«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Çikolata kisti kısırlık tedavisi gören kadınların %17 sinde fark edilmiştir. Başarılı ameliyatlarla bu kistlerden kurtulmak olasıdır. Ancak bu ameliyat sırasında yumurtalıklarda hasar kalabileceği düşünüldüğünden ameliyat öncesinde yumurta toplama ve dondurma işlemi yapılması önerilir.  Bağırsak hastalıklarına ve idrar yolu rahatsızlıklarına bir de sancılı adetlere neden olan çikolata kisti hamile kalmayı engeller .

Çikolata Kisti Nedir ?

Çikolata Kisti nedir?

Diğer bir adı” Endometriyozis ” olan bu kistler üreme isteği olan kadınlarda olduğu takdirde büyük bir sorundur. Dünya üzerinde 300 milyon civarında kadının ortak sorunudur. Rahim içi dokusunun yumurtalıkların üzerine yerleşmesiyle ortaya çıkar. Ailesinde bu hastalıkta mustarip olanların yakalanma riski 6 kat daha fazladır. Çikolata kisti hamile kalmayı engeller .

Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Rahim içinde bulunan endometrium isimli dokunun adet döneminde dışarı atılması sırasında bağışıklığı zayıf olan kadınların karın boşluğuna da bir kısmı dökülür. Bağışıklığı güçlü olan kadınlar bunu dışarı atmayı başarsa da bazılarında karın boşluğunda, bağırsaklara ve yumurtalıklara yapışmaktadır. Burada habis bir doku olarak çikolata kisti oluşturur.

Adet Düzensizliği Nedenleri

İçlerindeki iltihaplı sıvı akışkan bir çikolataya benzediği için bu isimle de anılmaktadır. Hastalık ilerledikçe karın içi yapışıklıklar, kanamalar ve iltihabi durumlar ortaya çıkabilir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

1 – Ağrılı ve Sancılı Cinsel Birliktelik

Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Çikolata kisti olan kadınlarda iltihaptan dolayı cinsel birliktelik sırasında ağrı ve sancı çekilmektedir. Bu durum evliliklerin boşanmayla sonuçlanmasına kadar gidebilmektedir. Eğer çocuk özlemi yoksa ve çikolata kisti varsa ameliyat en kesin çözüm olabilir. Genelde cerrahi çözümü 2. Planda düşünen hekimler, kısırlıkla ilgili sorunu olmayan kadınlarda ilk etapta da düşünebilirler.

Ancak cerrahi çözüm ile bir daha olmayacağı garanti edilemez. O nedenle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gereken vitamin ve besin desteği saklanmalıdır.

2 – Adetlerinde Şiddetli Sancı Çekilmesi

Adet Düzensizliği Nedenleri

Şiddetli adet döngüleri yaşanmasına neden olan etkenlerden biri de çikolata kisti olabilmektedir. Eğer yumurtalıkların üzerine yapışmışsa çok daha sancı verici olur. Bağırsaklara yerleştiğinde kolit benzeri ağrılar hissedilmesine kabızlığa neden olabilir.

3 – Nedeni Belli Olmayan Kısırlık

Anne Bebek Resmi Nasıl Çekilir?

Nedeni belli olmayan kısırlık da endometriyozis hastalığının sonuçlarından biridir. Ülkemizde 2 buçuk milyon kadının sorunu olan çikolata kisti hamile kalmayı engeller. Hamile kalmanın önündeki en belirgin engellerden biri olarak karşımıza çıktığı için kısırlık tedavisinin de bir parçası olarak düşünülmektedir.

Çikolata Kisti Kendiliğinden Geçer Mi?

Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller Mi?
Çikolata Kisti Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Çikolata kisti kendiliğinden geçmez. Hatta ciddi hormon tedavileri gerektirmektedir. Yalnız hamile kalmak isteyen kadınlarda bu hormon tedavileri uygulanamamaktadır. O nedenle cerrahi operasyon yapılarak kistler alınmalıdır.

Eğer kistler tedavi edilecekse ve kistler yumurtalığı üzerindeyse o zaman cerrahi müdahale öncesinde yumurta dondurma işlemi yapılması akıllıca bir tedbir olacaktır.

Ramazanda Kilo Verme İçin Nasıl Beslenmek Doğrudur?

Çikolata kisti oluşumunun en baş sebeplerinden biri aşırı östrojen salınımıdır. Östrojen salınımını en aza indirmek için yaşam tarzında değişiklikler yapılmalıdır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme gerçekleştirildiğinde bağışıklık sistemi de güçlenecektir.

Endometriyozis Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

YouTube video

Çikolata kisti tedavi edilmezse patlama riski vardır. Patladığında iltihap karın boşluğuna yayılır. Bu durumda organlar da zarar görecektir. Her türlü tedavi yöntemi denendiği halde yine de tekrar ediyorsa rahimin alınması en kesin çözüm olacaktır. Bu durumda yumurtalıklar kalırsa menopoz da geciktirilmiş olur. Erken menopozdansa bu yöntem çok daha konforludur.

Çikolata kisti hamile kalmayı engeller . Bu nedenle tedavi edilmediği takdirde hamile kalmak da mümkün değildir. Hamile kalama isteyen kadınlar bu hastalığın tedavisini mutlaka yaptırmalıdır. Ancak kısırlıkla ilgili bir sorun varsa çiftlerin beraber doktora gitmeleri gereklidir. Sonuçta “Kadınların kısırı değil kusuru olur.” Bu kusur da modern tıptaki gelişmelerle düzeltilebilir. Oysa erkek kısırlığının tedavisi bazen imkânsız ama çoğu zaman oldukça zorlayıcıdır.


İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Kadınların rahim ağzı bölgesinde yer alan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda meydana gelen kanser hastalığı türüne Rahim ağzı kanseri denir.