«
  1. Anasayfa
  2. Dekorasyon
  3. 2021 Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

2021 Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

Çocuk odası dekorasyonu eğlenceli fakat bir o kadar da karar vermesi zor bir konudur. Çocuğunuzun hem şimdi hem de yıllarca seveceği işlevsel bir oda hazırlamak karar vermesi güç bir durum oluşturabilir. Bu sebeple farklı oda tasarımları görmek ve pratik öneriler konusunda bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştırıp, ilham verebilir.

Çocuk odası hazırlanmasında çocuğunun fikirlerine ve zevkine önem veren ebeveynler, aslında çocuklarına kendi kişilik ve hayallerini odalarına yansıtma fırsatı sağlamış olurlar. Çocuğun beğenisiyle oluşturulmuş oda dekorasyonu, çocuk için odasında geçireceği zamanı daha mutlu ve eğlenceli yapacaktır. Birey olarak kabullendiğini hisseden çocuğun artan özgüveni, okul ve sosyal hayatına pozitif yansıyacaktır. Bir şekilde el becerinizde varsa kendin yap araştırmaları ile dekorlar üretebilirsiniz!

Çocuk Odası Dekorasyonu Fikirleri

Çocuk odası dekorasyonu uygulanacak odanın büyüklüğü, eşya seçiminde çok önemlidir. Uyku, oyun ve çalışma alanın hepsini bir arada taşıyabilecek bir oda hazırlamak söz konusu olduğunda bazı eşyaları işlevsel tercih etmek gerekir. Örnek vermek gerekirse yatak alanı altını dolap çekmecesi şeklinde değerlendirmek veya ranzanın alt katını çalışma masası şeklinde tasarlamak gibi.

1- Kız Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Kız çocuk odası denilince akla ilk gelen şey çoğunlukla pembe renkle donatılmış bir odadır. Son yıllarda cinsiyete göre renk kategorisi kırılmış olsa da pembenin yeri yine de ayrıdır. Peri masallarına benzer bir oda için, yatağının etrafını kapatacak cibinlik çok hoşlarına gidecektir. Yatağını veya çadırını süslerken kullanacağınız ışıklandırma ile hayal dünyalarını canlı tutabilirsiniz.

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil
Çocuk Odası Dekorasyonu

Kız çocuk odası dekorasyonu farklı şekillerde de ortaya elbette koyulabilir. Kendileri en çok mutfak eşyaları, bebek odaları gibi farklı alanlarda vakit geçirmeyi severler. Eğer ileriye dönük bir dizayn oluşturmak istiyorsanız her alanı dolu dolu oluşturmamalısınız. Çünkü bebek ya da çocuk büyüdükçe alanda değişikliğe gidilmesi gerekecektir. Fazla eşya yüzünden bu değişikliği sağlamak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bir çocuk olduğu için buna uygun eşyalar seçmeniz gerekecektir.

İlginizi Çekebilir: Çocuk Odası Dekorasyonu ve Renklerin Kullanımı 

2- Erkek Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri Nelerdir? Erkek Bebek Odası Dizaynları

Erkek bebekler denildiğinde de akıllara ilk olarak mavi renk gelir. Mavi tonlarını elbette rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak farklı renk tonlamaları arıyorsanız bu senenin en moda renkleri arasında yer alan ve her bebek için uygun olabilecek gri tonunu seçebilirsiniz. Gri renk ile sarının uyumu ise kaçınılmaz olacaktır. Küçük dekorasyon eşyalarınızı, duvar yıldızlarını sarı renk seçerek kolay bir güzel görünüm elde edebilirsiniz.

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

Erkek çocuk odası dekorasyonu için bir takım detaylarla yaratıcı bir oda tasarlayabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği oyun karakteri veya sevdiği oyuncak tarzı bu konuda size fikir verecektir. Arabaları seven çocuklar için tasarlanmış araba modelindeki yataklardan veya gemi, uçak tarzında oluşturulmuş yataklardan tercih edebilirsiniz. Futbol, basketbol ana temalı ya da daha hayali bir nokta için korsanvari bir ortam yaratabilirsiniz.

3- İki Kardeş Odası Dekorasyonu| Kardeş Odası Dekorasyonu Önerileri Nelerdir? 

Birden fazla çocuğa sahip olan ailelerde oda sayısı yetersiz kalabilmektedir. İki kardeşin aynı odayı paylaşması gerektiği durumlarda her iki çocuğu mutlu etmek ve kullanışlı bir dekorasyon zor olabilmektedir. Böyle bir durumda dolap yerine duvara monte edilmiş raflar tercih edilebilir. Tekli yatak yerine, ranza tercihi odanın kısıtlı alanını etkili kullanmayı sağlayacaktır.

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

İki kardeş için çocuk odası dekorasyonu yaparken kişilerin tercih edebileceği yeni nesil farklılıklar vardır. Son dönemlerde ranza yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Özellikle üç kardeş odası tasarlarken dikkate alınabilecek yöntemlerden birisidir. Klasik ranzadan ziyade odada özellikle kiriş boşluğu varsa yüksek girişli yataklar duvar kısımlarına monte edilebilir. Yatağa çıkarken kulanılacak basamak alanlarına çekmece, dolap tasarlanabilir.

