Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Corona Virüsü Yüzünden Pandemi İlan Edildi

Corona Virüsü Yüzünden Pandemi İlan Edildi

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
6 0

2019 Yılının sonlarına doğru Çinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsü, bir diğer adı ile Covid-19 salgını insandan insana bulaşmaya devam ediyor. Hastalığın çıktığı ilk dönemlerde hayvandan insana bulaşan hastalık, ilerleyen zamanlarda insandan insana bulaşmaya başladı. Virüsün hızla yayılmasıyla birlikte alınan karantina uygulaması da ne yazık ki salgının önüne geçemedi.

Corona Virüsü Nedir

Asya ve Amerika kıtasından sonra Avrupa ülkelerine de sıçrayan salgın, kısa süre içerisinde başta İtalya olmak üzere İran da etkili olmaya başladı. Ülkemizde alınan önlemler sayesinde 11 Mart gecesine kadar herhangi bir vaka görülmediği açıklandı. Fakat o gece yapılan açıklama ile Avrupa dan gelen bir vatandaşımızda virüs tespit edildi. Virüsün tespit edilmesiyle birlikte hem o birey hem de yakınları karantina altına alındı.

Ülkemizde görülen vakadan sonra, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birçok çeşitli kuruluş önlemlerini arttırmaya başladı. Alınan önlemlere ek olarak okullar tatil edildi, birçok toplu alanlar ilaçlanmaya başladı.

Corona Virüsü

Geçtiğimiz günlerde dünya sağlık örgütü yaptığı açıklama ile dikkatleri üzerine. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre Corona virüsü sebebiyle pandemi ilan edildi.

Peki pandemi nedir? Hangi amaçla ilan edilir? Milyonlarca kişinin merak ettiği bu soruları gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Pandemi Nedir?

Pandemi Nedir?
Pandemi Nedir?

Dünya sağlık örgütü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Corona virüsünü pandemi ilan etti. Peki pandemi nedir? Dünya çapında görülen ve milyonlarca kişiyi etkileyen salgınlara pandemi denilmektedir.

En son 2009 yılında ortaya çıkan domuz gribi salgını ile ilan edilen bu terim, o dönem oldukça eleştirilmişti. Zira salgının öldürücü çıkmaması sebebiyle yaşanan panik durumu ilaç şirketlerine yaramıştı.

Daha Önce Pandemi İlanı Yapıldı mı?

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Geçtiğimiz günlerde ilan edilen pandemi yüzünden tedirginlik epey arttı. Dünya sağlık örgütü, tarihi boyunca farklı zamanlarda pandemi ilan etti.

En son 2009 yılı içerisinde ortaya çıkan ve yüzbinlerce kişiyi etkileyen virüs yüzünden ilan edilmişti. Dünya Sağlık Örgütünün aldığı bu karar o dönem oldukça eleştirilmişti. Zira salgının ölümcül çıkmaması ilaç şirketlerine yaramıştı. Hal böyle olunca Pandemi ilanı ilerleyen dönemlerde geri çekildi.

1968 yılında ortaya çıkan ve milyonları öldüren grip salgını yüzünden o dönem Pandemi ilan edilmişti. H3N2 ismi verilen virüs, kısa süre içerisinde dünyanın tamamına yayılmış ve milyonlarca kişi etkilemişti.

1956 Yılında ortaya çıkan Asya gribi, kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye yayıldı. 2 Yıl boyunca hız kesmeden devam eden salgın yüzünden 2 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. Hastalığın tam olarak nereden çıktığı bilinmese de Asya kıtasını en çok etkileyen salgın olarak kayıtlara geçti.

1918 Yılında H1N1 sınıfına giren İspanyol gribi, yaz aylarında çıkmasıyla dikkat çekiyor. Dünya tarihinin gördüğü en büyük salgınlardan biri olan İspanyol gribi kısa süre içerisinde yarım milyar insana bulaştı. Ölü sayısı net olarak bilinmeyen salgın yüzünden ortalama 50 milyondan fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Eski çağlara damga vuran salgınlardan biri de kara vebadır. Kara Veba olarak adlandırılan salgın 1346 yılında ortaya çıkmıştır. Milyonlarca kişiyi öldüren salgın yüzünden Avrupa nüfusunun yarısı o dönem yok olmuştu.

541 Yılında Justininan Vebası olarak bilinen ve Bizans İmparatorluğunu etkisi altına alan salgın yüzünden 25 milyon kişi hayatını kaybetti. Kısa süre içerisinde yayılan salgın sebebiyle İmparatorluğun yarısı yok olmuştu.

1852 Yılında ortaya çıkan 3.Kolera Salgını 8 yıl boyunca dünyayı etkiledi. 8 Yıl boyunca süren salgın yüzünden ortalama 1 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. Dünyayı kasıp kavuran ve milyonlarca kişinin yaşamına neden salgınlar yüzünden, günümüzde birçok önlem alınmakta.

Geçtiğimiz ortaya çıkan Corona virüsü ise alınan tüm önlemlere rağmen, hız kesmeden ülkeler arasında yayılmaya devam ediyor. Söz konusu salgının ne zaman biteceği ise oldukça merak konusu.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada salgının Haziran ayında son bulacağı açıklanmıştı. Fakat İspanyol gribi baz alındığında birçok kişinin aklında ya salgın devam ederse düşüncesi hakim.

Zira her ne kadar sıcak havalara karşı virüs etkisiz olsa da İran’ın Kum şehrinde ortaya çıkan ve oldukça sıcak bir ortamda yayılan virüs endişeleri arttırmaya devam ediyor. Aşı çalışmalarının devam ettiği günümüzde salgının seyri oldukça merak ediliyor.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.