«
  1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Diyet
  3. D Vitamini Eksikliğine İyi Gelecek Besinler Hangileridir?

D Vitamini Eksikliğine İyi Gelecek Besinler Hangileridir?

Son günlerin en çok tercih edilen D vitamini diyeti ile hızlı ve sağlıklı kilo vermeye hazır mısınız? Özellikle son zamanlarda D vitamini eksikliği konusunu fazlasıyla duymaya başladık. D vitamini vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri ve eksikliği vücutta çeşitli eksikliklere yol açabiliyor. Peki, d vitamini nelerde bulunur ? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini diyeti nedir ? Nasıl Uygulanır?
D vitamini diyeti nedir ? Nasıl Uygulanır?

Normal şartlar altında doğal yolla almamız gereken bu vitamini eksikliği durumunda takviye ilaç kullanarak da alabiliyoruz. D vitamini eksikliği bağışıklık sistemin zayıflatıyor, kanser riskini arttırıyor, saçların zayıf ve cılız olmasına neden oluyor hatta osteomalaziye dahi yol açabiliyor. Eğer kendinizde halsizlik hissettiğiniz an doktora başvurduysanız doktorunuz gerekli testleri yaptıktan sonra yüksek ihtimalle D vitamini eksikliği çektiğinizi söyleyebilir. D vitamini büyük bir kısmı güneşten alınan bir vitamin olduğu için yapılan araştırmalar özellikle Türk toplumunun bu vitaminin eksikliğini fazlasıyla çektiğini gösteriyor.

D vitamini diyeti

Güneş altında fazla zaman geçirmiyorsanız ve günün doğru saatlerinde teniniz direk olarak güneşe maruz kalmıyorsa d vitamini eksikliği çekmeniz normaldir. Peki D vitamini eksikliği yaşamanız durumunda ne yapacağınızı biliyor musunuz? Bu pek yararlı vitaminin vücudunuz da eksik olduğunu düşünüyor iseniz, D vitamini diyeti yapabilirsiniz! Doğru yiyecekler tüketerek yapacağınız bu vitamin diyeti ile ruh halinizi dahi daha iyi bir hale getirebilir, kimi sağlık sorunlarınızı bu yolla çözebilirsiniz. Peki D vitamini diyeti hangi yiyecekler ile yapılır? İşte içerisinde bol miktarda d vitamini bulunan ve ihtiyacınızı karşılayacak yiyecekler!

1 – Yüksek Oranda Yağ İçeren Balıklar D Vitamini Eksikliği İçin En İyi Çözümdür

D vitamini diyeti

D vitamini güneşten alınan bir vitamin olmasına rağmen kimi yiyecekler de bulunur. D vitamini kaynağı besinlerden ilki yüksek oranda yağ içeren balıklardır. Örneğin somon balığı yüksek oranda yararlı yağ içerir ve içerisinde D vitamini bulundurur. Eğer D vitamini eksikliği çekiyor iseniz, D vitamini diyeti listenize yağlı balıkları eklemeyi unutmayın!

2 – D Vitamini Eksikliği Düşmanı Mantarlar

d vitamini diyeti ile nasıl kilo verilir

Mantarlar da D vitamini bulunur ancak her mantarda değil. Mantarların çoğu karanlıkta yetiştiğinden güneş ışınlarından faydalanamazlar. Bazı mantarlar ise güneş ışığına maruz bırakılarak yetiştirilir. D vitamini diyeti için bu mantarları yemeniz önerilir.

3 – D Vitamini Deposu Süt

Arı Sütünün Faydaları?

Hazır sütler bile günümüzde D vitamini içeriyor. Satın aldığınız kutu sütlerin etiketini kontrol ettiğiniz de D vitaminini görürsünüz. Yine de her gün içeceğiniz 1-2 bardak sütten yeterli vitamini alacağınızı düşünmeyin. D vitamini diyeti yaparken bunu sadece sütle yaparsanız, gereken vitamini almazsınız. Destekleyici diğer yiyecekleri de hafta da en az 2-3 defa tüketmeniz gerekir. Süt, güzel bir d vitamini destekleyicisidir.

4 – Enerji Verici Portakal Suyu

d vitamini diyeti ile nasıl kilo verilir

Kendi ellerinizle taze taze sıktığınız portakal suyundan  D değil C vitamini alırsınız. Eğer portakal suyunu severek tüketiyorsanız takviye ürünleri satan mağazalardan ya da eczanelerden içerisine D vitamini eklenmiş portakal suyu alabilirsiniz. Siz keyifle içeceğinizi tüketirken vücudunuz da vitamine doymuş olur.

5 – D Vitamini Takviyeleri

d vitamini diyeti ile nasıl kilo verilir

D vitamini diyeti yaparken takviye edici ilaçlar veya gıdalardan faydalanabilirsiniz. Tabii bunun için öncelikli olarak doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz gerekli görürse size d vitamini damlası da verebilir. D  vitamini damlası bu vitaminin eksikliği görülen kişilerin bir çoğuna doktorlar tarafından verilir.

6 – Yumurtanın Sarısı ile D Vitamini Eksikliğinden Korunun

d vitamini diyeti ile nasıl kilo verilir

Yumurta sarısı, D vitamini eksikliği sıkıntısı yaşayan kişiler için destekleyici bir yiyecektir. Almanız gereken tüm D vitaminini yumurtadan alamazsınız ancak yine de vitamin eksikliğinin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Yumurta zaten oldukça yararlı bir besin olduğundan D vitamini diyeti yapmak isteyen kişiler için de tercih edilebilir bir yiyecektir.

7 – Karaciğer (Sığır)

Şap Hastalığı Nedir? Denizli’deki Şap Karantinası ile Yeni Bir Salgın mı Geliyor?

Karaciğer der demez sakatat sevmeyen kişilerin burun kıvırdığını biliyoruz ancak özellikle Sığır karaciğeri D vitamini almak açısından oldukça yararlıdır. Her hafta olmasa bile ayda 1-2 kez tüketeceğiniz sığır ciğeri, D vitamininizin artmasında yardımcı olacaktır. Bununla beraber doktorunuzun verdiği d vitamini damla ilacını ya da takviye edici besinini de kullanabilirsiniz.

8 – Ultraviyole İçeren Lambalar ile Ampuller

d vitamini diyeti ile nasıl kilo verilir

Çok yoğun bir D vitamini eksikliği yaşıyor iseniz ve doktorunuz artık size d vitamini damla ilacının da yeterli geldiğini görmüyorsa, bu durum yaşam kalitenizi düşürüp sağlığınızı ciddi yönde etkilemeye başladıysa ultraviyole tedavisi almanız olasıdır. Böyle durumlarda D vitamini diyeti işe yaramaz  ve tedavi olmanız gerekir.

d vitamini diyeti ile nasıl kilo verilir

Tüm bunların dışında D vitamini eksikliği fazla kilo almanıza ya da kilo verememenize sebep olur. Bzen çevrenizde az yemesine rağmen kilolu olan ve bu kiloları veremeyen insanlar görürsünüz. Doktorlar bu tarz insanlara eğer başka sağlık sorunu yoksa D vitamini damla desteğini uygun görür. Eğer siz de kendiniz de depresif haller, kemik ağrıları, saç dökülmeleri, halsizlik, kilo veremem durumu vb. durumlar görüyorsanız en kısa zamanda ilgili bölümün doktoruna başvurup kan değerlerinizden D vitamini değerinize baktırabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Bebeklerde D Vitamini Eksikliği ve Önemi

  2. Pingback: B6 Vitamini Nedir? B6 Vitamini Faydaları Nelerdir?

  3. Pingback: Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir