımı da bir spreyin içerisine ilave ederek burnunuza sıkabilirsiniz. Böylece burnunuzdaki iltihap ve mikropların kırılmasını sağlamış olursunuz.

3 – Vazelin

burun-ici-yaralara-ne-iyi-gelir

Burun içinde meydana gelen yaralar çoğu zaman kuruluktan ortaya çıkmaktadır. Vazelin de burun içinde yer alan kuruluğun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Vazelini uygularken izlemeniz gereken yol ise şu şekildedir;

 • Her şeyden önce ellerinizi iyice yıkayın.
 • Çok az miktarda bir vazelini parmağınızın ucuna alın.
 • Parmağınıza almış olduğunuz vazelini burun içerisindeki yaralara nazik bir şekilde uygulayın.
 • Biraz bekledikten sonra bir pamuk aracılığı ile burnunuzun içini temizleyebilirsiniz.

4 – Zencefil

burun-ici-yaralara-ne-iyi-gelir

Zencefilin iltihap önleyici bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle burun içi yaralara ne iyi gelir sorusuna rahatlıkla zencefil cevabı verilebilmektedir. Zencefili burnunuzdaki yaralara uygularken izlemeniz gereken yol ise şu şekildedir;

 • Bir parça zencefili alarak iyi soyun daha sonra da yıkayın.
 • Zencefili ezip blendardan geçirerek bir macun haline getirmeniz gerekecektir. Dilerseniz kıvamını tutturmak için içerisinde birkaç damla su da ilave edebilirsiniz.
 • Bir kulak pamuğundan yardım alarak hazırlamış olduğunuz macunu burnunuzun içerisinde yer alan yaraya nazik bir şekilde sürmelisiniz.
 • Ortalama olarak 20 dakika kadar bekledikten sonra da burnunuzu ılık su yardımı ile iyice yıkayın. Yıkama işlemi esnasında da nazik davranmayı ihmal etmeyin.

5 – Burun İci Yarası Kantaron Yağı

burun-ici-yaralara-ne-iyi-gelir

Kantaron yağı tüm yaralarda olduğu gibi burun içi yaralarında da oldukça etkilidir. Bir pamuk yardımı ile burnunuzun içerisinde bulunan yaraya kantaron yağını uygulamanız halinde iyileşme sürecini hızlandırmış olursunuz. Burun üstünde çıkan yaralar için de oldukça etkili olduğunu söylemek mümkündür. Kantaron yağı düzenli kullanım da yaraları tedavi etmesinin yanı sıra daha temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Kantaron yağını hemen hemen her aktarda ve cilt bakım ürünleri satan mağazalarda kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Burun Ucu Kaldırma Egzersizleri | 6 Farklı Burun Egzersizi! konulu yazımıza da göz atarak burun ucu kaldırma egzersizleri hakkında da daha detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *