«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir? 5 Farklı Yöntem!

Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir? 5 Farklı Yöntem!

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir k

Kadın ve erkek herkesin ortak derdi burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir? Evde uygun fiyatlarla temizlemenin yöntemleri nelerdir? Araştırmalar sonucunda çeşitli yöntemler ile kişiler siyah nokta sorununu aşmaya çalışmaktadır. Doğal yöntemlerin yanı sıra dermatolojik çözümler de bulunur. Sizler de siyah noktada şikayetçiyseniz bu yöntemleri mutlaka denemelisiniz!

YouTube video

Sivilce ve Siyah Nokta Nedir? Sivilce ve Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Siyah nokta ve sivilce birbirinden ayrılsa da temel oluşma sebepleri aynıdır. Kişilerin yanlış beslenmesi, temizliğe dikkat etmemesinden dolayı ortaya çıkabilir. Yağlı bir yüz hattı ise bu ikilinin oluşması için en uygun ortamdır. Ancak görüntüleri dolayısıyla rahatsızlık yaratır ve kişiler bunlardan kurtulmanın yollarını arar.

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir
Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir

Sivilcenin ilaçla tedavisi bulunduğundan özellikle burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusu merak edilir. Sivilcelere nazaran daha çabuk oluşum gösterirler. Geniş gözeneklere sahip olan bireylerde daha sık oluşur. Temizlemenin ve kurtulmanın elbette ki yöntemleri bulunur. Halk arasında da sıklıkla dile getirilen bu yöntemlerin kaçı doğrudur, kaçı yanlıştır?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Burundaki siyah noktalar Ekşi Sözlük gibi çeşitli platformlar üzerinden araştırılmaktadır. Siyah noktalar nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da açıklanmaktadır. Bahsedilecek yöntemler siyah nokta oluşumunu önleyici ve giderici şekilde olacaktır. Uygulandığı takdirde ciddi ilerlemeler söz konusu olacaktır.

1- Evde Siyah Nokta Maskesi Yapımı

Burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusuna ilk cevap maskeler olmaktadır. Cilt güzelliği adına üretilmiş maskeler de bulunur. Ancak kişiler doğal siyah nokta maskesi yapımını daha çok tercih etmektedir. En çok tercih edilen ve uygulanan maskeler arasında bal ile limon suyu ya da bal ve süt bulunur. Alerjik rahatsızlığı olmayan bireyler tarafından uygulanabilir. Siyah noktalardan hem kadınlar hem erkekler kurtulmak istediğinden her birey bu anlamda deneyebilir.

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

1 yemek kaşığı bal ile 5-6 damla limon suyu yeterli olacaktır. 2 tatlı kaşığı ile uygulayanı da bulunur. Burun yüzeyine göre bu arttırılabilir. Karışım elde edildikten sonra burun yüzeyine bastırılmadan uygulanır. 10-15 dakika beklenir. Normal maskeler gibi olmasa da bir miktar kuruma ve sertleşme görülür. Sonrasında ılık su ile bol durulama yapılır. Siyah nokta sayısı gözle görülür biçimde azalacaktır. Ancak düzenli olarak uygulanması gerekir. Uygulamaya bağlı olarak azalmalar görülecektir.

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Siyah nokta maskesi uygulandıktan sonra burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusunun en kritik aşaması ise tonik yapmaktır. Temizleme sonrası siyah nokta alanlarında gözenekler açılacaktır. Gözenek sayısının artması ya da genişlemesi yeni siyah noktalara davetiye çıkarır. Bu noktada kullanılan herhangi bir tonik tercih edilebilir. Doğal gül suyu ile de tonik yapılabilir.

2- Gece Yatmadan Yüzü Yıkamak

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Siyah nokta oluşumunun en temel sebebi cildin aşırı yağlı olmasıdır. Sabah kalkıldığında özellikle ciltte bir yağlılık hissi oluşuyorsa bu en aza indirilmelidir. Gün içerisinde iki-üç yıkamanın ötesi ciltte tahrişe sebep olabilir. Bundan dolayı gece yatmadan ılık bir su ile cildin temizlenmesi, yıkanması önerilir. Böylece gece boyunca yağlanma miktarı azaltılarak siyah nokta oluşumu engellenir. Mevcut olanlarda azalacaktır.

3- Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir: Buhar Banyosu!

Uzun yıllardır burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusu için buhardan faydalanılır. Buhar, cildin yumuşak ve temiz kalmasında etkilidir. Sıcak bir su yardımı ile çok dikkatli olunarak uygulanmalıdır. İzlenmesi gereken yol ise öncelikle küçük bir tencere ya da sıcak suyu koyabileceğiniz genişlikteki bir kap miktarı kadar su elde etmektir.

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Sıcak su elde edildikten sonra uygulama esnası çok kritiktir. Öncelikle buharın cildinize özellikle burnunuza temas etmesi gerekir. Ancak yüzünüzü sıcak suya çok yaklaştırmamalısınız. Sıcak buhar cilt yanığına sebep olabilir. 2-3 karış uzaklıktan gözleriniz kapatarak buharda bekleyin. 10-15 dakika sonrasında ferahlama hissedeceksiniz. Bundan sonra bir maske uygulayabilir ya da yumuşak bir şekilde cildinizi yıkayabilirsiniz.

4- Sık Yastık Kılıfı Değişimi

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Yüzümüzün sık temas ettiği alanlarda temizliği sağlamak burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusunu engelleyecektir. Uzmanlar tarafından geniş çaplı bir araştırma yapılmasa da yastık kılıfları üzerinde ciddi bir bakteri birikimi olduğu bilinir. Sık zaman dilimi içerisinde yastık kılıfını değiştirdiğinizde cildinizi istenmeyen durumlardan böylece korumuş olursunuz.

5- Yüz Kesesi Kullanmak

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Duş esnasında kullanılacak yüz için özel olan keseler oldukça iş görecektir. Kesenin amacı ciltte bulunan ölü deriyi kaldırmaktır. Bastırmadan yumuşak hareketler ile burun üstüne siyah noktaların olduğu alana uygulanması siyah noktalara etki edecektir. Hali hazırda duşta yumuşamış olan siyah noktaların bu sayede çıktığı görülecektir. Duş sonrası tonik işlemini unutmamalısınız. Aynı zamanda bu maddeyi asla sivilce üzerine uygulamayın.

Burundaki Siyah Noktalara Kesin Çözüm: Beslenme!

Burundaki siyah noktalar Kadınlar Kulübü sitesi üzerinden sıklıkla burun üstündeki siyah noktalar nasıl temizlenir sorusuna sebep olmuştur. Siyah noktaların en çok oluşum alanı burun üstüdür. Özellikle ergenlik dönemi içerisinde sıklıkla karşılaşılan bir dert haline gelir. Ancak yaş ile bağlantılı olmayarak ileri yaşlarda da bu problemle karşılaşmak mümkündür. Siyah nokta neden olur sorusunun cevabı farklı sebepler olabilmektedir. Yanlış beslenme ise birinci sırada yer alır.

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Beslenme ise doğrudan sivilce ve siyah noktalar üzerinde etki sahibidir. Yağlı beslenmek istenmeyen bu yapıların oluşmasını tetikleyecektir. Yapılması gereken ise yağ tüketimine dikkat etmek olacaktır. Fast food gibi yiyeceklerin zararlarından söz edilmesine gerek yok. Ancak kahve tüketimi gibi farkında olunmayan durumlarda da siyah nokta sivilce oluşumu olduğunu unutmamak gerekir. Siyah noktalardan kurtulmak için beslenme dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur.

Burun Üstündeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir? Evde Siyah Nokta Sıkma Doğru mudur?

Burun üstündeki siyah nokta temizleme için en çok denenen durumlardan birisi de siyah noktaların sıkılmasıdır. Ancak burada kişiler doğru yaptığını zannederken büyük bir yanlış oluşturur. Siyah noktaların sıkılması uzman gözetiminde ciddi bir durum olmadıkça yapılmamalıdır. Sonuçları öncekinden daha kötü olacaktır.

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Siyah noktanın sıkıldığı alan içerisinde kızarıklık gibi daha kötü görünüme sebep olacak durumlar oluşur. Bunun yanı sıra çıkarılan siyah nokta bezesinin iyi temizlenmemesi durumunda yeni siyah noktalara bulaşma imkânı verilir. Kanama gibi durumlar da ortaya çıkabilecek diğer konular arasında yer alır. Kendiliğinden geçmesi muhtemel siyah noktaların kalıcı bir iz bırakmasını istemiyorsanız kesinlikle sıkmamalısınız.

burun-ustundeki-siyah-noktalar-nasil-temizlenir

Siyah noktalar kadar sivilceler de kişiler için can sıkıcı bir konu olmaktadır. Hele bir de leke kaldı mı vay halimize! Oluşan sivilce ve lekeleri için farklı ilaç ve kremler önerilmektedir. Bacoderm de bunlardan birisidir. Bacoderm Ne İşe Yarar yazımız ile fiyatı, ne işe yaradığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *