«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Hayatımızın belli kısmında başımıza gelebilecek sağlık sorunlarının başında burun kanaması gelmektedir. Kanama basit bir nedenden olabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarından dolayı da olabilmektedir. Tıp dilinde epistaksis olarak bilinen kanamalar genellikle çocukluk döneminde birçok kez meydana gelebilmektedir. Kanamalar sık sık olabileceği gibi belli bir periyot içerisinde de olabilmektedir. Genellikle tedavi gerektirmeyen bir sorun olarak görünen kanamalar kendiliğinden düzelebilmektedir. Fakat burun kanaması yaşayan bireylerin mutlaka bir uzman hekime başvurması ve altta yatan nedenleri iyice araştırılması büyük önem arz eder. Burun kanaması nedenleri nelerdir?

Burun Kanaması Neden Olur ?

Burun kanamasının birçok nedeni olabileceği bilinmektedir. Genellikle karşılaşılan nedenlerin başında çocukların burunları karıştırması sonucu meydana gelen kanamalar olarak bilinirler. Bu tür kanamalar sık sık karşılaşılan kanamalar olarak lanse edilir ve genellikle önemsizdir. Burun kanaması yüksek tansiyondan meydana gelebilmektedir. Bu tür kanamalar acil müdahale gerektirmektedir. Zira bu kanama ciddi bir problemin varlığı gösterebilmektedir. Yine hekimlerin sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelen bir diğer kanama nedeni ise burun içerisine kaçan yabancı cisimlerdir. Bu cisimler kanamaya neden olabileceği gibi acil olarak müdahale edilmesi gerekir.

1 – Sümkürme

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Burun içi kanamaların birçok nedeni vardır. Bazıları önemsiz ve gelip geçici olabilirken bazıları ise ciddi durumlardır. Birçok bireyin sıklıkla yaptığı sümkürme işlemi de burun kanamasına neden olabilmektedir. Sümkürme esnasında uygulanan basınç ile burun ince bulunan damarlarda çatlamaya neden olunabilir. Hal böyle olunca özellikle hassas kişilerde kanama kaçılmaz olmaktadır.

2 – Beyin Kaynaklı Burun Kanaması

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Kanamaların ciddi olabileceği durumlarda söz konusudur. Ciddi kanamalar nadir görünür ama tedavisi acil olarak yapılması gereklidir. Beyin içerisinde oluşan tümörler de kanamaya neden olabilmektedir. Nadir olarak karşılaşılan bu durum oldukça önemli ve hayati bir önem arz eder.

3 – Darbe Sonucu Burun Kanaması

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Kanamalar bazen dışarıdan gelen bir darbe ile de meydana gelebilmektedir. Bu tür darbelerden dolayı oluşan kanamalar bazen sorun teşkil etmez iken bazen ise ciddi problemlere neden olabilmektedir. Buruna gelen bir darbe sonrası oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için mutlaka bir hekime başvurmak son derece önem taşır.

4 – Çevre Kaynaklı Burun Kanaması

Hastalık ve sıcak havalar da burun kanamasına neden olabilmektedir. Burun kanaması kuru havadan kaynaklanabileceği gibi bir alerjiden veya lösemi gibi ciddi sorunlardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Eğer kanamalarınız tekrarlıyor ve diğer sistematik sorun baş gösteriyor ise mutlaka bir hekime başvurmanız gerekebilir. Ayrıca kanama kesilmiyorsa acil müdahale edilmesi gereken durumlardan biri yaşanıyor olabilir vakit kaybetmeden mutlaka en kısa süre içerisinde bir hekime başvurmak son derece önem taşır.

İlginizi Çekebilir: Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *