«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Çakşır Otu Nedir Faydaları Nelerdir

Çakşır Otu Nedir Faydaları Nelerdir

caksir-otu-nedir-faydalari-nelerdir

İsmi çok bilinmese de çakşır otu, doğada yetişen bir bitki olup insan sağlığına da oldukça faydaları vardır.Şifa niteliğinde olan bu bitki, daha çok kurak topraklarda yetişir ve boyu 2 ila 3 metreye kadar uzayabilir. Maydanoz ailesinin bir üyesi olan bu ot, içinde bulundurduğu bileşenler ile kas ağrıları giderir ve bağışıklık direncinin artırır.

YouTube video

Çakşır Otu Nedir

Hindistan ve İran coğrafyasında en çok yetişen Çakşır otu, ülkemizde de Doğu Anadolu’dan başlayarak Akdeniz’de kadar bütün coğrafyada yaygın şekilde bulunan bitki, özellikle Hatay topraklarında tüm Anadolu’da yetiştirilir.

Çakşır otunun yüksek oranda nişasta, reçine, alkaloit ve tanen barındırması nedeni ile kas ağrılarına mucizevi fayda sağlar.

 

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır

caksir-otu-nedir-faydalari-nelerdir

Çakşır Otu nasıl kullanılır, bu bitki kök halinde alınacağı gibi çay, macun, toz ya da yağ formunda satın alınabilir. Çakşır otu aktarlardansatın alınabilir.

Çakşır otunun çay şekilde tüketmek için toz ya da kök şekli ile satın alınır.Kaynatılan suyun içine toz ya da kökten 1 tatlı kaşığı atılır ve15 dakika kadar demleyip süzüldükten sonra içime hazır hale gelir.Bu çay günde 1 bardak içilebilir

Çakşır otu afrodizyak etkisine sahiptir ve bu afrodizyak etkisinden faydalanmak istenir ise karışım halinde satılan çakşır macunundan alınabilir ya da toz halinde alınıp2 çay kaşığı kadar bala karıştırılır. Bu karışımın ise günde 2 defakullanılması yeterli olur.

Çakşır yağı iseciltte oluşan yara, sivilce ve akne izlerinden kurtulmak için kullanılır. 1 çay kaşığı çakşır yağının yarım çay kaşığı zeytinyağı ile buluşmasının ardından istenilen bölgeye sürülür. Çakşır otu Nasıl kullanılır İbrahim Saraçoğlu sitesinden öğrenilebilir.

Çakşır otu faydaları nelerdir

İçerdiği maddeler sebebi ile hoş bir kokuya sahip olmasa da pek çok faydası vardır. Geçmişten günümüze kadar gelen Çakşır Otu bitkisel bir şifa kaynağı olarak kullanılır. Çakşır otu faydaları aşağıdaki gibi sıralanır:

https://www.youtube.com/watch?v=4VJDeIMkb2w

1. Çakşır otunun erkeklere faydaları, erkekteki sperm sayısının ve kalitesinin arttırılmasını sağlaması olur ve cinsel isteği arttırır.
3. Kas ağrılarını yok giderir
4. Kramp şeklinde oluşan sorunları önler.
5. Kemik yapısını kuvvetlendirir
6. İdrar yollarını temizler ve buna bağlı olarak   muhtemel iltihapları önler.
7. Vücudun toksinlerden arındırılmasını sağlar.
8. Vücudun bağışıklık sistemini arttırır.
9. Sinir sisteminin fonksiyonlarını daha sağlıklı  şekilde yerine getirmesine olanak sağlar.
10. Enerji sağlar ve buna bağlı olarak kişi kendini zinde hisseder
11. Hücreler daha hızlı yenilenir

caksir-otu-nedir-faydalari-nelerdir

Çakşır Otunun faydaları arasında ayrıca özellikle soğuk algınlığınıkapsayacak şekilde kış mevsiminde oluşabilecek rahatsızlıklara karşı direnci arttırır ve vücudu korur.Çakşır otu prostata iyi gelir mi diye de soranlar vardır. Çakşır otu, erkek üreme hastalıklarından olan prostata iyi geldiği gibi iktidarsızlığa da iyi gelir ayrıca çakşır otunun kadınlara faydalarıarasında yumurta kalitesizliği ve vajinusmus rahatsızlıklarına fayda sağlaması da bulunur.

Çakşır otu ve keçiboynuzu kürü ikisi de cinsel isteği arttırıcı etkiye sahiptir ayrıca çakşır otununiştah açıcı bir etkisi ile kilo almak isteyip alamayanlar kişilerin tüketmeleri için önerilir.

Çakşır Otu Çeşitleri Nelerdir

caksir-otu-nedir-faydalari-nelerdir

Çakşır otu çeşitleri ikiye ayrılır. Kerkul çeşidinde en önemli özelliği bitkinin sarı ve tohumlarının küçük olmasıdır. Diğer çeşidi olan Helizdağlı ise Kerkul çeşidine kıyas ile tohumları daha büyük olur ve bu türün yapraklarından süt akar.

 

Çakşır Otu Zararı Var Mıdır?

caksir-otu-nedir-faydalari-nelerdir

Çakşır otu doğal bir afrodizyak olduğu bilinir bu neden ile faydası kadar aşırıya kaçırılması durumunda çakşır otunun faydaları ve zararları da vardır. Her bitki insan vücuduna iyi geldiği gibi aşırıya kaçıldığında da zararları olur. Bu bitkide yeteri şekildetüketilmesi durumundacinsel isteği artırıcı etkisi bulunur. Çakşır otu kullanan erkekler de sperm sayısı hareketliliği arttığı gibi cinsel ilişkide yaşanan korku ve stres de azalır.

Çakşır otu ve kökü afrodizyak etkisine sahip olmasından dolayı normal dozdan fazla ve uzun süreli tüketilmesi halinde kişinin ruh hali olumsuz etkilenir. Bu sebep ile ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Kronik bir hastalığı olan kişiler ile hamilelik yaşayan kadınların kullanmaları doğru olmaz. Çakşır otu kullananların yorumları da bitkinin tüm faydalarını ortaya koyuyor.

Yazımızı beğendiyseniz Pushkarmool Nedir? Pushkarmool Bitkisinin Faydaları Nelerdir? konulu yazımıza da göz atarak pushkarmool bitkisi hakkında da ayrıntılı bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *