Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. D Vitamini Nelerde Var: Kolay Temin Edebileceğiniz 4 Ürün!

D Vitamini Nelerde Var: Kolay Temin Edebileceğiniz 4 Ürün!

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
1 0
d-vitamini-nelerde-var

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, D vitamini nelerde var? D vitamini, hayatı idame ettirmek için alınması gereken temel takviyeler arasında yer alıyor. Her ne kadar hastanelerde ortaya çıkan vitamin eksikliklerinde haplarla, iğnelerle vitamin eksikliği giderilmeye çalışsılsa da doğal yollarla eksikliği gidermek daha önemlidir. Vitamin eksikliği alanında en çok karşılaşılan D vitamini eksikliği de doğal yollardan giderilebilmektedir. Gelin birlikte D vitamini nelerde var ne işe yarar konusunu birlikte inceleyelim.

YouTube video

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği belirtileri diğer vitamin eksiklikleri ile genelde ortak olabilmektedir. Fakat bir konuda uyarıda bulunmak gerekiyor. Kimi zaman bu vitaminin eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkan semptomları fark etmeyebilirsiniz. Bu yüzden belirli periyotlarla vitamin değerlerinizi ölçtürmeniz daha doğru olacaktır. Özellikle belirtilerine sahipseniz gerek doktor takviyesi gerekse doğal yollardan vitamin değerlerini yükseltmeye çalışmalısınız. D vitamini eksikliği belirtileri arasında:

 • Aşırı yorgunluk,
 • Saçlarda güçsüzlük ve dökülme,
 • Hareket etmede kısıtlılık,
 • Enfeksiyon oranında artış,
 • Eklem ve parmaklarda ağrı,
 • Depresyon,
 • Uykusuzluk,
 • Baş ağrısı bulunmaktadır.

Belirtilerden birkaçına sahipseniz, D vitamini nelerde var sorusuna cevap alarak doğal ve ilaçlarla eksikliği gidermeye çalışmalısınız.

D Vitamini Nelerde Var? D Vitamini Eksikliği Ne Yemeli?

D vitamini nelerde var kısaca değinmek oldukça zordur. Çünkü meyvelerde, kuruyemişlerde bulunmaktadır. Listenin çok uzun olması bu yüzden mümkündür. Yine de kolay elde edilebilen besinler sayesinde eksikliği giderebilmeniz mümkündür. Yine de doktor gözetiminde tedavi esnasında takviye ilaçlarla eksikliği kontrol altına almanız daha mümkün olabilmektedir.

1- D Vitamini Hangi Meyvelerde Var?

d-vitamini-nelerde-var
D Vitamini Nelerde Var?

Meyvelerin çoğunda birçok vitamine denk gelmek mümkündür. Ancak vitamin oranlarında değişikliğe bağlı olarak baskın buldukları vitaminlere sahiptir. Bu yüzden çoğu meyveden vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fakat özellikle D vitamini nelerde var diye merak ediyorsanız:

 • Elma,
 • Üzüm,
 • Karpuz,
 • Muz bu meyvelerde mevcuttur.

2- D Vitamini İçeren Kuruyemişler

D vitamini alabileceğiniz kuruyemişlerin listesi oldukça kısıtlıdır. Kuruyemişlerde belirli oranlarda vitamin değerleri bulunur. Ancak vitamin takviyesi olması amacıyla genelde tüketilmez. Bunun yerine diğer meyve ve sebzelerin tüketilmesi daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Yine de kuruyemişlerde D vitamini nelerde var diye soracak olursanız:

 • Kaju ve
 • Fındık örneklerini size belirtmemiz mümkün olacaktır.

Kuruyemiş skalasında çok kısıtlı olması daha çok farklı yöntemlerle D vitamini eksikliğini gidermeye çalışmaya sebep olur.

3- Hangi Sebzelerde D Vitamini Var? D Vitamini Nelerde Var?

d-vitamini-nelerde-var

Sebzelerden eksik vitamin miktarını alabilmek kuruyemişlere nazaran daha kolay olmaktadır. Sebzelerde yer alan vitamin değerleri daha fazladır. Aynı zamanda çeşidine bağlı olarak bu vitaminlere denk gelmek de mümkündür. Tüm bunların yanı sıra aynı zamanda sebzelerin tüketimi daha sağlıklı bir beslenmeye sebep olur. Sebzelerden:

 • Havuç,
 • Brokoli,
 • Mantar içinde D vitamini bulunmaktadır.

4- D Vitamini İlacı

D vitamini eksikliği esnasında en sık kullanılan yöntem şüphesiz D vitamini ilaçları olmaktadır. İlaçlarla vitamin eksikliğini gidermek günümüzde en kolay yöntemdir. Kolay olmasının yanı sıra kısa sürede sonuç almanıza da sebep olur. Pandemi sebebiyle insanların sık sık evde durması D vitamini eksikliğine neden olmuştur. Güneşle doğrudan temasa geçilmemesi belirtilen semptom şikayetleri ile doktorlara olan şikayetleri arttırmıştır. D vitamini ilacı genellikle damla şeklinde verilerek günde 3-4 damla tüketimi önerilmektedir.

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir? D3 Vitamini Nelerde Var?

Belirtilen sebze ve meyvelerin dışında D vitamini nelerde var sorusuna yanıt olarak güneşi vermek mümkündür. Doğal ve en kolay yoldan D vitamini eksikliğini güneşte durarak giderebilirsiniz. Fakat güneş ışınlarına yaz ve kış fark etmeksizin dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü fazla güneş ışını cildinize zarar verebilmektedir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kreminizi sürmelisiniz. Bunun yanı sıra kışın daha az güneş ışını alındığından bu dönemlerde farklı yöntemlerle eksikliği gidermek gerekir. Çünkü en fazla D vitamini eksikliği kışın ortaya çıkar.

D Vitamini Nelerde Var Ne İşe Yarar?

D vitamini nelerde var sorusuna yanıt olarak farklı cevaplar bulunmaktadır. Yazının ilk kısmında buna sizin için değindik. Ancak bunun dışında D vitamininin ne işe yaradığını belirtmek de gerekir. D vitamini eksikliğinde ortaya çıkan semptomlar aslında vitaminin aktif olarak ne işe yaracağı konusunda kopya vermektedir. Bununla birlikte D vitamini özellikle kemik sağlığı için değerlidir. Kemiklerinizin güçlü, kolay iyileşmesi ve hareket kabiliyetinin artması adına bu vitaminin alınması gerekir.

d-vitamini-nelerde-var

Vitamin eksikliği belirtileri genelde yetişkinlerde ve çocuklarda görülmesi beklenen bir unsurdur. Ancak incelendiğinde D vitamini eksikliği bebeklerde dahi görülmektedir. Bu yüzden anne ve babaların bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Bebeklerde D Vitamini Eksikliği ve Önemi başlıklı yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.