4- Bebek Odası Nasıl Dizayn Edilmeli? Bebek Odası Yaratıcı Fikirler

Çocuk odaları kadar bebek odalarında farklı dizaynlar oluşturulabilir. Ebevenyler tarafından en çok zorlanan nokta ise küçük bebek odası dekorasyon fikirleri kapsamında oluşmaktadır. Öncelikle geniş ya da orta düzeyde bir oda yapısına sahip olan kişilerin yapabileceğinin sınırı olmayacaktır. Dizayn sırasında uyuma noktası, yatak çevresinde çok hareketlilik olmamasıdır. Bebek bu sayede kolayca uyuyacaktır.

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

Diğer kısımda ise çocuk odası dekorasyonu gibi odayı üç ya da dört parçaya bölebilirsiniz. Bir kısım oyun alanı bir kısım bakım için ayrılabilir. Bebeğin eşyalarının olabileceği, bezlenme gibi kısımların sağlanacağı nokta oluşturulabilir. Bir kısım ise uyuma noktası olabilir. Yapabilirseniz ileriki aylarda da kullanabileceği tavandan bir kişilik salıncak oluşturulabilir.

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

Küçük bebek odaları için ise yapılması gereken temel amaç tabiki az eşya ile kullanışlılık kazanmaktır. Az eşya kullanırken geniş bir ortam imajı yarıtılmalıdır. Aynı zamanda kullanılacak perde ve duvar renkleri doğru seçilmelidir. Mutlaka açık renkler tercih edilmelidir. Aynı zamanda oda içerisinde ayna sayısını arttırarak büyük bir görünüm imajı elde edilebilir. Son olarak yatak altları, dolap araları gibi alanları kullanışlı hale getirmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Bebek Odası Dekorasyonu İçin İlginç Fikirler

Çocuk Odası Dekorasyonu Pratik Öneriler

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

Çocuk odası dekorasyonu için madde madde pratik bilgilere sahip olmak size yardımcı olacaktır. Bu konuda yararlanabileceğiniz bilgiler arasında:

  • Çocuğunuzun yaşı küçük ise İskandinav tarzı sade renkleri barındıran bir oda tercih edebilirsiniz. Daha az eşya ile şık bir görüntü oluşturan bu tarz size, çocuğunuz büyüdükçe isteğine göre dekore edebileceğiniz kolaylığı sağlayacaktır.
  • Canlı renkler enerjiyi yoğun tutar sade renkler rahatlığı ve dinlenmeye öncelik verir. Oyun alanı için geniş alanı olan odalarda canlı renkler, zıt renklerin gücünü kullanmayı düşünebilirsiniz.
  • Çocuk odası dekorasyon çocukların hayal gücüne ebeveyn ’in zevki de eklenirse son derece keyifli bir sonuç ortaya çıkar. İşbirliği yaparak birlikte dekore ettiğiniz oda hem güzel anılar bırakacak hem de ortaya çıkan sonucu daha değerli ve unutulmaz kılacaktır.

Genç Odası Dekorasyon Fikirleri| Küçük Genç Odaları için Çözümler Nelerdir?

Çocuk odası dekorasyonu konusunda yapılan araştırmalar arasında genç odası dekorasyon fikirleri de bulunmaktadır. Çocukların kısa sürede büyümesi zaman içerisinde bu tarz değişiklikleri zorunlu kılmaktadır. Genç odası dekorasyonu daha çok ebeveynlerin geri planda durmasıyla elde edilir. Çünkü kendileri karar verebilecek bir yaşa gelmiştir. Kendileri oda görüntülerini salaş ve dağınık olarak kullanmaktadır.

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

Küçük alanlarda yapılması gereken katlanabilir masa, katlanabilir yataklardan yana kullanılabilir. Çalışma masası olmadan olmayacaktır. Kitaplık için ise eğer az ise yüksekte birkaç raf ile elde dilebilir. Keza giysi dolabını duvara sıfır olarak yapıştırmadan gizli küçük bir alan bırakarak elde edebilirsiniz. Açık renklerden yana tercihinizi kullanacağınız gibi mutlaka beyaz ve çok ışıklı bir alan tercih etmeniz gerekir.

cocuk-odasi-dekorasyonu-nasil

Herhangi bir alanda dekorasyon oluşturmak için dikkat edilecek en temel unsur duvar renkleri ve parke modelleri olacaktır. Alanın büyük, küçük olmasını etkilemesinin yanı sıra tüm bir görüntü elde edebilmek için seçilmektedir. Peki çocuk odası duvar renkleri nasıl olmalıdır? Çocuk Odası Duvar Boyası Ne Renk Olmalı| Çocuk Odası Renkleri yazımızdan bilgi alabilirsiniz!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *