Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Cinsiyet Ne Zaman Öğrenilir? 12. Haftanın Hamilelikte Önemi

Cinsiyet Ne Zaman Öğrenilir? 12. Haftanın Hamilelikte Önemi

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
1 0
cinsiyet-ne-zaman-ogrenilir

Gebe olduğunu öğrenen bir kadın için ilk önemli konu ‘ cinsiyet ne zaman öğrenilir?’ konusudur. Gebeliğin daha 1. ayında ultrason işlemi esnasında ilk sorulan soru ‘kız mı erkek mi?’ sorusudur. Bebek oluşumu küçük bir et parçası ile başlar. Bu et parçasına ‘embriyo’ denilir. Bu parça canlı bir parçadır ve kalbi vardır. Ancak diğer organları oluşmamıştır. Göbek bağı ile annesine bağlıdır ve annesi ile birlikte beslenir.

YouTube video

Anne gebelik süresi boyunca bebeği ile konuştuğu zaman bebek ruhen huzur bulur. Dikkatli beslenen, stresli ortamdan uzak duran ve bebeği ile tatlı tatlı sohbet eden annelerin çocukları daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmektedir. Kız veya erkek fark etmeksizin bütün bebekler için bu kural geçerlidir. Cinsiyet ne zaman öğrenilir? Cinsiyet gebelik belirtileriyle kendini gösterir ve 20. hafta itibariyle kesin öğrenilir.

Cinsiyet Ne Zaman Öğrenilir Konusuyla İlgili Sorular

Hamile olan kadın tarafından cinsiyet ne zaman belli olur Kadınlar Kulübü gibi farklı platformlar aracılığı ile ayrıntılı olarak araştırılmaktadır. Aslında bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur Kadınlar Kulübü sitesi içerisinde de tartışmalara ve ikiye bölünmeye sebep olmuştur. Çünkü bebeklerin kendisini belli etme ve kullanılan yönteme göre cinsiyet bilgisi belirlenmektedir.

1- Erkek Bebek Nasıl Belli Olur?

Gebelik döneminde kız veya erkek bebeğin farklı belirtileri vardır. Cinsiyet ne zaman öğrenilir? Bebeğin erkek olması durumunda ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir:

 • Bulantının ve kusmanın az olması belirtilerden biridir. Kız bebekte sabah bulantısı fazla olur.
 • Tuzlu/ekşi yemekler erkek, tatlı yemekler kız bebek belirtisidir.
 • Anne genellikle sola dönerek uyur. Kızlarda ise anne sağa döner.
 • Saçların gür olması ve parlak olması en belirgin özelliktir. Kızlarda ise annenin saçları donuk olur.
 • Saçın hızlı bir şekilde uzaması da belirtiler arasındadır. Kız bebek belirtisinde annenin saçı uzamaz ve zayıflar.
cinsiyet-ne-zaman-ogrenilir
Cinsiyet Ne Zaman Öğrenilir
 • Kalp atışının 140’dan aşağı ise erkek, 140 ve yukarısı ise kız belirtisidir.
 • Ayağın soğuk olması erkek belirtisidir.
 • Sağ meme büyükse erkek, sol meme büyükse kız belirtisidir.
 • İdrar renginin açık olması erkek, idrar renginin koyu olması kız belirtisidir.
 • Karın bölgesinin sivri olması erkek, karnın yuvarlak olması kız belirtisidir.

Bu belirtiler kesin cinsiyet tespiti öncesinde ortaya çıkmaktadır. Cinsiyet ne zaman öğrenilir? 3. aydan itibaren cinsiyet ortaya çıkar.

2- Erkek Bebek Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

cinsiyet-ne-zaman-ogrenilir

Bebeklerde cinsiyet 12. hafta yani gebeliğin 3. ayından sonra ortaya çıkmaya başlar. Cinsiyet ne zaman öğrenilir? Uzman kadın doğum uzmanları cinsiyeti belirleme işlemi için şu testleri uygular:

 1. Ultrason,
 2. DNA testi,
 3. CVS testi,
 4. Annenin karnından su alınarak yapılan test,
 5. Genetik tanı (tüp bebek).

Test işlemleri 13. haftadan itibaren yapılmaya başlanır. 20. haftaya kadar cinsiyet belirleme işlemi yapılabilir.

3- Kesin Cinsiyet Tahmini

Kesin bir şekilde cinsiyetin öğrenilmesi 20. hafta itibariyle gerçekleşmektedir. Bebek kordonu cinsiyet belirleme işleminde problem meydana getirebilir. Bebeğin bacaklarını kapatması veya sırtını dönmesi bazen yanlış tahmine neden olabilir. Cinsiyet ne zaman öğrenilir? Ancak kadın doğum uzmanlarının yaptıkları testler kesin cinsiyet tahmini konusunda oldukça başarılıdır.

cinsiyet-ne-zaman-ogrenilir

Ultrason testi, DNA testi ve CVS testi gibi testler sonucunda bebeğin cinsiyeti 20. hafta itibariyle kesin bir şekilde ortaya çıkar. Cinsiyet belirleme işleminin yanı sıra bebeğin sağlığı, ruh hali, psikolojik durumu, kalp atışları ve benzeri birçok konuda kadın doğum uzmanları bilgi verebilmektedir.

4- Bebek Cinsiyet Ne Zaman Öğrenilir| 3 Boyutlu Ultrasonda Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?

Bebek cinsiyet ne zaman belli olur yorumlar üzerine ortak bilgiler edinilmektedir. 3 boyutlu ultrasonda cinsiyet ne zaman belli olur konusu toplum arasında en çok bilinen konular arasında yer almaktadır. Birçok kadın malesef hamilelik konusunda geliştirilmiş birden fazla yöntemden habersizdir. DNA testi, CVS testinden önce ultrason yöntemi akıllara gelmektedir. Ayrıca bilinmelidir ki tüp bebek tedavisi bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesinde farklılık yaşatmaz. Peki bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır, bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada nasıl belli olur sorularının cevabı değişmez.

cinsiyet-ne-zaman-ogrenilir

3 boyutlu ultrason üzerinde cinsiyet belirlenme konusu uzman doktorlar tarafından genellikle 12. gebelik haftasında  netleştirilir. 12. haftada cinsiyet Kadınlar Kulübü kullanıcıları tarafından da ortak görüşler arasında yer alır. Bebek yavaş yavaş gelişimini hızlandırdığı için cinsel organı da belirginleşir. Doktor tarafından bu konuda tahminler belirtilir. Net bilgi almak isteyen kişiler ise 20.haftadan itibaren bebek için hazırlık yapabilir. Genellikle bu vakit itibari ile kesin bilgi doktorlar tarafından belirtilir.

cinsiyet-ne-zaman-ogrenilir

Cinsiyet ne zaman öğrenilir konusuna netlik kazandırmak için gebelik haftası takibi yapmak gerekir. Kişiler hamilelik haberini aldıktan itibaren doktoru tarafından hamileliğin tahmini haftası belirtilir. Kişisel olarak uygulamalar neticesi ile takip yapılabilir. Cinsiyet öğrenildikten sonra ise isim arayışı hız kazanır. Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve Anlamları 2020 yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.