«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Corona Virüsü Yüzünden Okullar Tatil Edilecek Mi?

Corona Virüsü Yüzünden Okullar Tatil Edilecek Mi?

Geçtiğimiz yılın son aylarında Çin in Vuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsü hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Alınan tüm tedbirlere rağmen yayılmaya devam eden virüs yüzünden milyonlarca insan oldukça tedirgin. Zira geçtiğimiz günlerde yaşanan artış yüzünden İtalya’nın tamamında karantina ilan edildi.

Corona virüsü

Geçtiğimiz saatler içerisinde yapılan açıklamada Sağlık Bakanının ilerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanı ile okulların tatil edilip edilmeyeceğini görüşeceği söylenti. Bilim heyetinin raporuna göre görüşmenin seyri ortaya çıkacak. Bilim heyetinin corona virüsü ile ilgili vereceği karar ile okullar tatil edilebilir.  Alınan sık önlemler sayesinde virüsün ülkemizde görülmesi şu ana kadar engellendi.

Dünyada Alınan Önlemler Neler?

Corona virüsü bir diğer adı ile Covid-19 salgın tüm önlemlere rağmen hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Başta İran ve İtalya olmak üzere binlerce kişiye bulaşan virüsü yüzünden birçok ülke önlemlerini arttırmaya başladı. İtalya’nın tamamı karantina altına alınırken, maçlar ise Nisan ayının ilk haftasına kadar seyircisiz oynanacak. Ayrıca ulaşımda ciddi sıkıntıların yaşandığı söyleniyor.

Dünyada Alınan Önlemler Neler?

Fransa da hızla yayılmaya devam virüs yüzünden birçok konferans ve konserler iptal edildi. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla Fransa ligindeki tüm karşılaşmalar Nisan ayının ortasına kadar seyircisiz oynanacak.

İlginizi Çekebilir: Corona Virüsü Sebebi Bulundu! Pangolin Hayvanı !

Diğer ülkelerde ise durumlar pek de farklı değil. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke, tüm  aktivitelerini iptal etti. Bazı ülkeler ise ikinci bir emre kadar okullar tamamen kapatıldı. Peki grip ile aynı belirtileri gösteren corona virüsü belirtileri nelerdir? Oldukça merak edilen bu sorunun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Corona Virüsünün Belirtileri

Corona Virüsünün Belirtileri

Çinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan Covid-19 salgını, kısa süre içerisinde yüzbinlerce kişiye ulaştı. Söz konusu salgın yüzünden birçok ülke önlemlerini artırır iken, virüs hızla yayılmaya devam ediyor.  Hastalığın belirtileri ise tipik grip ile aynı. İşte Corona belirtileri.

 • En sık görülen belirtilerin başında 38 dereden yüksek ve ısrarla düşmeyen ateş
 • Sık sık boğmaca tarzı öksürük
 • Ani başlayan ve hızla ilerleyen kilo kaybı, halsizlik, bitkinlik
 • Hastalığın ilerleyen dönemlerinde gelişen denge sorunları ve ani gelişen bayılmalar
 • Virüsün çıkışından sonra ortaya çıkan şiddetli burun akıntıları
 • Ani gelişen ve hastalığın ilerlemesiyle ortaya çıkan nefes darlığı

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Kısa süre içerisinde yayılan ve binlerce kişiye bulaşan virüs yüzünden milyonlarca insan tedirgin durumda. Solunum yollarını etkileyen virüs yüzünden özellikle yaşlı bireyler ciddi tehdit altında. Peki Coronadan korunma yolları neler? Üst solunum yollarını etkileyen ve birçok kişinin merak ettiği bu soruyu gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

 • Dünya sağlık örgütü önerisi ile 3M ismi verilen maskeleri tolum içerisinde takmak son derece önemli.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici besinleri almak ve tüketmek.
 • Her türlü aktivitelerden sonra ellerimizi bol sabun su ile en az 45 saniye boyunca yıkamak.
 • Grip benzeri rahatsızlığı bulunan veya şüpheli görünen bireylerden uzak durmak alınabilecek önlemlerin başında geliyor.
 • Yakın temas ciddi tehlikeli. İnsandan insana bulaşabilen bu salgın yüzünden, kişilerle yakın temastan kaçınmak son derece önemli.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *