«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Depresyon nedir konusu birçok kişinin sorguladığı ve temelde bu duruma sebep olan etkenlerin neler olduğu araştırılır. Peki depresyon türleri nelerdir ve belirtileri nasıl ortaya çıkar?

İnsan ruh psikolojisini derinden etkileyen ve kişinin hayatında ciddi değişimler ortaya çıkaran psikolojik bozukluk ‘depresyon’ olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık temelde kişinin duygu, düşünce ve davranış yapılarında bozulmalar ile meydana gelmektedir. Temelde bulunan bir olay ya da yaşantı bulunmaktadır. Tetikleyen unsur neticesinde kişiler değişik ruh hallerine bürünürler.

Majör Depresyon Nedir?

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Depresyon nedir sorusuna yanıt vermek biraz zor olabilmektedir. Temelde kişinin hayatında birçok alanda bozulma yarattığından net bir duruma ulaşmak neredeyse imkansızdır. Ancak uzman kaynaklar tarafından bu rahatsızlık kişinin ruh halinde ileri derecede bozukluklar oluşması olarak belirtilir. Tek bir davranış ya da duygu oluşması neticesinde meydana gelmemektedir. Daha komplike bir davranış örüntüsü söz konusudur.

Her hastalığın belirli birkaç davranışı bulunmaktadır. Bu ruhsal bozukluğa sahip kişilerde de temel bazı davranışlar görülmektedir. Sürekli bir mutsuzluk hali en sık karşılaşılan formudur. Ruh sağlığı alanında bulunan bireyler tarafından belirtilmiş rahatsızlık kişiler tarafından en çok rastlanan problemler arasında yer alır. Kişinin bireysel olarak zorlanması kadar toplumsal açıdan da sorunlar yaşamasına sebep olur.

Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir?

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Depresyon belirtileri kişilerin kendi problemini anlaması ve uzman tarafından tanı alma sırasında etkin rol oynamaktadır. Bireyler kendilerinde oluşan değişimi bu noktada hızla fark edebilecek hale gelirler. Ancak herhangi bir üzüntü durumu direkt olarak bu hastalığı ortaya koymayabilmektedir. Kişilerin tanı alma süreci sanıldığından daha karmaşık bir noktada gerçekleşir.

Ruhsal sağlık açısından bu tanıyı alabilmek adına sadece üzgün ya da mutsuz olmak yeterli görülmemektedir. Bazı davranış ya da duyguların eş zamanlı yaşanması gerekir. Belirtilerine bakacak olursak:

 • Günlük yaşamdaki görevleri yerine getirememek,
 • Sürekli mutsuz olmak,
 • İşlerden zevk alamamak,
 • Uykuda normale göre azalma ya da aşırı artış,
 • Enerjisiz hissetmek,
 • Sosyal iletişimde bulunmayı kesmek,
 • Özgüvensiz ve değersiz hissetmek bulunmaktadır.

Depresyon Nedir ? Majör Depresyon Testi Nedir?

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Kişilerin yaşadığı olaylar neticesinde ‘depresyondayım’ demeleri bu tanıyı alabilmeleri için yeterli olmamaktadır. Ruh sağlığı oldukça önemli ve ciddi bir alandır. Yapılacak tedavi yöntemleri alınacak tanılar doğrultusunda gerçekleşecektir. Bundan dolayı bireylerin en ufak bir duygu durum bozulması yaşaması bu hastalık tanısı için yeterli olmamaktadır. Toplum arasında sanıldığının aksine daha ciddi bir olay olarak bu ruh bozukluğu karşımıza çıkmaktadır.

Tanı ve problemi teşhis noktasında uzmanlar bazı uygulamalar gerçekleştirebilmektedir. Bahsedilen bu testte ruh sağlığı alanında oluşan problemin gerçekten var olup olmadığı tahmin etmektedir. Farklı ruh sağlığı konularında birden fazla test bulunmaktadır. Ancak ülke içerisinde tespit yapılabilmesi adına belirli başlı testler de bulunmaktadır. Testler bir uzman gözetiminde uygun planlamalar ile gerçekleştirilip sonuçlandırılmalıdır.

Depresyon Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Tanıyı almış kişiler tarafından uzmanlara yöneltilen ilk soru ‘Depresyondan nasıl çıkılır?’ şeklinde olmaktadır. Ruh sağlığı alanında tedavi yöntemleri birkaç şekle ayrılmaktadır.

1.      Terapi Yöntemi

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Terapi, psikoloji alanındaki uzman kişiler tarafından sunulan yardım sürecidir. Özel bir ortam ve konu üzerine gerçekleştirilir. Belirli aralıklarda ortalama 40-45 dakikalık görüşmeleri kapsamaktadır. Alınan tanı her ne olursa olsun uzman tarafından uygun görüldüğü takdirde terapilere başlanabilmektedir. Birçok kişinin problemini tanıması ve bu konuda çözümler üretebilmesi adına etkili olabilmektedir.

2.      İlaç Tedavisi

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Sık tercih edilen yöntemler arasında ilaçla tedavi yöntemi bulunmaktadır. Depresyon tedavisi sırasında etkili olabilecek bazı ilaçlar bulunur. Sadece psikiyatristler tarafından ilaçla tedavi uygulanabilmektedir. Kişiler toplum içerisinde ilaçlara ön yargılı bakabilmektedir. Ancak gerekli durumlarda ilaçlara başvurmak gerekir. Birey aynı zamanda hem terapi hem ilaç tedavisi kullanabilmektedir.

3.      Destek Grupları

burcu-alem-depresyon-nedir-depresyon-belirtileri-depresyon-tedavisi

Kişiler aynı problemi yaşayan bireylerle bir araya geldiğinde kendini daha rahat ve anlaşılmış hissetmektedir. Destek grupları tam olarak bu amacı güderek bir araya gelir. Kişiler kendi yaşam ve deneyimlerini aktarmaktadır. Grupta oluşan birlik duygusu neticesinde ruhsal problemi anlamak ve kabul etmek daha kolay olmaktadır. Hastalığın atlatılmasında etkin rol oynamaktadır.

Majör Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

YouTube video

Depresyon belirtileri gösteren bireylerin tedavi süreci isteği doğrultusunda başlamaktadır. Tedavi sürecine başlayan bireyler bu konuyu atlama konusunda karar kılmış bulunurlar. İyileşme isteği bulunan bu rahatsızlıkta tanı almış bireye denk gelmek oldukça zordur. Çünkü genelde enerjisiz olmaları neticesinde evden çıkmaları oldukça zor olmaktadır. Bundan dolayı tedavi isteyen kişilere bir an önce müdahale edilmesi önem taşır.

Terapi ya da ilaç tedavisine başlamış bireyler tedavi süreci hakkında bilgi talep eder. Ne kadar süreceği, nasıl gerçekleşeceği gibi… Tüm bu sorular arasında ne kadar sürede bu hastalıktan kurtulur konusunda net bilgi vermek neredeyse imkansızdır. Her birey biriciktir ve tedaviye vereceği yanıt farklılaşmaktadır. Bundan dolayı kişiler arasında değişiklik oluşmaktadır. Bireyin bu konuda isteği ve terapilerde yapmış olacağı katılım seviyesi süreyi doğrudan etkileyecektir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: 6 Adımda Sonbahar Depresyonundan Kurtulmanın Yolları