«
  1. Anasayfa
  2. Dekorasyon
  3. Dekorasyonda Aydınlatmanın Yeri ve Aydınlatma Önerileri

Dekorasyonda Aydınlatmanın Yeri ve Aydınlatma Önerileri

Dekorasyonda mobilya ve eşya tercihinden, kullanılacak malzemenin kalitesine ve rengine kadar bir çok unsurun önemi büyük. Bütün bunlardan sonra ise yaşam alanlarımızdaki dekorasyonun bir tamamlayıcısı olarak aydınlatma konusu da üzerinde durulması gereken bir konudur.

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi Nedir?

Aydınlatma ile yaşam alanlarımızı en başta daha ışıklı ve ferah hale getirmiş oluruz. Bunun yanı sıra aydınlatma ile yaşam alanı içerisinde yer alan mobilya, mefruşat ve diğer tüm eşyaları daha aydınlık ve şık durur. İyi bir aydınlatma ile perdeleriniz, duvar kağıtlarınız ve diğer tüm eşyalarınız daha gösterişli görünür. Ancak aydınlatmanın yetersizliği yada uygun bir aydınlama seçiminin yapılmaması durumunda her görme açısından sıkıntı çekersiniz hem de eviniz kasvetli, huzursuz bir havaya bürünür.

Dekorasyonda Aydınlatmada Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşam alanlarınız için uygun aydınlatma seçeneklerini düşünmeli ve aydınlatma gereçlerini yaşam alanınız içerisinde planlı bir şekilde yerleştirmelisiniz. Aydınlatma ile uygun ışık ve aydınlık açısı önemli olduğu gibi, aydınlatma araçlarının yaşam alanı içerisindeki estetik duruşu da son derce önemlidir. Yaşam alanınızdaki ihtiyacınıza göre aydınlatma ışığının kuvvetini, miktarını, uygun açı pozisyonunu iyi ayarlamak gerekir. Sözün kısası dekorasyonda aydınlatma yaşam alanınızda sizin amacınıza uygun bir şekilde yapılmış olmalı.

Dekorasyonda 3 Çeşit aydınlatma olduğundan söz edilebilir. Bu aydınlatma çeşitleri ;

1-Genel Ortam Aydınlatması: Bu tür aydınlatma olmazsa olmaz aydınlatma şeklidir. Yani yaşam alanlarınız içerisinde zorunlu olması gereken aydınlatmalardır. Klasik ampuller, floresanlar, avizeler, spot lambalar, sarkıtlar, armatürler bu kategoriye giren aydınlatma araçlarıdır.

2-Görev (Kısmi) Aydınlatma: Bu tür aydınlatma kısmi bir aydınlatma şeklidir. Genel ortam aydınlatmasından sonra kısmi aydınlatmaya ihtiyaç duyulan alanlar mutlaka olacaktır. Mesela okuma lambaları, masa lambaları, abajurlar, lambaderler bu kategoride yer alan bazı aydınlatma araçlarıdır.

3-Vurgulayan Dekoratif Amaçlı Aydınlatma: Bu tip aydınlatma dekorasyonda aydınlatma seçeneğinin son halidir ve bir o kadar da üzerinde hassasiyetli durulması gereken bir türdür. Vurgulayan dekoratif amaçlı aydınlatma ile yaşam alanlarınızda yer alan tablo, obje , aksesuar veya bir köşe gibi alanları aydınlatma ile vurgulayıp ön plana çıkarmış olursunuz. Gömme spotlar, raylı spotlar, duvar aplikleri, çerçeve lambaları, dolap içi aydınlatmalar, duvar aplikleri ve mumları bu kategoride yer alan aydınlatma araçları olarak sayabiliriz.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *