«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Son Dakika Tayland’da Coronavirüs Tedavisi Bulundu

Son Dakika Tayland’da Coronavirüs Tedavisi Bulundu

Reuters haber ajansından alınan bilgiye göre Tayland’da Koronavirüs tedavisi üzerine çalışan doktorlar, uyguladıkları en son ilaç tedavisi ile hastalarda iyileşme belirtileri olduğunu bildirdiler.

Uygulanan tedavi Bangkok’ta yer alan Rajavithi hastanesinde Akciğer hastalıkları uzmanı Dr. Kriangska Atipornwanich tarafından basına açıklandı. Bahse konu tedavide grip virüsü ve HIV virüsü tedavisinde kullanılan iki ilaç birlikte kullanıldı.

Bu kombinasyonun kullanıldığı hastalarda, iyileşme belirtileri gözlendi. Daha da önemlisi tedavi uygulandıktan sonra 48 saat beklendi ve hastalardan alınan kan örnekleri laboratuvarda analize alındı. İlaç uygulamasını takip eden 48 saatin sonunda elde edilen laboratuvar bulgularına göre ‘’+’’ pozitif olan Koronavirüs sonuçları ‘’-‘’ negatife döndü. Yani hastalık etkeninin kandan temizlendiği görüldü.

10 Gün Coronavirüs Tedavisi Sonrası İyileşti

Tedaviye alınan hastalardan bir kişinin de Çin’in Wuhan şehrinden gelen 70 yaşındaki bir kadın olduğu bildirildi. Hasta kadın 10 gün hastane tedavisi aldı. İlaç kombinasyonunun uygulanmasından 48 saat sonra da laboratuvar testleri negatif sonuç verdi.

İlaç Dozunda Artış Yapıldı

coronavirüs tedavisi

Aynı ilaç kombinasyonu yani grip virüsü ve HIV virüsünün birlikte kullanıldığı ilaç karışımı Çin’ de de denenmişti. Ancak Tayland’da bu kadar etkili sonuç alınmasında ilaçlardan birisinin dozunda artış yapıldığını, sonucun da buna bağlı olarak başarılı olduğu söyleniyor. Doz artışının grip virüsü için kullanılan ilaç üzerinde yapıldığı söyleniyor.

Bu bulgular sevindirici olmasına karşın Tayland’lı doktorlar tedavinin açıklanması konusunda oldukça tedbirli davranıyorlar ve tedavinin kesin olarak bulunduğunu söylemek için erken olduğunu açıklıyorlar.

Coronavirüs Tedavisi Herkese Uygulanabilir

Hastaların durumunun iyi olmasına rağmen Tayland’lı doktorlar, uygulanan Coronavirüs tedavisinin, herkese uygulanabilecek standart etkili bir tedavi olduğunun Tıp Dünyasına ilan edilmesi için konu üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Bu düşünceden hareketle Tayland’lı doktorlar bu konuda dikkatli ilerlemeyi tercih ettiklerini ve buldukları tedaviyi şimdilik sadece ağır vakalarda uygulayacaklarını bildirdiler.

Bu olaylar 19 kişinin Tayland’da Coronavirüs enfeksiyonu nedeni ile hastaneye başvurmasından sonra başladı. 19 Hastanın 8’i iyileşerek evlerine yollandı. 11 Hasta ise halen hastanede kalıyor.

İlginizi Çekebilir: Rota Virüsü Nedir? 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *