Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Sıkılmanızı Önleyecek Muhteşem Ders Çalışma Teknikleri

Sıkılmanızı Önleyecek Muhteşem Ders Çalışma Teknikleri

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
4 0
burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

Sıkılmanızı Önleyecek En iyi Ders Çalışma Teknikleri!  Ders çalışmak genel anlamı ile sıkıcı olarak bilinmektedir. Ancak ne kadar sıkıcı olsa da yapılması gerekenler arasında mutlaka yer almaktadır.

Sıkılmadan ders nasıl çalışılır? Ya da ders çalışırken sıkılmak nasıl önlenir? Soruları son zamanlarda sıkça sorulan sorulardan sadece birisi haline gelmiş durumda. Ders çalışırken sıkılmamak ve odağınızı doğru bir şekilde çalışmanız gereken konuya vermeniz gerekmektedir.

burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

Sıkılmak sadece ders çalışma konusunda değil. İş hayatınızda da karşınıza çıkabilecek sorunlardan sadece birisidir. Hayatınıza genel anlam yayacağınız bazı teknikler ile aslında sıkılma konusundan neredeyse onsuza kadar kurtulabilirsiniz. Doğru ders ve iş çalışma tekniklerini bilerek hem hayat standart kalitenizi hem de başarınızı doğru orantıda arttırabilirsiniz.

Ders Çalışmak İstiyorum Ancak İçimden Gelmiyor| İşte Sizin İçin En Verimli Ders Çalışma Teknikleri

burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

Sürekli olarak bu döngüde olabilirsiniz. Merak etmeyin bu döngüye giren sadece siz değilsiniz. Oldukça büyük kesimler hem ders çalışmak istiyor hem de içinden gelmiyor. Bu nedenle ders çalışma konusunda sürekli sorunlar yaşıyor.

Ders çalışmaya başlayamamanızdaki en büyük etken derslerinizi eğlenceli hale getiremiyor oluşunuz olabilir. Her ne kadar çalışmak sıkıcı olarak bilinse de doğru şekilde çalışmak dünyadaki en eğlenceli şeye sahip olmanızı sağlayabilir.

Eğlenerek ve öğrenerek çalışma sonucunda başarıya kısa sürede ulaşma imkânınız bulunuyor. Bu konuda nasıl bir adım atmanız gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka ders çalışırken sıkılmanızı önleyecek bilgiler listesine göz gezdirmelisiniz.

1-      Önce Sevdiğiniz Derslerden Başlayın

burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

Ders çalışırken genel bir algı vardır. Önce sıkıcı ve zor dersleri bitirmek gibi. Ders çalışırken sıkılıyorsanız öncelikle eğlenceli ve kolay dersleri başa almalısınız. Eğlenceli dersleri başa aldıktan sonra normal şekilde ders çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ders çalışmaya başladığınız dersler mutlaka kolay ve sürekli sevdiğiniz dersler olmalıdır. İnsan beyini bir işi devam ettirme veya ettirmeme kararını aldığı ödül oranına göre kararlaştırır. Severek yapacağınız dersi ilk sıraya aldıktan sonra salgılanacak olan başarı hormonu sayesinde diğer dersleri de kolayca yapabileceksiniz.

2-      Düzenli Notlar Sıkılmanın Tek Engeli

burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

Düzenli şekilde not tutmak hem ders çalışırken sıkılmanızı engelleyecek hem de en iyi şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.

Doğru not tutma şekillerini öğrenmeniz gerekiyor öncelikle. Bunların yanı sıra not tutarken sevdiğiniz renkleri içeren kalemleri de kullanmanız gerekmekte. Sevdiğiniz renkler sizi her zaman dinç tutacaktır. Sürekli olarak tek renk kalemler kullanmaktan kaçının.

Özellikle siyah renkteki kalemler içinizde kasvet oluşturabilmekte. Bu nedenle genel olarak renkli kalemleri tercih etmelisiniz.

3-      Farklı Mekanlarda Ders Çalışın

burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

Sıkılmadan nasıl ders çalışabilirim? Bu sorunun temel cevabı aslında mekân değişikliğidir. Her zaman aynı yerde ders çalışmak sürekli olarak bunalmanıza neden olacaktır.

Farklı alanlarda ders çalışmayı deneyebilirsiniz. Araç gereçlerinizi toparlayarak farklı alanlara çalışmak için gidebilirsiniz ya da odanızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Odanızda yapacağınız değişiklikler farklı ortamlarda ders çalışıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlayabilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta detaylı ve dikkat dağıtıcı düzeltmelerden kesinlikle kaçınmak olacaktır.

4-      Gerçekten Sıkılırsanız Mutlaka Mola Verin

burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

İnsanlar genel olarak ders çalışmaya çalıştıklarında eğer sıkılırlarsa ders çalışmak için kendilerini zorlamaya devam edebiliyor. Aslında ne kadar başarılı bir yolmuş gibi gözükse de en büyük hasarı bu yöntem vermekte.

Sıkıldığınızda eğer gerçekten sıkıldığınızı hissediyorsanız 40Dk’nın üzerine çıkmayacak derecede mola vermeniz en iyi çözüm olacaktır. Bir konuda esnek davranmak başarıyı kesinlikle getirecektir. Her ne kadar başarıya hızlı ulaşmak istiyor olsanız da mola vermeden kendinizi zorlayarak yapacağınız çalışmalardan dolayı öğrendiğinizi sandığınız hiçbir konuda bilgi sahibi olamayabilirsiniz.

5-      Sonucunda Ödülleri Olan İddialar Hazırlayın

burcu-alem-ders-calisma-teknikleri

Ödül sistemi sıkılmadan ders çalışmak konusunda belki de en etkili sistemlerden birisidir. Kendinize ödül olarak vereceğiniz bir sistem kurduğunuz zaman hem etkili hem de ciddi anlamda hızlı bir çalışma sistemi sağlayacaksınızdır. Ödüle ulaşmak için attığınız hiçbir adım sırasında sıkılmayacak aksine daha da mutlu olacaksınızdır.

Örnek olarak bugün 2 saat kadar ders çalışacağım sonrasında ….. Yapacağım şeklinde kendinize bir ödül sistemi koyabilirsiniz. Bunu daha yayvan şekilde tasarlayacak olursak 40 dakika ders sonrasında 10 dakika sosyal medya da zaman geçireceğim ya da 40 dakika ders çalışıp bir parça çikolata yiyeceğim şeklinde de tasarlama yapabilirsiniz.

Bu konuda mutlaka dikkat etmeniz gereken şey sonucunda olan ödül gerçekten isteyeceğiniz bir şey olmalı. Bu nedenle hedeflerinizi en sevdiğiniz şeyleri baz alarak koymalısınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.